Hlavní obsah
Lidé a společnost

Se smrtí princů v Toweru to bylo jinak – nejméně o jednom se dochovaly podrobné zprávy

Foto: DALL-E

Když se řekne Richard III., většina lidí si obvykle jako první asociaci vybaví dva nešťastné prince v Toweru. Ale je to skutečně ta správná?

Článek

Pozdní středověk, konkrétně 15. století a Války růží (konflikt mezi dvěma větvemi rodu Plantagenetů – Yorky a Lancastery) – tak bychom mohli stručně charakterizovat Anglii v období vlády Richarda III. Šlo o období plné intrik, válek a změn v dynastickém uspořádání. Taková malá hra o trůny – a vlastně není tajemstvím, že se tímto obdobím inspiroval při psaní svých knih i George R. R. Martin.

Kdo byl Richard III. – zloduch nebo hrdina?

Richard III. vstoupil do dějin jako poslední anglický král, který padl v bitvě. Jeho vláda byla poměrně krátká (1483–1485). Pochybovalo se o jeho legitimitě a zmizení „princů v Toweru“ mu na pověsti také nepřidalo. Jeho vláda skončila v roce 1485, kdy byl poražen v bitvě u Bosworthu Jindřichem Tudorem, což znamenalo konec dynastie Yorků a příchod Tudorovců.

Richardova postava zůstává i dnes kontroverzní – někteří ho považují za brutálního tyrana (za tento pohled se značně přičinil Shakespeare), jiní za nepochopeného reformátora, který se stal obětí propagandy vítězů. A právě druhou stranu mince razí i anglická autorka Philippa Langleyová. Znalcům historie není neznámá – její projekt „Hledáme Richarda“ zapojil do bádání opravdu mnoho lidí a snažil se na tohoto panovníka podívat zcela z jiného úhlu.

Moderní metody aplikované na starý zločin

Po úspěších s projektem o Richardovi III. se Philippa Langleyová rozhodla podívat stejně podrobně i na jeho údajný největší zločin. Opravdu Eduarda V. (12 let) a jeho bratra Richarda (9 let) – syny Eduarda IV. – pohltily hlubiny Toweru, aby je nikdy nevydaly? Většina milovníků hitorie má jasno – vždyť se přece pod schody našly dvě dětské kostry, tak kdo by pochyboval. Jenže ty dodnes opřádá spousta spekulací a žádné pořádné důkazy.

Philippa Langleyová se proto rozhodla celý případ prozkoumat tak, jako kdyby se zločin stal dnes. Na pomoc si tak pozvala mimo jiné i současné detektivy. A tak vznikl další projekt s názvem „Nezvěstní princové“.

Kdo šíří takové pomluvy?

Asi nepřekvapí, že velkým zastáncem tohoto obvinění byl Jindřich Tudor. Podařilo se mu tuhle zvěst rozšířit po celé Anglii těsně před onou bitvou u Bosworthu, kde Richard III. zahynul. Jindřich poté provedl vlastní pátrání jak na severu Anglie, tak v Toweru, ale označil ho za neúspěšné. Nikdo proti tomu nic nenamítal – tedy až do doby, než dynastie Tudorovců padla. Tehdy nová vyšetřovací komise tuto verzi značně zpochybnila a přišla s možností, že chlapci mohli přežít. Ale posuňme se dál.

Chce to zázrak

Když si Philippa Langleyová konečně připustila, že by chlapci mohli být naživu i dlouho po roce 1483, pátrání pokračovalo. Ano, čekalo se na zázrak – na nějaký důkaz. A ten přišel. Dlouho se ukrýval zapomenutý v nizozemském archivu.

Jasně dokládal život mladšího z obou bratrů – Richarda. Z Toweru byl vyveden ještě v roce 1483. Později se dostal na ostrov Texel (1495) a zaznamenány jsou i jeho výpady do Anglie, kdy se během osmi let snažil dostat na trůn, na který měl podle všeho právo.

A starší z bratrů?

Jak to vypadá, bratři se po inkriminovaném roce rozdělili. V roce 1485 byl prý Eduard V. poslán na Normanské ostrovy, chvíli pobýval v Yorkshiru a nakonec se usadil v Irsku. Tam však vydržel jen dva roky. Posílil anglickou kontinentální armádu a vydal se (jak jinak) do Anglie. Jeho snahy však ukončila bitva u Stoke Field.

Více zajímavostí najdete v její knize The Princes in the Tower, která bohužel v češtině zatím nevyšla. A vzhledem k tomu, že tato skutečnost bohužel platí pro prakticky všechny její knihy, v nejbližší době se toho asi nedočkáme.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz