Hlavní obsah
Cestování

Lahve alkoholu z Duty Free v letadle ani nevyndávejte! Rady letušky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

svítání při pohledu z letadla

13. 9. 16:57

Jak je to s pitím alkoholu za letu? Nesmíte konzumovat ani to, co jste si koupili na letišti!

Článek

Můžou vás za pití alkoholu vyloučit z letadla? I když nebudete zrovna agresivní, může se to stát. Dokonce do letadla nemusíte ani nastoupit. Stačí, když pozemní personál nahlásí, že se mu někdo nelíbí, že cestující popíjí a vypadá to, že by mohl dělat na letu problémy. Aniž by ho kapitán letadla viděl, má právo ho vyloučit z přepravy. A to bez náhrady. To je ale krajní situace a za celou dobu své letecké praxe jsem se setkala jen párkrát s tím, že nám pozemáci nahlásili, že je někdo z cestujících opilý a mohl by ohrozit let. Většinou je pak chce kapitán stejně aspoň vidět.

Pamatuju si na situci, kdy jsme začínali let na jednom Kanárském ostrově, přelétali jsme na druhý, tam jsem dobrali zbytek cestujících a letěli do Prahy. Už při nastupování cestujících na prvním ostrově nám přišli pozemáci říct, že v terminálu je jedna dáma, které není dobře. Ptali jsme se, jestli je nemocná, prý ne, ale nemůže ani stát. Víceméně od ostatních cestujících jsme se dozvěděli, že skupina lidí v terminálu oslavovala vehementně návrat z dovolené a tahle dáma to přehnala. Znám kapitány, kteří by se s ní vůbec nepárali. Nikdy nevíte, jak se opilý člověk bude chovat a nás čekal pětihodinový let, a to zčásti přes oceán, kdy nepřistanete. Mohla letadlo a spolucestující znečistit, ale klidně i napadat. Tahle dáma měla ale štěstí. Kapitán byl velmi tolerantní a rozhodl, že jestli dojde dáma po vlastních nohou k letadlu, svezeme ji. Pořád měl ještě možnost ji vysadit za půl hodiny na druhém ostrově. Nástup byl z letištní plochy po schodech. Cestující museli přejít asi 200 m od terminálu k letadlu. Tenkrát jsme tam stáli na schůdcích a pozorovali dámu tři. Já, krátkozraká v brýlích, kolegyně, která měří přes metr osmdesát, a kapitán, který je urostlejší v pase. Byli jsme jak z pohádky o Dlouhém, Širokém a Bystrozrakém. Dáma přiťapkala měsíční chůzí, podpírána k každé strany silným kamarádem. Zvládla to a až do Prahy spala. To byl šťastný konec pohádky.

Foto: jana vesela

někdy je cesta k letadlu dlouhá

Ale zažila jsem i opilé agresivní cestující a nejednou voláme policii už z letadla. Ti si pak na cestujícího počkají hned u dveří letadla. Po přistání si pro něj dojdou až k sedadlu. Postihy jsou velmi přísné. Pokuta za ohrožení letu je kolem 2000 euro. Tuhle pokutu můžete dostat třeba i za kouření v letadle nebo neslušné chování vůči letuškám. Jsou cestující, kterým pod vlivem alkoholu nedochází, že nejsou v restauraci, ale v letadle, a když si dovolí na letušku, ohrožují tím bezpečnost všech lidí na palubě. Je to přísné a policie to bere hodně vážně. Jeden mladý muž z Irska dostal hned po vystoupení na Kanárech pokutu a okamžité zapsání na černou listinu všech evropských leteckých společností. Čekala ho asi dlouhá cesta trajektem domů.

Foto: CC0 Dominio publico

alkohol si dopřejte až na dovolené

Alkohol v letadle není zakázaný, ale konzumovat můžete jen to, co si na palubě koupíte. Nesmíte konzumovat ani to, co jste si koupili na letišti. Dokonce ani větší lahve koupené v letadle v rámci Duty Free zboží nesmíte v letadle otevřít. A není to proto, že by na vás chtěla společnost vydělávat, ale aby měl letecký personál kontrolu nad tím, kolik toho vypijete. Zvlášť, pokud si všimli, že už lehce podroušený nastupujete. Jakmile je jen jeden nepříjemný opilý na palubě, končí prodej veškerého alkoholu v celém letadle až do konce letu.

Raději to vydržte, dejte si na oslavu dovolené jen malé vínko nebo pivo a pořádnou párty rozjeďte až na zemi!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz