Článek
Možná ho znáte pod názvem ptačinec, žabinec, nebo také ptačinec žabinec (Stellaria media). Většině lidí je přesné označení jedno – důležité je pro ně jen to, jak tohohle protivňouse dostat ze záhonů. Jenže on to není jen tak obyčejný plevel!
Ptačinec toho umí vážně hodně
Tahle nenápadná rostlinka s malými bílými kvítky totiž patří k největším pokladům našich luk a zahrad. Já ho odmalička znám jako předpovídače počasí – když se jeho drobné kvítky zavřou, začne brzy pršet. Jenže on toho umí mnohem víc. Je totiž skvělý na problematickou pokožku, ekzémy, lupénku, otoky i chudokrevnost. A navíc báječně chutná.
Já mohla dlouho potvrdit jen to poslední. Zbytek účinků jsem vůčihledně ignorovala – pche, nějaký ptačinec. Vždyť máme aloe, konopí, měsíček… Co by asi tak mohl umět jiného než tahle osvědčená trojice? A kdyby mi ho nedoporučila moje oblíbená bylinkářka, která mi už předtím pomohla s ženskými problémy, odmávla bych to. On totiž tenhle obyčejný zelenáč je totiž takový (a to nepřeháním) opravdu šikovný hojivý balzám. Pomáhá na:
- Ekzémy a lupénku – odvar se používá k omývání podrážděné kůže.
- Svědění a kožní vyrážky – zklidňuje a hojí.
- Záněty očí, modřiny, hemoroidy – opět ve formě odvaru.
Stačí připravit minutový odvar z nati – ideálně z čerstvé rostliny. Ano, vážně je to takhle jednoduché. Ještě účinnější je, když ho smícháte s pěťourem maloúborným (Galinsoga parviflora) v poměru 2:1, což je další opomíjená bylina, která působí protizánětlivě (jo a taky je to řádský plevel, to se musí nechat). Po vychladnutí pak už jen stačí odvar aplikovat na postižená místa – omývat, přikládat nebo použít jako obklad.

Ptačinec žabinec
Jak vyléčit ekzém ptačincem
Tak jsem se do toho pustila. Většinou jsem tedy jela na čistý ptačincový odvar, protože pěťour mi v okolí velmi rychle došel (anebo neumím hledat). Vyvařit, nechat trošku zchladnout, namočit plátýnko a přiložit na ekzém… a tohle všechno nejméně třikrát denně (optimum je pětkrát). Odvar je také třeba připravit každý den čerstvý, jinak ztrácí sílu.
A ekzém, který mě trápil spoustu let a podle doktorů už by na něj nezabralo nic jiného než kortikoidy, začal ustupovat. Nejdřív (asi po dvou týdnech) začalo mizet zarudnutí. A po dvou měsících a týdnu (cca), mi na tom místě zbyla už jen hodně suchá pokožka, kterou je třeba pravidelně promazávat (a dvakrát do týdne preventivně ošetřit ptačincem).
Za mě neuvěřitelný výsledek – ale nebylo to zadarmo. Ono vás docela rychle přestane bavit každé ráno běžet ven (přinejhorším se dá ptačinec večer strčit do lednice), uvařit odvar, aplikovat tak alespoň na deset minut – polední dávku několikrát denně opakovat. O co jednodušší jsou různé mastičky a olejíčky!
Možná je i obměna, kdy na pokožku přikládáte podrcenou nať, ale to mi přijde pracné zhruba stejně (jen mi to tolik neteče po nohou). Takže kdo nevěří, ať to zkusí. Ale varuju – zadarmo to nebude. Tedy alespoň co do vašeho času a odhodlání. Jinak za tuhle lidovou kúru na ekzém nezaplatíte vůbec nic.
Zdroj:
Zdraví z Boží lékárny, Maria Treben, Dona, 1991
Bylinkář: Přírodní kouzla naší babičky, Monika Čechová Golasovská, Labyrint, 2019