Článek
Rok 2025 bude pro Čechy opět dražší než ten předchozí.
Dle předběžného odhadu Českého statistického úřadu spotřebitelské ceny v lednu 2025 meziměsíčně vzrostly o 1,3 % a meziročně o 2,8 %.
V lednu loňského roku navíc začala platit snížená DPH na potraviny o tři procentní body. Po roce se tak dá říci, že snížení daně z přidané hodnoty je již smazané a místo něj přichází další vlna zdražování.
Inflace by se mohla pohybovat okolo 2,5 procenta
Pozvolna se zklidňuje inflace ve službách. Právě sektor gastro a ubytování je neslavným vítězem zdražování ceny jsou nyní o 43 procent vyšší než před třemi lety.
Ve vzduchu ale visí inflační rizika, která lze těžko přesně předvídat. Nejvíce zasáhnou některé z elementárních položek v rozpočtu domácností – bydlení a potraviny.
Potraviny by letos měly zdražovat zhruba dvojnásobě rychleji, než jaká bude obecná inflace
Rostou výkupní ceny mléka, což se projeví růstem cen v mlékárenství. Růst cen ovlivňují ještě i náklady na energie, ceny obalů a surovin, mzdové náklady, zelená politika a byrokracie.
Podle agrárních expertů nás sice u másla čeká mírný pokles cen, protože obchodní řetězce na konci roku přestřelily, ale žádná velká úleva se nekoná. Naopak čokoláda, kvůli drahému kakau, může podražit až o 20 %. Zásoby levnější suroviny totiž výrobcům docházejí.
Ani vejce nezůstanou pozadu – přechod na dražší wellfare chovy podle odhadů může zvýšit cenu za kus až na 8 korun.
Jablka či brambory možná podraží, protože sucho a extrémní počasí hrají každým rokem víc a víc proti zemědělcům.
Řešením je nakupovat v akcích? Češi slevy milují a obchodníci to vědí
Balení deseti vajec velikosti M vyšlo v lednu běžně na 63 korun, ale pokud narazíte na akci, můžete je sehnat průměrně o 25 korun levněji. Litr trvanlivého polotučného mléka stojí standardně 21,50 korun, zatímco v akci ho pořídíte za 12,50 Kč.
Některé produkty se v akcích objevují tak často, že se je už nevyplatí kupovat za běžnou cenu. Mezi takové patří kromě oblíbených limonád a piv i mycí a prací prostředky, ale také tabulkové čokolády nebo instantní káva.
České dráhy už v prosinci zvýšily kilometrický tarif o 5 %
Takže za trasu 45 kilometrů zaplatíte nově 106 korun místo loňských 101 korun. A když budete chtít papírové InKarty místo virtuálních? Připlatíte si další stovku.
Naopak dobré zprávy přicházejí z městské hromadné dopravy. Velká města jako Praha, Brno nebo Ostrava zatím neplánují zdražovat měsíční kupony ani jednotlivé jízdenky. Aspoň něco, co zůstane při starém.
Česká pošta plánuje od 1. února 2025 zdražit své služby. Změny se dotknou prakticky všeho
Od obyčejných dopisů přes doporučené zásilky až po poštovní poukázky. Nejvíc to ale pocítí senioři, kteří si nechávají vyplácet penze na poště, nově zaplatí 78 korun místo dosavadních 35 korun.
Zdraží také běžná korespondence – odeslání obyčejného dopisu do 50 gramů v ekonomickém režimu bude stát 31 korun namísto 27 korun. Výrazně podraží i poštovní poukázky a doplňkové služby, jako je změna místa dodání, která stoupne z 10 na 30 korun.
Přestože tlak na růst cen není tak drastický jako v minulých letech, domácnosti si stejně připlatí
Koncové ceny energií podle Energetického regulačního úřadu v roce 2025 klesnou - elektřina pro průměrnou domácnost meziročně zlevní o 10,1 procenta, plyn o 8,5 procenta.
Bydlení jako celek může zdražit hlavně kvůli vyšší poptávce po nemovitostech. Nájemné se, podle odborníků, tak pravděpodobně zvýší.
Všechno kolem se zdražuje v rychlém tempu, jen platy a důchody nerostou stejným tempem. Chápu, že se náklady zvedají. Ale zdá se, že si obchodníci na zdražení jen přihřívají svoji polívčičku.
Anketa
Zdroje: Tiskové materiály : Skupina ČEZ https://www.cez.cz/, Česká potravinářská komora https://www.foodnet.cz/cs/, Agrární komora České republiky https://www.akcr.cz/, Česká národní banka https://www.cnb.cz/cs/, Česká pošta https://www.ceskaposta.cz/, Český statistický úřad https://csu.gov.cz/inflace-spotrebitelske-ceny.