Článek
Přemýšleli jste někdy o tom, kolik toho o nejkrásnějším období v roce skutečně víte? Dobře, úplně nebudeme polemizovat o tom slovíčku nejkrásnější … stres, shon, konzum. To by bylo na jinou debatu, tak mě za to, prosím, v diskuzi nekamenujte. Ale pojďme místo tohoto k samotnému jádru věci.
Santa Claus chodíval v zeleném
Když se řekne Santa Claus, vybaví se nám veselý muž s bílým vousem v červeném obleku. Tento ikonický obraz je však poměrně moderním vynálezem. Před rokem 1930 byl Santa často zobrazován v zeleném, hnědém nebo dokonce modrém oblečení. Všechno to vyresetovala marketingová kampaň Coca-Coly. Právě ta mu totiž dala červený oděv, který lépe odpovídal barvám téhle značky.
„Rolničky“ byly původně napsány pro Den díkůvzdání
Je těžké si představit vánoční období bez veselé melodie písně „Jingle Bells“. Přesto tato sváteční klasika vůbec nebyla napsána pro Vánoce. James Lord Pierpont ji složil v roce 1857 jako píseň na oslavu Dne díkůvzdání. Překvápko, co? Tohle nevěděli ani moji američtí kamarádi. Je ovšem tak báječně chytlavá, že se prostě přilípla na Vánoce a už se jich nepustila. A za mě je to rozhodně dobře.
Moje nejoblíbenější verze je ta, kdy to Andrea Bocelli dá dohromady s mupety. To prostě nemá chybu :)
Vánoce byly kdysi nelegální
A mimochodem – pokud rádi slavíte Vánoce, mohlo vás to ještě donedávna dostat do problémů. V 17. století totiž puritáni v Anglii a některých částech Ameriky považovali oslavy Vánoc za nesvaté a rušivé. A nenapadlo je nic lepšího, než celou tradici zakázat – a každý, kdo byl přistižen při hodování, koledování nebo zdobení, byl pokutován.