Článek
Existuje několik často citovaných hádanek, ale zde jsou dva příklady, které uveřejnil Business Insider.
Jedním z takových úkolů je takzvaná pohřební hádanka
Na pohřbu vlastní matky se žena seznámí s mužem, kterého nezná. Myslí si, že je to úžasný muž jejích snů a je si docela jistá, že by mohl být láskou jejího života. Nikdy se však nezeptala na jeho jméno nebo číslo a poté nemohla najít nikoho, kdo by věděl, kdo to je. O několik dní později dívka zabije svou vlastní sestru. Proč?
Existuje mnoho způsobů, jak odpovědět na tuto otázku, ale pokud naznačujete, že je to proto, že si dívka myslela, že se muž objeví na následném pohřbu její sestry, lze usuzovat, že jste zřejmě tak trochu psychopat.
Druhý úkol zahrnuje boj mezi individuální záchranou a vyšším dobrem – hodnocení utilitarismu
Rozjetá tramvaj se chystá přejet a zabít pět lidí a vy stojíte na lávce vedle velkého muže; pokud muže vytlačíte na koleje a zabijete ho, zachráníte těch pět lidí. Strčili byste do muže?
Pokud ano, pravděpodobně to z vás dělá spíše psychopata. I když zachraňujete více lidí, stále kvůli tomu pácháte vraždu.
Druhá hádanka pochází z oficiálního dotazníku používaného v několika studiích a má své opodstatnění, ale žádný akademik, který by stál za to, by netvrdil, že jedna jediná otázka může odhalit psychopaty ve vašem středu. To je důvod, proč výzkumníci používají mnoho takových otázek, aby získali představu o tom, jak psychopatický někdo může nebo nemusí být, ale ani to správně neidentifikuje psychopata.
Co je podle vás psychopat?
Vražedné, násilné, nemyslící monstrum , že? Vlastně ne. Poněkud kreativní způsob, jakým je termín psychopat často používán ve většině médií naznačuje, že tohle je skutečně definice. Ale není tomu vůbec tak.
Psychopatie je často nejednoznačně definována a její detaily jsou mezi odborníky vášnivě diskutovány.
Craig S. Neumann, profesor psychologie na University of North Texas, nedávno vysvětlil, že ačkoli psychopatie je rozhodně skutečná, téměř jistě jde o různé rysy, nejen o jednu definující charakteristiku.
Obecně platí, že pokud má někdo psychopatické sklony, pak pravděpodobně vykazuje několik nebo většinu těchto vlastností v různém stupni závažnosti: nedostatek empatie, schopnost emocionálně se odpoutat, nedostatek výčitek svědomí, extrémně odvážné sociální chování, nedostatek ze strachu a nesvědomitosti.
Psychopati také častěji než jiní projevují narcismus a machiavelismus (tj. jsou manipulativní), ale ne vždy. Nemusí být nutně blázni, vyšinutí nebo násilníci a mohou buď bojovat, nebo intelektuálně vynikat. Generální ředitelé, novináři, astronauti, vyjednavači a chirurgové často vykazují psychopatické sklony – ale opět ne vždy.
Není jasné, odkud psychopatie vůbec pochází
Ačkoli podle Americké psychologické asociace pouze 1 % lidí postihuje těžká psychopatie, některé výzkumy naznačují, že téměř 30 % z nás může pociťovat sníženou úroveň psychopatie. Důvodem je to, že tito jednotlivci mohou potlačit své psychopatické rysy a nechat je vyplout na povrch pouze v určitých okamžicích.
Není ani jisté, kolik lidí ve společnosti může být do určité míry psychopatických. Šíření různě rigidních psychologických testů , které vám umožňují sebediagnostikovat vaši psychopatii , pravděpodobně v tomto ohledu nepomáhá.
Jde o to, že jde o problém, který by lidé chtěli vidět jako více černobílý, jasnější a jednodušší na pochopení, ale není tomu tak. Odborníci se problému stále snaží porozumět, a proto provádějí co nejvíce výzkumů.