Článek
V sousedním Polsku a Slovensku, které jako jediné kromě Česka znají tradici prodeje živých kaprů, se společnost pomalu začíná od této praxe odvracet.
Tradiční vánoční prodej kaprů před obchodním řetězcem Tesco nenajdete. Společnost se přidává k prodejnám Lidl a Billa. Důvodem je ochrana zvířat a snaha o odpovědné podnikání.
Svátky klidu a míru znamenají pro kapry opakované dušení
Neustálé bolestivé doteky, sítě a podběráky jim zraňují tělo, týdny hladovění a nakonec kruté zabití umlácením či odříznutím hlavy při plném vědomí. Ryby mají vyvinutou nervovou soustavu, která jim umožňuje pociťovat bolest stejným způsobem, jako ji pociťujeme my, lidé. Jediný rozdíl je v tom, že my jejich projevům bolesti nerozumíme.
Ryby si své zážitky dokáží zapamatovat i několik let. Rybám se vyvinuly reakce na nebezpečí podobně jako nám. Když zpozorují hrozbu, začnou jim stoupat hladiny stresových hormonů a dají o hrozbě vědět ostatním rybám kolem. Stejně jako nám, rybám dlouhodobý stres škodí. Ryby držené v nevyhovujících podmínkách mají oslabenou imunitu, jsou častěji nemocné, hůře se brání vůči parazitům a snadněji podlehnou zraněním.
Během samotného převozu je v tlačenici kapřích těl v kádi ohlušován ruchem dopravy a vibracemi nákladního auta a zápasí s nedostatkem kyslíku
Kapry se slabší imunitou tyto dávky stresu zabijí přímo v kádi. Je to jako být zavřený v narvané tramvaji s nemocnými lidmi, ve kterém nemůžete ani otevřít okno. Kapr sice dokáže přežít mimo vodu i několik hodin, je to však několik hodin dušení se, stresu a propadání panice. V igelitce či jiné tašce bez vody bojuje o život a vyděšený se pokouší nadechnout kyslíku ze vzduchu, který mu postačuje sotva k tomu, aby nezemřel ihned.
Kapři potřebují k přežití čistou okysličenou vodu. Voda z vodovodu je chlorována. Právě chlór ve vodě kaprovi leptá jeho citlivé žábry a oči. Kapřinavíc své oči nedokážou zavřít a chránit se tak před dráždivým prostředím. Pokud jste si někdy po krájení chilli papriček protřeli prsty oči, tak tušíte, co kapr prožívá ve vaší vaně.
Vypouštění kaprů do rybníků a řek není řešením
Kapři jsou po týdnech hrubého zacházení a hladovění vyzáblí a ve volné přírodě už nedokážou přežít. Vypustit kapra do rybníka znamená odsoudit ho k pomalé smrti hladem. Jediným řešením je nekupovat živé kapry.
Několik bodů, které je vhodné mít při koupi kapra na paměti:
- Nechat si zpracovat rybu na místě znamená odbourat stres z transportu, zajistit odborné, rychlé a co nejhumánnější usmrcení.
- Rybu je třeba přenášet ve vodním prostředí (nádoba nebo taška s vodou). Transport nasucho není vhodný, protože ryba dokáže přijmout jen pětinu kyslíku ze vzduchu, což znamená, že každý další transport jí způsobuje další nadbytečný stres.
- Nechat kapra trpět v novinovém papíře a igelitce či nezabezpečit jeho převoz tak, aby nedošlo k dalším zraněním, je nehumánní a navíc nezákonné.
Anketa
Je tedy pochopitelné, že se některé z maloobchodních řetězců zavázaly prodej živých kaprů ukončit, a ani nebudou jejich prodej na svých pozemcích umožňovat. Nicméně, tím že zakáži prodej kaprů někde před obchodem, celkově nic nevyřeší. Prodejci se pouze přemístí jinam, nemluvě o tom, že na zmíněných sádkách se bude v kádích prodávat dál.
Možná se jedná pouze o větší zisky pro řetězce, v tomto případě o to, aby lidé nakupovali namísto u kádí spíše předražené kapří chlazenky než nějakou snahu o dobro ryb a k tomu je celé toto mediální divadlo?