Hlavní obsah
Internet a technologie

Píšeme články a přejeme si, aby je lidé četli. Co si počít?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pictures

Máme ideální příležitost vytvořit si blog, který on-line předložíme čtenářům. Stačí vymyslet doménu, najít webhosting, zaregistrovat web, vytvořit blog, psát články, a to za pomoci CSM.

Článek

Virtuální svět internetu se od skutečnosti liší pouze příšernými pojmy.“

Blog, chcete-li zápisník, si můžeme založit také zdarma. Sama jsem to zkusila. Vím, že za nulu mohu očekávat nulu, přesto jsem spoustu času strávila tvořením blogu bez valného výsledku. První volba byl Blogger. Ne, že by se mi úplně nepovedl, ale nedokázala jsem asi plně pochopit návody a pokus, chyba, další pokus vedl k nicotě. Následně jsem se vrhla na návody hojně propagovaného WordPress. „Zuby jsem si vylámala dokonale.“ Chtěla bych věřit, že ho někdy pochopím, budu-li se snažit. Urputné hledání narazilo na Webnode. Blog zdarma mě neuspokojil, ale navnadil. Zjistila jsem, že návody jsou v češtině a „blbuvzdorné.“ Omezoval mě pouze přístup k možnosti lepší editace (rozuměj úpravám). Proto jsem si zakoupila nabízený balíček služeb. Dopracovala jsem se k vlastnímu webblogu a neúnavně psala a publikovala, než jsem narazila na medium.cz. Moje touha psát se naplnila. Co jsem ve skutečnosti udělala a čemu jsem se snažila porozumět vám od píky přiblížím v následujících řádcích.

1. Webhosting

Webhosting a hosting

Málokdo pojmy rozlišuje a postačí tušit, že webhosting je jeden druh hostingu a do server hostingu spadají všechny druhy privátních serverů.

Co je webhosting a server?

Stejně jako dům ve městě, tak náš web/blog na internetu zabírá kousek místa, kterému se říká webhosting. Všechna data na internetu se ukládají na servery, což jsou výkonné počítače, které běží nonstop a zaručují, že je náš web dostupný. Webhosting si doma neuděláme, protože by ho jednoduše domácí počítač neutáhl. Na webhostingu se ukládají databáze souborů (texty, obrázky, resp. vše co do ní nahrajeme), CSM (nainstalovaný redakční systém, který pro tvorbu svého webu používáme), HTML, CSS, Javascript, PHP soubory (je v nich uložený programovací kód webu), e-maily (máme-li na své doméně zřízenou e-mailovou schránku, resp. když místo janajanec@gmail.com používáme janajanec@janajanec.cz.

Zkrátka webhosting je virtuální místo na serveru u poskytovatele webhostingu. Hostí naše webové stránky a e-mailové služby k webu. Je to prostor, kde máme uložen obsah našich webových stránek, který se zobrazí po zadání naší domény do prohlížeče.

Co je prohlížeč?

Prohlížeč je program, který nám umožňuje prohlížet internet. Jinak řečeno, jde o tu aplikaci, kterou na počítači, tabletu, mobilu, notebooku spouštíme, abychom mohli procházet obsah internetu.

Jaké webhostingy můžeme využít?

Hosting vybíráme podle toho, jak chceme web, potažmo blog, vytvořit. Ideální místo pro založení blogu asi neexistuje. Záleží na tom, jakou máme chuť a trpělivost se prokousávat návody.

Některé mediální portály nabízí možnost založení osobního blogu zdarma. Můžeme na nich publikovat, máme volnou ruku v psaní, ale musíme dodržovat dané podmínky.

V případě, že máme Gmail, najdeme Blogger mezi nabízenými aplikacemi Google. Blog je údajně velmi jednoduchý a intuitivní. Já asi nemám správnou intuici. Jestliže se s Blogger zadaří, bude u naší domény uvedena koncovka blogspot.com.

Když chceme vytvořit blog podle svých představ, jsou k dispozici různé CMS (Content Management System). Jsou to programy navržené k snadné tvorbě a úpravě. Nejčastěji používaným je prý WordPress.

Návody bývají dostupné ještě před tím, než se kdekoli registrujeme. Většinou dokážeme odhadnout, zda nám bude editor vyhovovat. Rozhodně doporučuji prozkoumat, protože přechod k jiné hostingové společnosti je obtížný. Je téměř nemožný a nezbude vám než si na nový web/blog, vše znovu vložit.

Některé platformy nabízí kromě jiného blog zdarma. Znamená to, že nebudeme vlastníky domény a doménové jméno bude upraveno. Dále musíme počítat s reklamou a neposlední řadě s okleštěnými nástroji. I když jsem velmi rychle přešla k placené službě, musím přiznat, že pro začátek byl blog zdarma výbornou školou.

Jestli byly uvedené řádky o webhostingu vypovídající, měli byste už vědět, že když jsem si u poskytovatele webhostingu, na platformě Webnode zřídila zdarma blog, zajistila jsem si sdílenou doménu www.janajanec/webnode a webhosting. Jakmile jsem u Webnode zaplatila jeden z nabízených balíčků, získala jsem vlastní doménu www.janajanec, e-mailovou adresu janajane@janajanec.cz, webhosting a lepší dostupnost možností CSM.

2. Doména

Co je doména?

Když zůstanu u příměru domu ve městě, je webhosting městem, web domem a doména adresou domu. Doména, správně „doménové jméno,“ je jedinečná adresa na internetu. Doména a webhosting jsou spojené nádoby. Doména odkazuje na web (www.janajanec.cz) nebo tvoří část emailové adresy za @ (e-mail: janajanec@janajanec.cz).

Název domény

Doménové jméno si vymýšlíme sami. Abychom zvolili správně, je vhodné dodržet základní pravidla:

  • Čím kratší, tím lepší. Maximálně dvě slova. Ideální rozsah je osm až deset znaků, i když jich můžeme zvolit až 63.
  • Výstižný např. zaměření blogu. Vyhrává jednoduchost.
  • Srozumitelný název minimalizuje chyby. Vyhněme se slovům, která se jinak čtou a jinak píšou. Nepoužívejme interpunkce (. , ; : ! ? – _ / "" {} <> [] ), střídání VeLkÝch a mALých písmen, čísla a jiné hieroglyfy.
  • Je zapamatovatelný, i kdybychom název viděli jen dvě vteřiny.

Význam doménového jména pro SEO

Vyhledávače už na klíčová slova, jako v minulosti, nehledí. Nicméně, pokud máme klíčové slovo, jsme schopní pro něj zajistit relevantní obsah na našich stránkách, pak slovo klidně můžeme použít a tím zvýšit pravděpodobnost návštěvnosti webu.

(pozn. "co je SEO a jak se ním peru bude námětem někdy příště")

Doménová koncovka

Výběr doménové koncovky (to, co je v názvu domény za tečkou) závisí na tom, kam míříme a pro koho je web určený. Chceme-li oslovit české (slovenské, francouzské …) čtenáře, pak zvolíme národní koncovku .cz,  .sk, .fr Máme v úmyslu cílit na čtenáře doma i v zahraničí, zvolíme generickou koncovku, která je známá ve více zemích např. .com, .eu, .org, .net … Vybírat můžeme z kreativních koncovek, které dotváří charakter samotné domény např. .yoga, .store, .tech, .garden …

Registrace domény

Než budeme doménu, resp. název blogu registrovat, musíme se přesvědčit, zda je volná. Neuděláme chybu, když si připravíme i nějakou do zálohy, abychom nebyli zbytečně vystresovaní. Samotná registrace domény probíhá jako nákup v e-shopu. Domény se obvykle registrují na jeden rok. Poté se musí opět obnovit (zaplatit).

3. Kdybych bývala věděla …

Možná by bylo lepší, kdybych před zkratku svého jména použila slovo blog. Ale zkuste si zadat do vyhledávače slovo blog. Najdeme velkou spoustu odkazů. Slovní spojení janajanec zase nikdo nezná. Co neznáme nebudeme vyhledávat. Ale …

Všem v článku uvedeným informacím jsem se mohla vyhnout a rovnou uveřejňovat své články na media.cz. To bych však zanedbala svůj seberozvoj a nikdy nenapsala uvedený článek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz