Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Jak spí letušky? Vestoje jako kůň!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

spí vždy jen jeden

9. 8. 15:45

To jsme si nedávno na opakovacím kurzu povídaly s kolegyněmi, co jsme se za roky v práci letušky naučily.

Článek

Ano, letušky a piloti mají každý rok opakovací kurz a musí znovu skládat zkoušky. Práce je to rozhodně pestrá. Většinou sice řeknete během jednoho letu 400× dobrý den a 400× na shledanou, uděláte servis, zkontrolujete několikrát jestli není v kabině bomba a asi tak 20× vysvětlíte, jak se otevírá toaleta a jdete domů. Ale taky občas lidé omdlévají, mají strach, zažila jsem i infarkt na palubě, hledali jsme po přistání v Hurghadě pod sedačkami zuby. Vysvětlovala jsem pánovi, že jeho kniha už po týdnu, který strávil v Řecku nebude v kapse sedadla před ním. Notabene, že to ani není stejné letadlo a piloti nebyli jako v Účastnících zájezdu naložení v moři a nečekali až mu skončí dovolená. Každá z nás se naučila spoustu věcí. Co jsme ale vybrousily všechny dokonale, jsou takzvané sleeping skills (tedy spánková dovednost).

Protože do práce chodíte v sezoně týden v kuse, pak máte den volna a zase vyrazíte do práce. Protože do práce můžete jít v jakoukoliv denní i noční hodinu. Důležité je jen to, aby mezi skončením a začátkem pracovní doby uplynulo 12 hodin. Proto dokážete usnout kdykoliv a kdekoliv. Je to životní nutnost.

Vyprávěla jsem své kolegyni, jak jsem první rok chtěla při opakovaných nočních dlouhých letech usnout alespoň na pár minut, ale protože jiná poloha než v sedě nebyla možná, nešlo mi to. Další rok jsem svou dovednost zlepšila a od té doby jsem dokázala v zadní galley spát alespoň pár osvěžujících minut takzvaně na Netopýra (zavěšená v bezpečnostních pásech). Samozřejmě vždy spí jen jeden z posádky. Ale pár minut spánku rozhodně pomůže. Dnes jsem svou spánkovou dovednost po letech vybrousila natolik, že mi stačí opřít se bokem o přepážku a usnout ve stoje jako kůň. Kolegyně mě pozorně vyslechla a pak se zasmála, že jsem ještě amatér. Ona létá o několik let déle a nedávno boardovali cestující v Egyptě. Stála vpředu, kontrolovala palubní vstupenky a najednou slyší jak nějaké dítě říká: „Mami, ona spí!“ Tak si říká pro sebe: „Kdo spí? Jo, já spím!“ Normálně usnula ve stoje, bez opření bokem. Je to machr! Každopádně, sleeping skills si asi do životopisu nedáme. Kdo by chtěl zaměstnance, který v práci kdykoliv usne i ve stoje.

Všem svým kolegyním a kolegům z letectví přeji hodně spánku doma v posteli, klidnou sezónu a lety bez dobrodružství!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz