Článek
V dnešní digitální době to na mě působí jako trénink na pád elektronického systému. Jenže je to zjevně místně osvědčená a dobře fungující metoda oznámení. Když jsem takové oznámení viděla poprvé, myslela jsem, že je to vtip. Ovšem následně jsem takových oznámení po městě viděla vícero, tak mě zaujala a vyzkoušela jsem, jak to funguje.
V prohlížeči jsem si pohodlně otevřela celou složku se všemi přílohami. Původní stav, plán, rozměry, nákresy, žádost… vše pěkně pohromadě, přehledně. Do systému se také rovnou mohou vkládat připomínky a komentáře.
První, co mě samozřejmě napadlo, bylo „A co když to oznámení někdo zničí a účastníci řízení se o ničem nedozví?“ Byla jsem uklidněna, že to funguje tak, že pokud řízení vyžaduje souhlas třeba souseda a ten jej nedodá, je to chyba žadatele. Podobně, jako když úřad určí, že jako soused se k něčemu máte vyjádřit a oznámení vás mine, vaše vyjádření ve složce chybí, tak v podstatě můžete zastavit celou stavbu i zpětně.
Jako příklad mohu uvést stavbu „kolárny“ na zahradě, ke které je potřeba projít/projet přes sousedův pozemek a majitel/žadatel nedodal vyjádření dotčeného souseda, i když mu to úřad nařídil. Soused o záměru nevěděl a rozhodně něco takového povolit nemá v úmyslu.
Vyvěšení signalizuje „pozor, něco se chystá“ a všichni sousedi se mohou krásně podívat, co se v jejich blízkosti plánuje a mají-li důvod, mohou se k plánu vyjádřit. Něco takového bych velmi ocenila i u nás, protože tady se většinou o nějakém záměru člověk dozví až v momentě, kdy dorazí bagry.