Hlavní obsah
Názory a úvahy

Ukrajinci: o tom, jak se žije ve válce a o migrantech u nás

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
27. 8. 0:00

Nemysleme si, že se nás válka netýká! Sakra se nás týká!

Článek

Před necelým měsícem jsem byla na dovolené v Německu. Potkali jsme se tam s přáteli a seznámila jsem se s Ukrajinkou Olgou. Byla ze Záporoží a v Německu byla jen na 14 dní. Seděly jsme spolu u kafe a já se ptala, jak to u nich vypadá. Byla to pohodová ženská, věk kolem padesátky. Rozhodně žádný fňukal. Vyprávěla mi, že už před válkou chtěli s mužem koupit nový byt. Teď se jim naskytla možnost koupit pěkný byt od známého, který se z oblasti stěhoval, aby uživil rodinu. Nebyly to pro ně vůbec malé peníze. V situaci, ve které se Záporoží teď nachází, je otázka, jestli celoživotní úspory vložit do bytu, který vám může druhý den zasáhnout ruská raketa.

Nakonec se rozhodli byt koupit. Jak řekla, život jde prostě dál a nesmí myslet na to negativní, musí budovat budoucnost. A to, že jim tam každou chvíli houká letecký poplach? To, že kvůli úspoře mají pravidelně vypnutou elektřinu? Člověk si zvykne na všechno. Musí fungovat, jinak by se zbláznil. Jsou asi šedesát kilometrů od fronty, nedovedu si to představit. Mají mobilní aplikace, které je varují před raketami. Když například dovaří oběd a aplikace jí oznámí, že za 15 minut hrozí nálet a je třeba jít do krytu, řekne si, že je čas se najíst a kafe si po obědě už raději vzít dolů. Prý je to všechny velmi semklo. Sousedy, kamarády. Častěji se teď schází, rodiny si o sobě dávají víc vědět, povídají si. Nikdy nevíte, kdy to bude naposledy.

Vyprávěla mi o průběhu války. Prý když věděli co se chystá, mnoho Ukrajinců bylo smířeno s tím, že si Rusové anektují i část Ukrajiny. Nechtěli válku, jako nikdo, nechtěli smrt svých blízkých. Mnoho rodin je v pohraničí částečně ruských. Historicky jsou tyto národy propojeny a ačkoliv Ukrajina vždy usilovala o samostatnost, mnoho rodin je promíchaných. Stalo se to především díky umělému zalidnění Ukrajiny po hladomoru, který Rusové Ukrajině způsobili. Když došlo k napadení Ukrajiny Ruskem v únoru 2022, zvedl se velký odpor Ukrajinců vůči Ruským okupantům za to, jak se jako okupanti v jejich zemi chovali. Opravdu to nejsou laskaví osvoboditelé. Ukrajinci rychle pochopili, že takhle tedy ne! Původní rezignace obyvatel okamžitě zmizela a přišlo velké odhodlání nedopustit, aby na jejich území vládli Rusové. Putin měl možná šanci zvítězit rychle a obsadit další území po Krymu, ale ruská povýšenost a krutost mu plán zkazila. Ukrajinci bojují za svou svobodu. Za lidské podmínky k životu.

A ukrajinští migranti u nás? O cestě z Ukrajiny a životu u nás jsem mluvila s několika kolegyněmi, letuškami z Ukrajiny, které přišly po zavření leteckého prostoru na Ukrajině k nám. Všechny do jedné se těší domů. Všechny doufaly, že u nás budou pracovat jen v létě 2022 a nejpozději na podzim se vrátí na Ukrajinu. Některé přišly s maminkou a dítětem. Některé, ty svobodné, samy. Peníze, které jim zbydou, posílají domů. Potkala jsem letušku, která měla na Ukrajině těsně před dokončením pilotního průkazu. Chyběla jí jen typová zkouška. Piloťák už nedodělá. Důležité zkoušky jí propadnou a na další studium nemá peníze.

A ty špatné zkušenosti? Určitě je nezpochybňuji. Když se někam přestěhuje tak velké množství lidí, jsou mezi nimi zcela jistě i tací, kteří nejsou morálně zrovna na výši. Slušně řečeno. Ale upřímně, kdyby se něco takového stalo u nás a tisíce Čechů odešly například do Německa a dostaly tam podporu místních, dali byste ruku do ohně za všechny, že tu podporu nezneužijí? Já ne! Určitě jsou tu i Ukrajinci, kteří nás využívají. Růžové brýle jsou nesmysl. Ale podívejme se na to bez emocí, zdravým, selským rozumem. Myslím si, že bychom měli tuhle nešťastnou situaci Ukrajinců brát jako celek, ale zároveň vidět jednotlivce. Nejde odsoudit na základě špatných zkušeností s několika migranty všechny! Ani to není spravedlivé!

A nemysleme si, že se nás válka netýká! Sakra se nás týká! Bylo by hrozně pohodlné tvrdit jako pan Babiš, že když válku nechci, tak není a nikdy nebude. Svět už je tak provázaný, že se nás válka týká všech. A pro všechny je důležité, aby co nejdříve skončila. Jsou jen dvě možnosti, jak skončí. Dvě možnosti, kdo vyhraje. A pokud to bude Rusko, nečeká nás nic dobrého. Stačí si občas přečíst prohlášení jejich představitelů. A lézt jim do zadku se nám nikdy nevyplatilo. Jediné, co může pomoci, je vydržet jako Evropa a západ jednotní. Pomoci Ukrajině vyhrát.

Přeji nám Čechům trpělivost a laskavost se zdravým rozumem. A Ukrajincům u nás i doma na Ukrajině hodně síly. Mají můj upřímný obdiv za obranu své země a svobody.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz