Hlavní obsah
Názory a úvahy

Odkaz Listopadu 1989 aneb demokracie má smysl, když je užitečná

Foto: Pavel L/Wikimedia Commons/CC BY-SA 4.0

Bez užitečnosti totiž nedává lidem smysl. Sametová revoluce, která je společným dílem ČR a SR, položila základy demokracie. Pojem demokracie se však časem vyprázdnil.

Článek

Demokracie není dokonalá, ale na rozdíl od totality ji stále lze formovat svobodnými volbami, či svobodou projevu. Potřebujeme znovu obnovit politiku uznání a respektu.

Třicet pět let od Něžné revoluce jakoby vypadlo z absurdního dramatu Václava Havla

Problém může být v účelové obsesi, která se nám vrátila nejméně užitečným způsobem. Stejně jako když nejrůznější televizní baviči z období normalizace stáli v listopadu 1989 na tribunách a nikomu z davu to nepřipadalo absurdní. Ti, co se měli dobře v bývalém režimu, obsesivně křičí, jak moc smrděl starý režim.

Listopad 1989 dal naději mladším generacím rozvíjet svůj talent a dovednosti v zahraničí. Dnes je to však přetavené do odchodu mladých lidí do zahraničí bez perspektivy jejich návratu.

Úhlavním nepřítelem svobody je strach a nenávist

Strach paralyzuje a umožní všechno. I pošlapání lidské důstojnosti a ztrátu vlastní svobody. Nenávist rozežírá společnost zevnitř a ničí její odolnost. Někteří dnešní demokraté jsou plní prázdných slov. Chybí jim obsah a srozumitelnost. Tváří se, že jsou zachránci demokracie. Novodobými spasiteli. Ale přitom právě před těmi bychom ji měli chránit, kteří se v pýše staví nad jiné.

Foto: Wikimedia Commons/Public Domain

Pamětní deska na Národní třídě.

Německá ekonomika se dlouhodobě oslabuje

Otázkou zůstává, kdy důsledky dorazí i k nám. Návštěva Roberta Fica v Číně je odrazem politického pragmatismu. Má ho nejen Slovensko. Objem obchodního obratu mezi Spojenými státy a Čínou meziročně vzrostl o 2,8 procenta. Představuje částku 564,17 miliardy dolarů. Zvýšil se i objem vývozu z Číny do USA. O 3,3 procenta na 427,8 miliardy dolarů.

Čínský prezident Si Ťin-pching při gratulaci ke zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta řekl, že stabilní, zdravý a udržitelný čínsko-americký vztah je ve společném zájmu obou zemí a je v souladu s očekáváním mezinárodního společenství.

Ponaučení? Nikdy nemít po ruce jen jeden scénář

Jeho nenaplnění může způsobit frustraci. Prohra Kamaly Harrisové v boji o Bílý dům nejlépe dokazuje, jak nebezpečné je pracovat jen s jednou možností. Politická a novinářská prozíravost v politice a ekonomice se vytratili? Populisté jsou pouze důsledkem neprozíravosti a neracionality standardních politiků. Jejich hlasité řeči o demokracii a její ochraně a záchraně zůstávají prázdnými frázemi, vzmáhajícího se populismu a extremismu.

Jsme v suterénu Maslowovy pyramidy potřeb. Růst společnosti závisí na nižších patrech

V USA už to pochopili. Začínají to chápat v Německu i ve Francii. Je to budíček? A jak to všechno souvisí s naší budoucností a růstem společnosti? Neohlížet se jen dozadu. Neobviňovat se navzájem, neutíkat se jen k listopadovým frázím, ale vrátit se k tomu, co Něžná revoluce skutečně ztělesňovala. Jen tak se posuneme vpřed. Pokud lidé budou rozdělovat a bojovat mezi sebou, výsledkem bude jen stagnace a zaostávání.

Demokracie, které přistřiháváme křídla, je jako svoboda, které chybí odpovědnost

Nejsou užitečné. Udělejme je takovými. Svoboda a demokracie je naší nadějí. Tehdy. I dnes. Dnešní generace je to dlužná těm, kteří se o to přičinili, a je to také závazek vůči budoucím generacím. Vraťme se k odkazu Listopadu 89 v celém jeho komplexu a naplňujme ho reálnými rozhodnutími a skutky.

Anketa

Jste spokojeni s fungováním demokracie v Česku?
Ano.
10 %
Ne. Volení zástupci nenaslouchají tomu, co si myslí obyčejní lidé.
71,4 %
Bez ohledu na to, kdo vyhraje volby, se situace příliš nezmění.
11,4 %
Nevím.
7,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 70 čtenářů.

Zdroje:

  • BROD, Toman, et al. Proč jsme v listopadu vyšli do ulic. Brno: Doplněk, 1999. 159 s. ISBN 80-7239-051-1.
  • KREJČÍ, Oskar. Sametová revoluce. Praha: Professional Publishing, 2014. 160 s. ISBN 978-80-7431-138-3.
  • PITHART, Petr. Devětaosmdesátý: vzpomínky a přemýšlení: krédo. Praha: Academia, 2009. 284 s. ISBN 978-80-200-1817-5.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz