Hlavní obsah
Cestování

Obliba last minute roste, máte nárok na stejný servis?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

Pohoda se slevou, to je Last minute

18. 8. 14:03

Jaké jsou výhody last minute, proč jsou stejné zájezdy na poslední chvíli levnější a můžeme opravdu čekat stejnou kvalitu jako u standardní objednávky zájezdu?

Článek

Zájezdy last minute se už několik let těší oblibě českých dovolenkářů. Jaké jsou její výhody, proč jsou stejné zájezdy na poslední chvíli levnější a můžeme opravdu čekat stejnou kvalitu jako u standardní objednávky zájezdu?

Foto: jana vesela

pohoda, moře a víc peněz na utrácení

Už je to skoro patnáct let, kdy jsem na jednom velkém evropském letišti před odletem měla čas. Procházela jsem se s kamarádem, místním rodákem. Na terminálu, tam, kam má přístup ještě neodbavená veřejnost jsem objevila kanceláře cestovních společností. Celá chodba jedno okno za druhým s aktálními cedulemi LAST MINUTE. V té době u nás tenhle trend teprve začínal. Pořádně jsme nevěděli, jak to chodí. Kamarád mi vysvětlil, že spousta lidí řeší každoročně dovolenou tímto způsobem. Zabalí kufry a vyrazí na letiště. Tam si vybere zájezd. Do poslední chvíle vybírá mezi zájezdy. Hmmm..tak kampak letos? Do Řecka? Na Kubu? Tady mají krásnou cenu za dobrý hotel s all in na Dominikáně! A letadlo odlétá za dvě hodiny! Beru! Zaplatí a rovnou se jde odbavit. Až takle to ještě na letišti v Praze vychytané nemáme, ale stále víc lidí si jednoduše vybere termín dovolené a pak čeká do poslední chvíle na last minute nabídku. Přes internet si pak objednají dovolenou a třeba už druhý den odletí.

Foto: jana vesela

I s last minute máte nárok na stejný servis jako za plnou cenu

Když pominu obavu z toho, že přijdu o den, dva dovolené, protože se mi nepovede najít zájezd který se mi bude líbit, zůstává otázka, proč jsou zájezdy na poslední chvíli tak levné a jestli budu mít stejný servis jako ostatní, kteří letí za plnou cenu.

Ano, mělo by to být naprosto stejné. Pro jistotu bych si to ale ohlídala. Prohlédněte si pečlivě co cestovní kancelář nabízí. Jestli máte ve smlouvě pokoj s výhledem na moře, chtějte ho. Hotely mají s cestovní kanceláří vždy smlouvu a na konkrétní termíny v sezóně mají rezervované pokoje. Hotelům pak postupně hlásí rezervace. Když hotel vidí, že mu zůstávají neobsané pokoje, prodá je někdy sám a vás jako last minut pak může chtít dát do horšího pokoje. Na to ale nemá právo. Cestovka mu zaplatila za rezervaci a vy máte nárok na stejně kvalitní pokoj i servis jako dříve objednaní hosté. U slušného hotelu by se vám to ale stát nemělo.

Foto: jana vesela

Ráno si vyberete zájezd a večer už můžete pozorovat západ slunce do oceánu

A proč je cena výrazně nižší? Cestovní kancelář je podnikatel. Všechno je obchod a má svou logiku. Představte si, že vlastníte cestovní kancelář. Nejprve potřebujete mimo sezónu příjem, tržby na podzim klesnou. Rychle domluvíte smlouvy na zájezdy na další sezónu a začnete prodávat First minute zájezdy. Dáte na ně slevu za to, že si klient objedná a zaplatí zájezd na mnoho měsíců dopředu a vy získáte peníze, které vám umožňují udržet se mimo sezónu. Pro zajištění zájezdů potřebujete mít rezervované nejen pokoje v nabízených hotelech, ale kupujete si také místa v letadlech. Někdy si cestovka rezervuje i letadlo celé. A pak doufá, že se zaplní. Za tyto rezervace zaplatí. Když se je nepodaří naplnit, pokusí se je nabídnout na poslední chvíli v takzvané Last minute za sníženou cenu, aby získali vynaložené náklady. Velký zisk z toho nekouká, ale alespoň nejsou ve ztrátě. Na kvalitě zájezdu to ale neubírá! Vše pro klienta rezervovali a připravili stejně.

Foto: jana vesela

s láskou na pláži

Proto bych se Last minut nebála. Je to skvělý způsob jak si užít kvalitní dovolenou za mnohem nižší cenu. Stále bude určitě dost turistů, kteří raději zaplatí plnou cenu a budou mít jistotu, že stráví dovolenou v jejich oblíbeném hotelu. Anebo, že se prostě budou dostatečně dlouho těšit, plánovat výlety po okolí, nastudují si v klidu všechno předem. Každý, ať si zvolí svou oblíbenou variantu. Je skvělé, že máme na výběr! A jak to máte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz