Článek
Nevěra je v naší společnosti vnímána kontroverzně. Na jedné straně je oficiálně a formálně odsuzována jako morálně nepřípustná, na straně druhé ji v utajení žije − podle toho, co za nevěru považujeme − od 25 po 75 % párů. Z mezinárodních výzkumů vyplývá, že během manželství má mimomanželský sex téměř polovina žen a dvě třetiny mužů.
Paradoxem je, že ačkoliv se nevěry dopouští cca každý druhý jedinec, je to tak silné tabu, že si to nedovolíme přiznat
Z výzkumu sexuálního chování obyvatel České republiky CZECHSEX vyplývá, že 35 % vdaných žen a 55 % ženatých mužů byli nebo jsou svým partnerům nevěrní. Průměrný Čech ve věku 30 let má sex dva až třikrát do týdne. Většina mužů i žen měla během svého života 2 až 5 sexuálních partnerů. V hodnotovém žebříčku mužů a žen se sex ocitl na čtvrtém místě, po rodinném zázemí, práci a penězích.
Frekvence sexuálních aktivit
Ukazuje se, že 5.93 % žen a 8.43 % mužů nikdy nemělo sex. Z toho ve věkové kohortě 18-25 let jde u mužů o 54.4 %. U žen je to 30 % ze stejné věkové kohorty. I mezi nejstarší generací se najdou lidé, kteří nikdy neměli sex. Jedná se o 4 % žen a 2.4 % mužů ve věkové kohortě 65-75 let.
Již 58 procent žen preferuje monogamní vztah, 40 procent mužů by nejraději volilo monogamní vztah s občasnými úlety. Nic takového jako obvyklá frekvence sexuálních styků neexistuje. Jsou třicátníci, pro které je ideální norma jednou za tři měsíce, i takoví, pro které je norma šestkrát týdně.
Proč tolik lidí hledá uspokojení mimo svůj vztah? Co je to co hledají a proč to nenacházejí doma?
Je třeba se zbavit stereotypu, že podvádějí jen promiskuitní, bezcitní lidé. Motivů by bylo hodně. Od touhy znovu žít, nudy ve vztahu a sexuální frustrace po hledání ztracené intimity, přes touhu cítit se po letech opět chtěný. Milostná aféra poskytuje únik ze vztahu k nové formě vlastní identity. Často svobodnější, odvážnější.
Nevěra je i důsledkem neumožnění, či neschopnosti komunikovat své potřeby a pocity. Pohodlností, či setrváním v nevyhovujícím modelu partnerského soužití. Stejně tak to může být i nespokojenost soužití samého se sebou.
Důvěřuj, ale prověřuj
Lidé mají bohužel pocit, že se jich pohlavně přenosná onemocnění netýkají. Druhým věří, že jsou zdrávi, ale v podstatě tím riskují a spoléhají se jen a jen na štěstí.
Rizikový je každý pohlavní styk, i ten chráněný. Ale dodržováním některých zásad lze riziko infekce podstatně snížit. Většina sexuálně aktivních jedinců si myslí, že používání kondomu při vaginální a anální souloži je dostačující ochranou, stejně tak jako být věrný jednomu partnerovi. Zkušenosti z reálného života ale ukazují, že ani jedno není 100% ochranou. Kondom nabízí přibližně 97% bezpečnost, navíc hrozí jeho roztržení či sklouznutí. Sex s dlouhodobým partnerem je zase ohrožen případnou nevěrou.
Testování proti pohlavním nemocem, především pak proti infekci HIV, která není snadno postřehnutelná, by tak měl v pravidelných intervalech absolvovat každý, kdo žije sexuálně aktivním životem. Bez ohledu na to, zda používá kondom nebo žije v dlouhodobém vztahu.
Hodně zdaru ve vztazích přeji. Je to cesta nelehká, ale stojí za to ji probádat, i když s odřeninami
Není prokázáno, kdo lépe zvládá nevěru. Jde opravdu o individuální situaci a i povahu jedinců. Existují ovšem páry, kterým nevěra dokonce pomohla, byla pro ně určitým katalyzátorem pro jejich probuzení se, nakopnutí vztahu a pracování na něm.
Každý vztah je unikátním světem. Pokud ho nežijeme, vnímáme věci zkresleně a je nevhodné nálepkovat lidi za viníky a oběti. A jak jste na tom vy?