Článek
ČR je rájem včelařů. Při přepočtu na počet obyvatel u nás vychází 57,8 chovatelů včel na 10 000 lidí, což je nejvíc v celé EU.
Není med jako med
Proto kvalitu medu kontroluje Státní veterinární správa a Státní zemědělská potravinářská inspekce:
- Pravost medu
- Obsah nevhodných léčiv a pesticidů
V posledních průzkumech bylo prokázáno, že český med je v pořádku. Testované medy neobsahovaly rezidua povolených a ani zakázaných látek, ale zcela vyhověly a měly i odpovídající barvu, chuť, vůni a konzistenci.
Čeští vědci vyvinuli metodu na odhalení pančovaného medu
V praxi se nepoužívá, nemá totiž akreditaci.
Pravý med:
- způsobuje mírné škrábaní nebo pálení v krku,
- neodděluje se od vrstev, má výraznou vůni a chuť,
- časem krystalizuje, důvod je v glukóze. Květové medy, s výjimkou akátového, spíše krystalizují než medy medovicové.
Falešný med:
- má hrubou texturu,
- nekrystalizuje, jelikož je smíchán s fruktózou a dalšími látkami,
- je ředěný levným kukuřičným či třtinovým sirupem nebo dobarvován éčky, karamelem či melasou.
Až 70 procent čínského medu nesplňuje standardy EU a bývá doslazován sirupy
EU loni dovezla 163.700 tun přírodního medu. Z Číny 60.200 tun, což je 37 procent celkového dovozu medu ze zemí mimo EU. Z Ukrajiny 28 procent a z Argentiny 12 procent dovezeného medu.
Medová pochoutka bez medu
Ve velkých obchodních řetězcích a v supermarketech se jedná o medy nižší kvality, kde je k dostání zpravidla smíšený med od mnoha včelařů z různých krajin, dokonce i kontinentů.
V květnu 2023 vyzvalo 20 států EU ke změně pravidel. Slovinsko navrhlo na sklenicích uvádět konkrétní země, ze kterých med pochází a jaký je jejich podíl ve směsi.
Jedním z faktorů je, že med leží i měsíce v regálu, je stále tekutý a nekrystalizuje, což může být důsledkem přidaných příměsí nebo jeho přehřátím, čímž se v medu zničí mnoho prospěšných látek. Jde fakticky o bezcenné sirupy, jejichž biologická a nutriční hodnota je prakticky nulová.
Kvalitu medu si můžete ověřit i v domácích podmínkách
Připravte si sklenici s čistou vodou. Do této sklenice dejte lžíci medu. Jestli med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med.
V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí. Jedná se o vysrážené bílkoviny a pyl. Tyto látky patří mezi nejcennější, v medu. Ve falešném medu se s touto skutečností nikdy nesetkáte.
Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že počet kmenových včelstev v České republice dlouhodobě roste
Česká produkce medu ovšem posledních pět let klesala, mírně se zvýšila až loni. Hlavním důvodem byly nemoci a problémy spojené s pandemií Covid a pesticidy. Částečný vliv má také řepka olejka.
Včelstev bylo podle ČSÚ loni 654.000. Vyrobilo se 7771 tun medu, v roce 2021 to bylo 6086 tun
Podle firmy Medokomerc, největšího českého zpracovatele medu, letošní výnosy budou průměrné:
Nejvíce bylo zatím jarního řepkového medu, který je pro ČR v posledních letech typický. Naopak spíše vzácný je takzvaný medovicový med, na celkové produkci se podílí zhruba z desetiny. Ještě před 30 lety tvořil medovicový med, nejčastěji ze smrků, exportní komoditu.
Úbytek připisuje špatné kondici lesů, po kůrovcové kalamitě z lesů zmizely mšice, které patří mezi hlavní producenty medovicového nektaru.
Netušíme, proč se dováží med. Máme dost svého, říkají včelaři
Nekvalitní med z dovozu poškozuje české včelaře.
V ČR je podle ČSÚ dlouhodobě vyšší poptávka než produkce. Proto se dováží med ze zahraničí i ze zemí mimo EU, například z Jižní Ameriky, Kuby, Moldávie i Ukrajiny.
Do ČR bylo dovezeno přes tři tisíce tun medu.
Náš český med je vysoce kvalitní a v zemích EU velmi ceněný a žádaný, zvlášť v Německu, Francii, Polsku, Portugalsku, Slovensku a na severu Evropy.
Přes tisíc tun se vyváží do států EÚ a 4,6 tun medu putuje za unijní hranice.
Lidi to přímo od včelaře vezmou za 200 Kč, ani nemrknou
Cena meduje je určována hlavně trhem. Ovlivňují ji i včelaři vlastní cenovou politikou
Roční spotřeba medu na obyvatele v ČR podle ČSÚ dosáhla 0,9 kg a meziročně se mírně snížila o 0,1 kg.
V letošním roce se inflace, kdy ceny rostou a spotřebitelé méně utrácí, a vyšší náklady promítly i do cen medu, které se nyní v průměru pohybují mezi 180 a 300 Kč za kilogram kvalitního medu ve sklenici.
Průměrná spotřebitelská cena jednoho kilogramu pravého včelího medu byla podle ČSÚ v lednu 185 korun, v květnu stál kilogram v průměru 195 korun.
Kvalitní med je dražší. Med přímo od včelaře zaručuje kvalitu a je také dobře dohledatelný.
Anketa
Anketa
Zdroje:
Linhart Roman: Myslet jako včela, Nakladatelství Mladá fronta, 2021