Hlavní obsah
Zdraví

Největší výzvou je zpochybňování symptomů ze strany zdravotního systému, říká žena žijící s EDS

Foto: Adéla Odrihocká, se svolením

Neformální setkání pacientské organizace

Ehlers-Danlosovy syndromy (EDS) tvoří skupinu vzácných genetických poruch pojivové tkáně, která v těle drží vše pohromadě (kůži, klouby, cévy i vnitřní orgány).

Článek

Lidé s EDS často žijí s chronickou bolestí, častými úrazy z důvodu nadměrné hybnosti kloubů, únavou, s dysautonomií a dalšími komplikacemi, které mohou výrazně ovlivnit kvalitu života.

Hledání diagnózy je jako běh na dlouhou trať

Jedním z největších problémů, se kterými se osoby s EDS setkávají, je bagatelizace jejich potíží, zejména proto, že symptomy jsou extrémně komplexní a zasahují celý organismus. Na první pohled se může tedy zdát, že symptomy spolu vůbec nesouvisejí.

Ačkoli žijí s bolestmi, mají potíže s mobilitou, bývají často označováni za přecitlivělé nebo psychicky labilní. Výrazně se to týká zejména žen, protože většinu diagnostikovaných osob tvoří právě ony. Přitom symptomy mohou být závažné, od chronické bolesti přes časté úrazy až po selhání vnitřních orgánů.

Cesta k diagnóze bývá dlouhá a plná pochybností. Průměrně trvá až 14 let, než člověk s EDS získá správnou diagnózu. A často ne proto, že by nebyla dostupná medicína, ale proto, že jim zdravotníci jednoduše nevěří.

Cesta k diagnóze u mě trvala více než deset let. A bohužel to není výjimka
Adéla Odrihocká, žena, která vede pacientskou organizaci pro osoby s EDS. Sama s tímto onemocněním žije, stejně jako s dalšími přidruženými diagnózami

Život s EDS je každodenní boj s neviditelným onemocněním

EDS není na první pohled vidět, ale je přítomný! Tělo bojuje, ale okolí to nevidí. Lidé s tímto syndromem se potýkají s neustálými úrazy kloubů (dislokace a subluxace), se záchvaty slabosti, s únavou, se srdečními obtížemi, poruchami trávení i alergickými reakcemi.

Někdy mají pocit, že je jejich tělo neustále v nouzovém režimu a přitom vypadají, že jim nic není, a právě to lidi mate a vede to k ještě většímu nepochopení.

„U mě se k EDS přidaly ještě další diagnózy - POTS (posturální ortostatická tachykardie) a MCAS (syndrom aktivace žírných buněk), “ uvádí Adéla, která se i přes tento nepříznivý zdravotní stav snaží aktivně měnit systém. Díky její práci už vznikla spolupráce s několika odborníky a odbornicemi, kteří se tématu věnují seriózně a empaticky a jsou všem velmi nápomocní.

Ale jak sama říká, cesta k ideální péči je ještě dlouhá.

Je to nekonečný cyklus symptomů a stabilizovat tento komplexní stav je prakticky nemožné. Snažíte se vyřešit jeden symptom a objeví se dva nové problémy
Adéla Odrihocká

Co tedy pomáhá? Komunita, informovanost a otevřenost

Pacientská organizace, kterou Adéla s kolegyní vedou, sdružuje lidi s EDS, informuje veřejnost, pořádá přednášky a snaží se vzdělávat i zdravotníky a zdravotnice, se kterými úzce spolupracují. Jejich práce má obrovský dopad, především v oblasti psychické podpory a zvyšování porozumění tomu, co EDS obnáší.

Mnoho pacientů a pacientek s EDS popisuje, že jejich potíže byly léta zlehčovány, přehlíženy nebo označovány za psychosomatické. Čelí hluboce zakořeněným předsudkům.

Když pacienti vědí, že na to nejsou sami, že jejich zkušenosti jsou validní, a že existují lidé, kteří jim rozumí, to samo o sobě může být pro ně obrovskou úlevou
Adéla Odrihocká

Květen je celosvětově věnován zvyšování povědomí o EDS. A právě proto tento měsíc poskytuje příležitost oslovit širokou veřejnost, sdílet příběhy pacientů a pacientek a upozornit na výzvy, kterým čelí, jako je například dlouhá cesta k diagnóze a nedostatečná podpora ze strany zdravotnického a sociálního systému.

Komunita v čele s Adélou se v měsíci květnu se zapojuje do výzvy Mezinárodního týdne rovnocennosti tváří (12. -19. května 2025) a potkat ji můžete i na Pikniku všech tváří, který se uskuteční v neděli 18. května v Parku Gutovka v Praze a uzavírá zmíněnou událost.

Každý z nás může přispět ke změně. Nasloucháním, sdílením informací nebo tím, že budeme brát bolest druhých vážně, i když ji nevidíme.

Vzácná onemocnění si zaslouží pozornost. Lidé s Ehlers-Danlosovým syndromem nepotřebují soucit. Potřebují pochopení, respekt a systém, který jim uvěří dřív, než bude pozdě.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Expertní konference k vzácným onemocněním

Foto: Adéla Odrihocká, se svolením

Eurordis Membership Meeting Stockholm

Foto: Adéla Odrihocká, se svolením

Eurordis Membership Meeting Stockholm

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz