Hlavní obsah
Aktuální dění

I Vltava má své srdce – objevili jsme ho díky tajícímu ledu

Foto: Pixabay

Dost možná už na vás na sítích tenhle úžasný pohled vykoukl. A pokud ne, tak mi dovolte se o něj podělit. Mám tyhle zajímavosti, které si příroda prosadí i přes vliv člověka, opravdu ráda.

Článek

Srdce Vltavy hýbe internetem. Ano, zní to asi trochu divně, ale prostě je to tak. Zapomeňte na dubajskou čokoládu nebo nejrůznější šílené výzvy. Teď jim jejich místo alespoň na malou chvilku uzurpoval nečekaný objev budoucího meteorologa.

Když romanticky kouzlí sama příroda

Vypadá to jako dílo přírody s romantickou duší – ale ve skutečnosti jde o geofyzikální jev, který právě teď baví internet. Na satelitních snímcích z tajícího ledu na Lipně se objevilo něco, co na první pohled připomíná srdce. A na ten druhý vlastně taky. A co je ještě lepší – všiml si toho jeden obyčejný kluk z jižních Čech.

Led taje a internet taje s ním

Tadeáš Gregor z Českých Budějovic není žádný zkušený vědec – zatím. To se ale brzy změní, protože za měsíc nastupuje do Českého hydrometeorologického ústavu. Ovšem už teď má na kontě objev, na který se jen tak nezapomene. Při pozorování satelitních snímků si totiž všiml zvláštního tvaru v ledu – a nešlo o ledajaký útvar. Šlo doslova o „Srdce Vltavy“.

Na satelitních snímcích sleduju zamrzání především kvůli bruslení. Teď mě zajímalo tání, protože přehrady byly zamrzlé poměrně dlouho. Když jsem se na to díval, všiml jsem si, že by to mohlo být právě původní koryto,“ popisuje Gregor, který si vše pečlivě ověřil v historických snímcích.

Foto: Pixabay

Srdce, které se vrací každou zimu

Snímky nejdřív zveřejnil na svém Facebooku – a velmi brzy se o ně poté s lidmi podělil i Český hydrometeorologický ústav, který jim díky tomu dal tak trochu oficiální razítko. Navíc se podle Gregora srdce v ledu neobjevilo poprvé. „Srdce se tam dělá zřejmě každý rok pravidelně, když taje led. Je to vidět i na snímcích z minulých let. Souvisí to s prouděním vody, které ovlivňuje právě ta geomorfologie dna, tedy zatopené koryto.“ Stručně a jasně řečeno – geomorfologie dna to jednoduše nakreslí do ledu. A pak, že jsou geologové nudní (a ty jejich šutráky taky).

Historie ukrytá pod hladinou – podívejte se, kudy naše nejkrásnější řeka tekla

Srdce Vltavy, které tak hezky vystoupilo z tajícího ledu, je pozůstatek skutečného meandru u osady Pihlov nedaleko Horní Plané. Ten existoval na mapách ještě docela nedávno, zmizel z nich až v roce 1958, kdy celé místo zmizelo pod hladinou kvůli přehradě.

A i když uplynulo už 63 let, tvar koryta zůstal pod vodou překvapivě dobře zachovaný. Takový malý zázrak, že? Takže kdyby se s přehradou náhodou něco stalo, příroda by prostě začala tam, kde přestala. Jak prosté…

Takže i Vltava má srdce. To zní krásně, že? A díky jednomu všímavému mladému klukovi to teď víme úplně všichni.

Zdroj: Autorský text

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz