Hlavní obsah
Cestování

Tel Aviv: město, které vás překvapí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

Tel Aviv při východu slunce

30. 8. 13:50

Tel Aviv je místo, které je pro Evropana stejně exotické jako arabské země nebo třeba Indie.

Článek

David si osušil mokré vlasy a rychle se oblékal. Na pláži bylo ještě spoustu lidí a tady na té, uprostřed Tel Avivu, jen kousek od Americké ambasády se to pěknýma kulkami jen hemžilo. Tahle pláž je vyhlášená pláž, kde se schází LGBT komunita a on se tu při hraní volejbalu a zasekl s jedním cizincem. Zítra se tu sejdou znovu. Ale teď už musí fofrem z pláže, málem zapomněl, kolik je hodin. Už má hrozný hlad a po západu slunce už si jídlo na ulici ani v restauraci nekoupí. Je totiž pátek a začíná šábes. Sobotní svátek tu začíná pátečním západem slunce a končí tím sobotním. Večer zapálí s rodinou šábesovou svíčku a budou se modlit. A zítra půjdou ven, jídlo na sobotu už musí být připravené od pátku. V sobou se nesmí nic dělat. Dokonce ani výtahy nefungují. Půjdou s připraveným jídlem trávit čas venku, udělají si piknik. Odpoledne půjde na svou oblíbenou pláž. Ten nový kluk by tu měl být. Ještě to tu nezná. David mu slíbil ukázat v sobotu večer nějaké bary, až skončí šábes a otevřou. Třeba z toho bude fajn rande..

Foto: jana vesela

Městská pláž v Tel Avivu

Tel Aviv je míso, které je pro Evropana stejně exotické jako arabské země nebo třeba Indie. Proč? Izrael je moderní země, její obyvatelé cestují po celém světě, není to uzavřená společnost. Přesto tu už na letišti po vystoupení z letadla poznáte, že je to jiný svět. Ortodoxní židé nosí obleky stejné jako před několika sty lety. Jejich ženy nosí paruky a oblékají se všechny skoro stejně. Vedle nich tu potkáte zahalené Arabky se svými muži i moderní, podle poslední módy oblečené lidi. Nezáleží na věku, ale na vyznání a životním stylu. Lidé jsou tu k sobě navzájem tolerantní. Jinak by to ani nešlo. Kamarád, gay, se prý nikde necítil tak svobodně jako tady. Tel Aviv je samozřejmě především židovský, ale žije tu vedle sebe mnoho menšin a vyznání. Svátky se dodržují židovské, šábes, pesach, chanuka a další. Každý má svá přísná pravidla. V obchodech je buď zavřeno, anebo je zboží zakryté a neprodává se jídlo které se o svátku nesmí konzumovat.

Foto: jana vesela

arabské mističky v Tel Avivu, oblíbená pochoutka

Tel Aviv byl se svými mrakodrapy vystaven prakticky celý v minulém století. Vznikl na poušti, z ničeho. Dnes je jedním z nejživějších a hlavně nejdražších měst. Navazuje na Jaffu, na rozdíl od Avivu velmi starou. Pokud pojedete do Avivu, navštivte ji! Najdete domy, které pamatují konkrétní příběhy a postavy z Bible. Skála, která je v moři naproti Jaffe je podle řecké pověsti zkamenělý Kraken. V Jaffe je nový, krásný Horoskop park. Je v něm můstek s kovovými znameními horoskopu na zábradlí. Pokud držíte na své znamení, podíváte se přes obzor moře a něco si přejete, splní se vám to. V Jaffe je také starý přístav s rybími restauracemi a za Jaffou začíná arabská čtvrť.

Foto: jana vesela

Horoskop park

V Tel Avivu je celý rok teplo. V zimním období ale může dost foukat a čekejte i silné bouřky. V zimních měsících se můžete procházet po promenádě podle moře. V létě už bývá na procházky moc horko, promenáda ožívá až k večeru. Můžete jít od Staré Jaffy , podél města, kolem známého tržiště Carmel a dál kolem přístavu až k řece která do moře ústí. Proti proudu řeky můžete jít do centra města širokým parkem. Městská pláž je krásná a písčitá. Na koupání ideální. Jen pozor na mořské proudy, které se tu každý den mění a mohou být nebezpečné. Na místech, kde není plavčík je koupání pro jistotu zakázáno. Izraelci milují sport, děti, procházky a pikniky a potěšili mě tím, že milují svá zvířata. Psi tu dokonce mají své pláže. Město je to živé, ale extra pořádek nečekejte. Žije se tu hodně na ulici a lidi tu kolem sebe zahazují co se dá. Pláže sice každý večer přijede vyčistit traktor s valníkem a uklízeči háží do valníku pytle s odpadky, ale ulice už takové štěstí nemají.

Foto: jana vesela

večerní městská promenáda

Jestli chcete vidět Aviv celý najednou, jděte do jedné z nejvyšších budovy ve městě do Azrieli center, kde vás po ukázání vašeho pasu pustí do výtahu. Vyjedete do 62 patra, kde je kavárna s vlastní pekárnou. Káva tu stojí méně než na pláži a výhled přes prosklené stěny je nezapomenutelný. Uvidíte až do Jaffy, celé město, přístav a moře ve kerém se odráží oblaka.

Zdroj: https://www.nacesty.cz/tel-aviv-a-okoli/zabava-a-volny-cas/zajimava-mista

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz