Článek
Na začátku 20. století byl kanadský přístav Halifax opravdu významným strategickým uzlem. Během první světové války sloužil jako klíčový bod pro přepravu vojenských zásob, potravin a paliva – tedy všeho, čeho bylo na evropských bojištích třeba. Do historie se však zapsal z docela jiného důvodu.
Pravidla se obcházejí – a tragédie je na dosah
Drama se odehrálo v úzké vodní cestě – pro představu, na šířku měřila pouhých 500 metrů. A to nebylo ani na tehdejší dobu nic moc. Lodě měly sice předepsané koridory, jež měly jakoukoli nehodu vyloučit – ale znáte chaos v době války. Pravidla jsou přece od toho, aby se obcházela, ne?
Nakonec se stalo to, co se stát muselo – dvě lodě se srazily. Velkou smůlou bylo to, že jednou z nich bylo francouzské plavidlo Mont-Blanc, naložené výbušninami (tou druhou byla norská loď Imo). Na palubě vezl Mont-Blanc TNT, benzen a kyselinu pikrovou. Když se náklad Mont-Blancu 6. prosince 1917 v 8:45 vznítil, nikdo netušil, že bude hořet jen 20 minut – a následně dojde k apokalypse vpravdě biblických rozměrů.
Devastující exploze o síle 2,9 kilotun TNT zničila nejen samotnou loď, ale i řadu jiných v okolí, které jí v dobré víře připluly na pomoc. Svědci popsali obří hřibovitý mrak, stoupající dva kilometry vzhůru – připomínám, že to bylo v době, kdy ještě nikdo netušil, co jsou to atomové bomby.
Exploze, tsunami a blizard
Výbuch zcela zničil přístav a způsobil masivní škody v jeho okolí. Tlaková vlna rozbíjela okna až 80 kilometrů daleko, budovy se hroutily a trosky Mont-Blancu pršely na město i na lidi v něm jako smrtící hořící střepiny. Aby toho nebylo málo, za výbuchem následovala ještě obří vzedmutá masa vody – tsunami způsobená výbuchem tak zničila i zbytek toho, co po výbuchu zůstalo stát. Vzala s sebou hlavně mnoho „čumilů“, kterým se divadýlko v podobě hořící lodě předtím opravdu líbilo.
Ale pokud si myslíte, že potom už měly záchranné složky dost prostoru k tomu, aby se věnovaly obětem, pletete se. Následující den totiž na celou oblast ještě udeřil blizard. A to i přesto, že v tuhle roční dobu to bylo neobvyklé. Nešťastníky, kteří mohli doposud přežívat pod troskami, tak udolalo i nepříznivé počasí. Z celkové bilance mrazí.
Dlouho držel rekord
Halifaxský výbuch dlouho držel rekord jako největší exploze zapříčiněná člověkem před odpálením atomové bomby. Podle odhadů si vyžádal asi 2 000 obětí, dalších 9 000 lidí však utrpělo zranění – mnoho z nich bylo mimo jiné oslepeno roztříštěným sklem.
Halifaxský výbuch dodnes připomíná strom
Nové Skotsko (nejvýchodnější z Pobřežních provincií Kanady) na tragédii dodnes nezapomnělo. Dodnes tak posílá městu Boston vánoční strom jako symbolické poděkování za jeho pomoc, kterou ihned po katastrofě Halifaxu poskytlo.
Zdroj:
http://archives.cbc.ca/IDD-1-70-971/disasters_tragedies/halifax_explosion/
https://en.wikipedia.org/wiki/Halifax_Explosion?oldid=142576908
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nov%C3%A9_Skotsko
https://www.britannica.com/event/Halifax-explosion
https://www.warmuseum.ca/firstworldwar/history/life-at-home-during-the-war/wartime-tragedies/the-halifax-explosion/