Hlavní obsah
Cestování

Letos nově přímé lety na Tureckou riviéru i v zimě. Poznejte Antalyi jinak

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pixabay

Pamukkale, Bavlněný hrad

29. 10. 14:44

Turecká riviéra je v zimním období dokonalým místem na dovolenou. Termální vápencová jezírka, let balonem, zasněžené vrcholky pohoří Taurus, zelená údolí, kaňony národního parku a antické památky.

Článek

Turecké město Antalya není třeba představovat. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších letních destinací. Pro své dlouhé, písčité pláže, krásné hotely, skvělé jídlo a nespočet atrakcí pro děti i dospělé se do tohoto města a okolních resortů turisté s oblibou vrací. Málokoho z nich by napadlo letět do Antalye v zimě. Tato možnost se letos v létě otevírá nově všem cestovatelům.

Foto: pixabay

Pohled na město Antalya

Od letošního roku začíná létat pravidelný spoj Praha – Antalye. Nabízí se nám tím úplně nové možnosti. Turecko a zvláště Turecká riviéra a její okolí nabízí nepřeberné množství dojmů. Od antických památek přes luxusní golfová hřiště na pobřeží až po národní park v této době zelený a plný květin. V létě je v této oblasti až k 40 stupňům celsia a okolí města je vyprahlé a spálené sluncem. I když si uděláte výlet a navštívíte nějakou z krásných antických památek, brzy se nemůžete dočkat osvěžení v moři. Od podzimu do jara je ale ideální čas všechno dohnat a skutečně poznat tuto nádhernou část země.

Foto: pixabay

Antalya

Určitě se vyplatí půjčit si v Turecku auto. Půjčovné stojí kolem 10,-euro na den. Ani hotely nejsou v této době přeplněné jako jindy a můžete tak bydlet v luxusním prostředí za nízkou cenu. Pojďme si jeden takový výlet udělat spolu. Nejprve vám představím město, kde po odletu z Prahy přistanete. Antalya je velmi staré město s bohatou historií. Byla založena již ve druhém století před naším letopočtem a původně se jmenovala Adalia. Pod osmanskou nadvládu se dostala ve 14. století, a přestože byla na konci první světové války přislíbena Itálii, nedošlo k tomu a připadla Turecku. Přestože je městem i přístavem a je jedním z nejnavštěvovanějších měst světa (v roce 2012 dokonce na třetím místě) není příliš veliká. Nikdy tudy totiž neprocházela žádná důležitá obchodní stezka.

Foto: pixabay

Červená věž v historické části města Kalici

Mezi přístavem a centrem města se nachází staré město Kalici, postavené ještě v dobách řeckého osídlení. Při pocházení jejími úzkými, dlážděnými uličkami si můžete prohlédnout stopy Řecké, Byzantské, Římské i Seldžucké architektury. V samotném městě z velkého množství památek a zajímavostí stojí rozhodně za návštěvu například Hadriánova brána, park Karaalioglu, Flétový minaret a vodopády Duden. Vodopády Duden jsou ve městě dvoje, při vstupu do města a pak tam, kde město opouští a voda padá ze skály do moře. Jsou označovány jako horní a dolní.

Foto: pixabay

horní vodopád Duden

Pokud jste se již nabažili města, je čas vyrazit do jeho okolí. Od podzimu do jara je v této oblasti kolem 15 stupňů a poměrně často prší. Díky tomu je vše nádherně zelené. Antalya je obklopená vysokými horami. Pohoří Taurus má hned několik hor s výškou přes 2000 m. Můžete se proto procházet podél moře pod palmami a přitom se kochat pohledem na zasněžené vrcholky hor. Velká atrakce především pro děti je sníh, který vozí na korbách nákladních aut do přístavu. Děti tu pod palmami skotačí na hromadách sněhu. Krásný výhled na celé panorama se vám naskytne také z kopce Tunektepe, kam vyjedete lanovkou.

Foto: pixabay

Turecko v zimě

Využít můžete i dalekohledů nainstalovaných na této vyhlídce. Zima na Turecké riviéře připomíná duben nebo květen u nás. Před deštěm, který tu v té době můžete čekat se můžete schovat i doslova pod vodu. Antalya má jedno z největších akvárií světa. Zblízka si tak prohlédnete modrou krásu podmořského světa. Jen kousek od centra města, asi dvacet minut autem se nachází antické město Perge. Bývalé hlavní město antické Pamfýlie. Bylo by škoda jej nenavštívit, kde jinde najdete na jenom malém místě amfiteátr, antický sportovní stadion i velmi zachovalé zdi chrámu. Celý areál měří zhruba jeden kilometr a jeho prohlídka je minimálně na hodinu.

Foto: pixabay

Perga

V samotném centru města předtím můžete navštívit archeologické muzeum, přiblíží vám život a historii té doby tak, že pro vás Perge bude živá návštěva minulosti. V okolí města Antalya na Turecké riviéře je mnoho nádherných městeček, které rozhodně stojí za návštěvu. Ať už výlety budete plánovat podle map a turistických průvodců nebo jen ta vyrazíte autem a zastavíte na místě, kde se vám bude líbit, čekají vás nádherné scenérie, skvělé, středomořské jídlo a útulné kavárničky.

Foto: pixabay

Perga

Za pěkného počasí můžete projít část Lýkijské stezky. Prochází územím antické Lýkie, měří celých 520 km a v Antalyi končí. Většina stezky vede podél pobřeží, ale prochází i vnitrozemím. Můžete projít například Údolím motýlů, plameny Chiméry, nebo historickým městem Kas. Součástí stezky je i nejvyšší hora Lýkie Olympos. Nedaleko od Antalye, asi 40 minut autem začíná národní park Coprulu Canyon.

Foto: pixabay

Národní park Korpulu Canyon

Jestli se nebojíte výšek, těšte se na nádherné scenérie horského kaňonu. A samozřejmě nesmím zapomenout na legendární Pamukkalejezero Salda. Pamukkale (v překladu Bavlněný hrad) jsou termální, vápencová jezírka s vodou o teplotě 36 stupňů a právě v zimním období, kdy nejsou přeplněná turisty si je můžete užívat. Jsou to velmi fotogenická jezírka, která můžete vidět na pohlednicích. Zcela bílé, terasovité s nádherným výhledem do krajiny. Jejich voda je léčivá, pomáhá nejen při kožních onemocněních, ale například i při astmatu.

Foto: jana vesela

Pamukkale

Cesta k nim trvá z Antalye autem asi hodinu. Kousek od jezírek v údolí najdete jezero Salda. Jeho voda a bílý písek připomínají Maledivy. Při tomto výletu si naplánujte i návštěvu starobylého města Hierapolis nebo Kleopatřina bazénu. Místa, ve kterém jsou vidět zatopené antické sloupy. Podle legendy koupelí v Kleopatřině bazénu omládnete o 10 let. Tato oblast je známá také výlety balonem. Výlet stojí asi 130,- euro a létá se dvakrát denně. Kvůli vzdušným proudům buď za úsvitu, nebo před západem slunce. Let balonem trvá hodinu a čeká vás nezapomenutelný zážitek.

Foto: pixabay

let balonem nad jezerem Salda a Pamukkale

Přeletíte nad jezerem Salda přes bílá vápencová jezírka Pamukkale. Uvidíte nádherné zelené údolí i zasněžené vrcholky hor. Přeji krásnou dovolenou!

zdroj: wikipedie/Antalya

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz