Hlavní obsah
Cestování

Zapomeňte na Dubaj, na Boa Vista najdete klid a nejkrásnější pláže z Kapverd

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: jana vesela

pláž Santa Monica

8. 9. 16:45

Máte dost civilizace? Napadlo vás někdy, jak muselo být Robinsonovi krásně, žádní lidé, jen vyhřátý písek, klid a šumění oceánu? Přesně tohle můžete zažít na Boa Vistě, kapverdském ostrově!

Článek

Přemýšlíte, kam do tepla na podzim nebo v zimě? Chcete utéct před civilizací a zažít hýčkání pětihvězdičkového hotelu a skoro prázdné, zlaté pláže o šířce až půl kilometru? V last minute můžete za cenu kolem 20 tisíc na osobu letět na téměř pustý ostrov. Nečekejte tu mnoho zeleně, kromě palem a květin v hotelovém resortu tu najdete především písečné duny a sopečné, červené kopce. Zato pláže jsou tu jedny z nejkrásnějších na světě! Oceán má barvu od světle modré, přes tyrkysovou až po královsky modrou. V kontrastu s bílozlatým jemňoučkým pískem nafoukaným ze samotné Sahary je to uklidňující nádhera.

Foto: jana vesela

Místní hotely mají špičkovou kuchyni

Ostrov Boa Vista se jmenuje podle zvolání v portugalštině a jeho překlad znamená „Jaký krásný výhled“. A na ostrov je opravdu krásný výhled. Při přistání na ostrov můžete z výšky shlédnout dvě nejvyšší hory ostrova, již dávno vyhaslé sopky St. Anthony a Monte Estancia. Ta vyšší z nich, Monte Estancia je vysoká jen 387 m. Na úpatí hory najdete opuštěný kostelíček, který je dnes opravován díky pomoci z Čech. Dříve se sem chodili lidé ukrývat před piráty. Od kostela je vidět až na oceán a hlídka mohla ohlásit zvonem nebezpečí. Lidé se pak běželi ke kostelíku schovat. Nad kostelem jsou stále vidět jeskyně ve skalách, úkryt před piráty.

Foto: jana vesela

Boa Vista, Krásný výhled

Na ostrově také uvidíte a můžete navštívit skutečnou poušť jménem Viana. Jemný, světlý písek ze Sahary se smíchal se sopečným černým a červeným a vytvořil krásně barevné duny. Sahara odsud není daleko, jen co by přes oceán kamenem dohodil. Samy Kapverské ostrovy jsou považovány za Afriku. Boa Vista je přitom jejich třetím největším ostrovem. Ne všechny ostrovy jsou ale trvale obydlené. Turisticky známé jsou především Sal a Boa Vista. Zatímco na Salu začal turistický ruch mnohem dříve, na Boa Vistě zažijete skutečný klid. Nenajdete tu kolem hotelu žádné rušné promenády, bary a hospůdky. Hotely jsou přitom nové a krásné, některé byly dokončeny teprve nedávno a vzhledem k všeobecné chudobě si Kapverďané svých hostů velmi váží. Jsou to moc milí a slušní lidé. Kapverďané jsou na svůj původ pyšní, přistěhovalce z kontinentální Afriky považují za migranty a tento rozdíl vnímají mnohem víc než my, Evropané. Kapverďané jsou potomci Portugalců, Holanďanů a afrických otroků. Jsou to krásní lidé. Mají světlejší pleť a často i modré oči. I přes život v chudinských čtvrtích tu neuvidíte špinavé děti. Holčičky mají barevné stužky v zapletených copáncích a kapverdské ženy chodí oblečené vždy jako na přehlídkové molo. V barevných šatech a šátcích se nesou hrdě a vznešeně s košíky na hlavách jako na afrických obrazech.

Foto: jana vesela

zpracovna ryb v Sal Rei

Na Boa Vistě můžete navštívit hlavní město Sal Rei. Sal znamená sůl a Rei král. Bylo založené Portugalci teprve v 19 století a dnes má kolem šesti tisíc obyvatel. Během covidu se jich většina odstěhovala na ostrov Santa Maria, kde sídlí hlavní město Kapverdských ostrovů a veškeré úřady. Ostrov byl několik let takřka liduprázný. Boa Vista i ostrov Sal totiž žijí z turismu a většina lidí zde pracuje v hotelech. Dnes už jsou zase zpět a ostov žije jako dřív. Sal Rei stojí za prohlédnutí, najdete tu kavárničky i rybí restaurace. Na pobřeží je krásná rybárna, stojí hned vedle místa, kde zpracovávají ryby. Steaky z tuňáka na vašem talíři budou zaručeně čerstvé! Jestli nemusíte ryby, ochutnějte místní specialitu Cachupu. Je to směs luštěnin vařených ve vývaru, se salámem nebo vejcem. Může být s kuřecím masem, ale i rybí. Záleží na vašem výběru.

Foto: jana vesela

Catchupa, místní specialita

Ale teď už konečně k tomu, čím láká Boa Vista nejvíc, k plážím a oceánu! Koupání v oceánu je nejlepší na podzim, oceán je v té době krásně teplý. Zatímco u nás začínají přízemní mrazíky, tady se vám nebude chtít z tyrkysové vody ven. U městečka Sal Rei je krásná pláž a pokud si vyberete lehátko se slunečníkem někde u plážového baru, nebudou po vás chtít žádné peníze. Lehátko, slunečník i wifi budete mít v ceně útraty. Stačí si dát třeba kolu nebo pivo, které Čechům připomíná lepší Gambrinus. Na ostrově je hned několik pláží, které stojí za to navštívit. Například Praia de Chaves. Poznáte ji podle vysokého komínu, který tu zbyl po místní cihelně. Dnes je pod komínem restaurace s krásnou pláží mezi dunami. Je to oblíbené místo pro romantické svatby. Občas na vás vykoukne z oceánu hlava karety obecné. Na téhle pláži jsou spíš ty menší, ale jinak můžete kolem Boa Visty vidět i karety skoro metr velké. Dorůstají až 90 cm! V létě karety na ostrově kladou vejce a místní ochranáři je pečlivě hlídají. Můžete se tohoto zážitku zúčastnit. V noci pojedete do míst, kam karety připlouvají a budete je pozorovat při kladení. Potom ochránci opatrně vejce vyhrabou a znovu zahrabou na místě, které nám připomíná záhon s pískem. Jen místo označení zeleniny je na cedulkách datum. Podle toho vědí, kdy se budou želvičky líhnout a pomohou jim bezpečně do moře. I u toho můžete být!

Foto: jana vesela

Praia de Chaves

Na pláži Atalanta si můžete prohlédnout vrak lodi, která zde ztroskotala v roce 1968. Dnes je už úplně rezavá, ale pohled na ní a představa zoufalé posádky stále mrazí.

A kterou pláž nesmíte minout? Určitě Santa Monicu! Je pojmenovaná po slavné pláži v Los Angeles, ale díky tomu, že na ní budete skoro sami je rozhodně krásnější. Je dlouhá 11 km a místy široká až půl kilometru. Na kraji pláže, kousek od nedostavěného hotelového resortu (prý kvůli problémům s legislativou ještě dlouho dostavěný nebude) je plážový bar. Tady si můžete dát kávu, pivo nebo výbornou grilovanou rybu. Z hotelů jsou sem pořádány organizované zájezdy. Když budete mít čas, jděte se po pláži projít. Jít sami po tak obrovské pláži je zážitek. Jen vy a oceán. Na koupání ale pozor, v této části ostrova bývají velké vlny. Pokud bude oceán zrovna klidný, vřele doporučuji! Na Santa Monicu jezdí turisté pozorovat velryby a karety.

A co ještě kromě klidu a procházek v teplém plážovém písku a pozorování oceánu zkusit? Co třeba místní grog! Nemá nic společného s naším vánočním grogem. Je to pálenka z cukrové třtiny a vyrábí ji na ostrovech ve dnou variantách. Bílý grog, který připomíná bílý rum a červený, lehce ochucený. Z bílého si dejte třeba osvěžující Caipirinu. Míchaný nápoj z bílého grogu, limetek a Spritu nebo sody. Pozor, je silná! Ochutnejte i místní kávu, pěstuje se přímo na Kapverdsých ostrovech a je jedinečná.

Foto: jana vesela

městečko Sal Rei

Pokud chcete zažít klid a prázdné pláže, užít si dovolenou se svým milým protějškem nerušeni civilizací, leťte na Boa. Jen si pospěšte, místní mezinárodní letiště plánuje v nejbližší době prodloužit přistávací dráhu, aby zde mohly přistávat i velké stroje. Cestovní ruch brzy zhoustne.

Přeji krásnou dovolenou!

Zdroj:

https://www.svetaznalec.cz/afrika/kapverdy/boa-vista/?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=19740653928-146565601853&utm_term=&gclid=EAIaIQobChMI5uHop_uagQMVFZiDBx0TjgUxEAAYBCAAEgJZDPD_BwE

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz