Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Bojkotujte borůvky v květinářství, nese se sítěmi. Jenže samozvaní ochránci přírody se často mýlí

Foto: Pixabay

Je to prý jedna velká hrůza. Květináři už si ničeho neváží a už neví, jak by své zákazníky zaujali. A proto je třeba jim pořádně zatnout tipec a dát jim najevo, že takhle tedy ne…

Článek

A o co jde? Tentokrát o borůvky – respektive o snítky borůvčí, které se začaly objevovat ve formě zelených dekorací do kytic. Tedy mají stejnou pozici jako starý dobrý asparágus nebo eukalyptus. Sama jsem je zaregistrovala poprvé o letošních Vánocích na vánočních věncích. A to je problém, protože…

Už ani těm borůvkám nedají pokoj

… protože? Inu proto, že jde prý o zeleň sbíranou volně v lese. Jak jinak – když česači pořádají nájezdy na plody, proč by si neuzmuli i pár větviček. Pak je stačí šikovně přestříkat lakem a je to. A borůvčí přece roste pomalu, proto je třeba ho chránit a netrhat do vázy. Lidé by tak měli dát květinářům najevo, co si o takové praktice myslí, a pokud borůvčí někde objeví, tak ho nejenom nekupovat, ale bojkotovat rovnou celý obchod. Vždyť tam přece nemají úctu k přírodě, tak proč tam chodit…

To nejsou moje výmysly. To je takový průřez tím, co jsem k tématu našla na Facebooku a Instagramu (jinde účty nemám, tak promiňte). Že zní tyhle argumenty na první pohled logicky? Na první možná, ale při tom druhém kulhají na obě nohy jako chromý valach.

Foto: Pixabay

Nejsou to lesní borůvky

Ostatně by si toho všiml každý, kdo by se na ony borůvky podíval blíže. Za prvé, naše borůvky opadávají, těžko by tedy v prosinci mohlo jít o lup z lesů. Ne, tak dlouho fakt nevydrží ani přelakované. Půjde tedy spíše o borůvky kanadské, buď k tomuto účelu vypěstované, nebo prořezané (a aby se nemusel zbylý materiál vyhodit, půjde do květinářství).

A kanadské rostou podstatně rychleji, o tom se můžeme na zahradách přesvědčovat dnes a denně. Oproti lesním borůvkám mají listy větší a malinko jinak tvarované. A tady ovšem nastává ještě jedno ale…

V kyticích se dost často objevují „postříbřené borůvkové snítky.“ Proč to píšu v uvozovkách? Protože si vážně lidé mnohdy myslí, že jsou něčím přestříkané. Ale chyba lávky. Tohle totiž nejsou borůvky, ale vlochyně. Borůvkám jsou dost podobné, plody jsou však po rozmáčknutí bílé a rozhodně se nejedí.

Jejich snítky bývají buď stříbřité, nebo dokonce s modrošedým nádechem, což je samozřejmě ještě atraktivnější. O žádné borůvky vypytlačené z našich lesů se tak rozhodně nejedná. V květinářství si je tedy klidně pořídit můžete. Ne všemu, co se píše na internetu, se totiž dá věřit.

Zdroj: Autorský text, diskuze na sociálních sítích

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz