Článek
V cenách energií se příliš nevyznáme
Máte-li ušetřit za elektřinu a plyn, je dobré se v této problematice trochu orientovat. Zkuste si odpovědět na následující otázky:
- U koho máte elektřinu a plyn?
- Jaká je vaše přibližná roční spotřeba a kolik platíte?
- Kdo je distributorem vašich energií?
Pokud jste na všechny otázky schopni alespoň přibližně odpovědět, patříte ke světlým výjimkám. Většina lidí totiž jen pokrčí rameny. Menší část z nich je schopna potřebné údaje dohledat ve smlouvách. Mnozí však ani netuší, kde své smlouvy hledat, a pokud se jich dopátrá, nevyzná se v nich.
Jak se tvoří ceny elektřiny a plynu
Vyznat se v cenách energií opravdu není úplně jednoduché, proto si nyní vysvětlíme, jak na to. Do hry totiž vstupuje celá řada faktorů, z nichž některé můžete jako zákazník ovlivnit, a jiné nikoli. Základem je vědět, že cena elektřiny i plynu je tvořena dvěma základními složkami:
- regulovanou a
- neregulovanou.
Regulovanou složku stanoví Energetický regulační úřad (ERÚ), tedy de facto stát, ve svém cenovém rozhodnutí na konci roku, které pak platí pro následující rok. Do regulované složky spadají hlavně poplatky spojené s distribucí energií. Tuto část ceny nemůžete ovlivnit, je totiž stejná pro všechny dodavatele.
Neregulovanou složku ceny si stanoví obchodníci. Obsahuje cenu za jednotku, tj. MWh, spotřebované elektřiny nebo plynu. Čím více spotřebujete, tím více zaplatíte. (U elektřiny se často používá pojem silová elektřina. Je to elektřina, kterou pro vás vyrobí v elektrárně a která je dopravená až k vám domů, kde ji spotřebujete.) Neregulovaná složka dále obsahuje také stálý měsíční poplatek, tzv. stálý plat. Ten je každý měsíc stejný, není závislý na vaší měsíční spotřebě energie.
Pro vás jakožto zákazníka je tedy důležitá právě neregulovaná složka, protože ji můžete ovlivnit výběrem svého dodavatele.
Distributor, dodavatel nebo obchodník?
Lidé tyto pojmy zaměňují, je v nich ovšem zásadní rozdíl. Distributor je vlastník elektrické nebo plynové soustavy. Laicky řečeno drátů, které rozvádějí elektřinu, či potrubí, které vede plyn. Takže dle svého odběrného místa spadáte pod určitého distributora dané energie a nemáte na výběr. Jste-li např. z Ostravy, pak vaším distributorem elektřiny je ČEZ Distribuce a.s. Distributor je zodpovědný za fyzickou dopravu energie k vám, dále řeší technické záležitosti jako opravu poruch na rozvodném zařízení, instalaci měřidla, zřízení přípojky atd.
Naproti tomu dodavatel, označovaný také jako obchodník, s energiemi obchoduje. Jde o společnost, která nakupuje plyn nebo elektřinu na burze a pak ji prodává koncovým zákazníkům, tedy i vám. Dodavatele si na rozdíl od distributora můžete vybrat. Je jich na trhu celá řada (např. ČEZ, Innogy, Centropol, E.ON) a v současné době opět o zákazníky vehementně bojují.
Stát letos zdražil elektřinu i plyn
ERÚ letos zvýšil regulovanou složku elektřiny pro domácnosti v celorepublikovém průměru o 1,4 % a u plynu o 8,6 %. Znamená to tedy zdražení elektřiny a zejména plynu? Obecně platí, že regulovaná složka ceny tvoří u elektřiny téměř polovinu celkové ceny, zatímco u plynu necelou třetinu. (Zdražení plynu je tedy výraznější než u elektřiny, ale zároveň se týká menší části celkové ceny.) Zbytek ceny připadá na obchodní část plynu a tzv. silovou elektřinu. Tedy tu část, kterou můžete ovlivnit volbou dodavatele. Pokud vám dá výhodnou nabídku, můžete nakonec i značně ušetřit.
Zvažte, jestli není na čase změnit lokál
Zajímejte se sami aktivně o nabídku konkurence. Stačí porovnávat pouze obchodní část ceny, tj. cenu elektřiny či plynu za MWh a výši stálé měsíční platby, protože regulované položky jsou všude stejné. Zejména při vyšších odběrech energií můžete s výhodnějším ceníkem ušetřit ročně až tisíce korun. Zvažte ovšem také důvěryhodnost konkurence a další obchodní podmínky smlouvy, např. na jak dlouho získáte výhodnou cenu a zdali vám ji třeba po půl roce nezvýší.
V energiích se věrnost nevyplácí
Ne vždy je potřeba dodavatele měnit. Někdy stačí položit na infolince stávajícího dodavatele dotaz na produkt, který by byl pro vás cenově výhodnější. Rozhodně se však nespoléhejte na to, že dodavatel, od kterého řadu let odebíráte elektřinu i plyn a kterému včas platíte, ocení vaši věrnost a nabídne vám zajímavou slevu sám od sebe! Naopak, začne se o vás výrazněji zajímat teprve v okamžiku, kdy mu dáte najevo, že se chystáte odejít, nebo až když skutečně odejdete. Tehdy vám předloží tzv. retenční nabídku (retence = zadržení, tj. snaha udržet si dobrého zákazníka). Jedná se o speciální nabídku, kterou nenajdete nikde zveřejněnou. Zpravidla bude obsahovat výhodnější cenové podmínky, než váš dodavatel běžně veřejně nabízí.
Retenční nabídky mohu být až téměř bizarní
Pokud neprojevíte zájem ani o výhodnou retenční nabídku, pak vás váš dodavatel nechá odejít, nebo učiní poslední pokus udržet si vás. Jelikož však již většinou nemůže jít s cenou více dolů, nabídne k výhodné retenční nabídce ještě nějaký bonus navíc:
- Poskytne vám finanční vyrovnávací bonus (např. 500 Kč), který vám přijde na účet po zahájení odběru energie.
- Cenový rozdíl (např. 1 000 Kč) mezi svou retenční nabídkou a výhodnějšími cenami konkurence vám doplatí v dárkových poukázkách velkých obchodních řetězců.
- Poskytne vám zdarma další ze svých produktů, např. pojištění asistenčních služeb na havárie v domácnosti.
Uvedené příklady jsou osobní zkušenosti zákaznice, která se označuje za tzv. energetickou migrantku – neváhá měnit dodavatele energií kvůli výhodnějším podmínkám pokaždé, když ji to smlouva dovolí.
Hlídejte si výpovědní lhůty
Pokud máte stávající smlouvu na dobu neurčitou, zákon vám ji umožňuje vypovědět kdykoli, avšak výpovědní doba činí tři měsíce a začíná běžet od začátku následujícího měsíce po podání výpovědi. U smluv na dobu určitou je situace komplikovanější. Před uplynutím jejich stanovené doby je vypovědět nelze, resp. lze, ale bude vás čekat nemalá finanční sankce. Pokud jejich konec „prošvihnete“, zpravidla se díky automatickému prodlužovaní (které jste podepsali ve smlouvě) překlopí do smlouvy na dobu neurčitou. Musíte si tedy hlídat jejich konec a podat včas výpověď, zpravidla nejpozději 20 dní před koncem smlouvy.
Je otázkou, zdali by obchodníci s energiemi neměli časem změnit svou obchodní strategii a zvýhodňovat nikoli ty, kteří odcházejí, ale ty, kteří s nimi zůstávají a řádně platí.
Zdroje:
https://eru.gov.cz/eru-zverejnil-regulovane-slozky-cen-elektriny-plynu-na-rok-2025
https://zpravy.kurzy.cz/795604-ceske-domacnosti-v-roce-2025-zbytecne-preplati-ceny-energii-o-zhruba-10-mld-kc/