Článek
Demokracie není dokonalá, ale na rozdíl od totality ji stále lze formovat svobodnými volbami, či svobodou projevu. Potřebujeme znovu obnovit politiku uznání a respektu.
Třicet pět let od Něžné revoluce jakoby vypadlo z absurdního dramatu Václava Havla
Problém může být v účelové obsesi, která se nám vrátila nejméně užitečným způsobem. Stejně jako když nejrůznější televizní baviči z období normalizace stáli v listopadu 1989 na tribunách a nikomu z davu to nepřipadalo absurdní. Ti, co se měli dobře v bývalém režimu, obsesivně křičí, jak moc smrděl starý režim.
Listopad 1989 dal naději mladším generacím rozvíjet svůj talent a dovednosti v zahraničí. Dnes je to však přetavené do odchodu mladých lidí do zahraničí bez perspektivy jejich návratu.
Úhlavním nepřítelem svobody je strach a nenávist
Strach paralyzuje a umožní všechno. I pošlapání lidské důstojnosti a ztrátu vlastní svobody. Nenávist rozežírá společnost zevnitř a ničí její odolnost. Někteří dnešní demokraté jsou plní prázdných slov. Chybí jim obsah a srozumitelnost. Tváří se, že jsou zachránci demokracie. Novodobými spasiteli. Ale přitom právě před těmi bychom ji měli chránit, kteří se v pýše staví nad jiné.
Německá ekonomika se dlouhodobě oslabuje
Otázkou zůstává, kdy důsledky dorazí i k nám. Návštěva Roberta Fica v Číně je odrazem politického pragmatismu. Má ho nejen Slovensko. Objem obchodního obratu mezi Spojenými státy a Čínou meziročně vzrostl o 2,8 procenta. Představuje částku 564,17 miliardy dolarů. Zvýšil se i objem vývozu z Číny do USA. O 3,3 procenta na 427,8 miliardy dolarů.
Čínský prezident Si Ťin-pching při gratulaci ke zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta řekl, že stabilní, zdravý a udržitelný čínsko-americký vztah je ve společném zájmu obou zemí a je v souladu s očekáváním mezinárodního společenství.
Ponaučení? Nikdy nemít po ruce jen jeden scénář
Jeho nenaplnění může způsobit frustraci. Prohra Kamaly Harrisové v boji o Bílý dům nejlépe dokazuje, jak nebezpečné je pracovat jen s jednou možností. Politická a novinářská prozíravost v politice a ekonomice se vytratili? Populisté jsou pouze důsledkem neprozíravosti a neracionality standardních politiků. Jejich hlasité řeči o demokracii a její ochraně a záchraně zůstávají prázdnými frázemi, vzmáhajícího se populismu a extremismu.
Jsme v suterénu Maslowovy pyramidy potřeb. Růst společnosti závisí na nižších patrech
V USA už to pochopili. Začínají to chápat v Německu i ve Francii. Je to budíček? A jak to všechno souvisí s naší budoucností a růstem společnosti? Neohlížet se jen dozadu. Neobviňovat se navzájem, neutíkat se jen k listopadovým frázím, ale vrátit se k tomu, co Něžná revoluce skutečně ztělesňovala. Jen tak se posuneme vpřed. Pokud lidé budou rozdělovat a bojovat mezi sebou, výsledkem bude jen stagnace a zaostávání.
Demokracie, které přistřiháváme křídla, je jako svoboda, které chybí odpovědnost
Nejsou užitečné. Udělejme je takovými. Svoboda a demokracie je naší nadějí. Tehdy. I dnes. Dnešní generace je to dlužná těm, kteří se o to přičinili, a je to také závazek vůči budoucím generacím. Vraťme se k odkazu Listopadu 89 v celém jeho komplexu a naplňujme ho reálnými rozhodnutími a skutky.
Anketa
Zdroje:
- BROD, Toman, et al. Proč jsme v listopadu vyšli do ulic. Brno: Doplněk, 1999. 159 s. ISBN 80-7239-051-1.
- KREJČÍ, Oskar. Sametová revoluce. Praha: Professional Publishing, 2014. 160 s. ISBN 978-80-7431-138-3.
- PITHART, Petr. Devětaosmdesátý: vzpomínky a přemýšlení: krédo. Praha: Academia, 2009. 284 s. ISBN 978-80-200-1817-5.