Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Má ještě smysl učit se cizí jazyky, když za nás umí mluvit s cizinci umělá inteligence?

Foto: Vygenerováno AI Chat GPT

Učení může být zábava, i když děláme chyby

Stačí pár kliknutí a umělá inteligence přeloží email do cizího jazyka. A nejen to. Hitem jsou překladače, které simultánně tlumočí. Můžete vyrazit za hranice, aniž byste znali jediné cizí slovo. Bude se ještě někdo vůbec chtít učit cizí jazyky?

Článek

Technologie pádí kupředu kosmickou rychlostí. To, co bylo dříve považováno za vědeckou fikci daleké budoucnosti, je již minulostí. Současný dnešek se rychle změní na zastaralý včerejšek. Málokdo si troufne s jistotou říci, co přinese zítřek. Jedno je však jisté. Doba se neustále mění a nám nezbyde než se průběžně přizpůsobovat. Moderní technologie se nyní rychle učí lidským dovednostem, na jejichž osvojení člověk potřebuje léta studia a praxe.

Běh na dlouho trať

Právě do této kategorie patří učení se cizím jazykům. Naučit se alespoň obstojně cizí jazyk stojí spoustu času a námahy, a to i talentované dotyčné. Natož ty, kteří na jazyky tzv. nemají buňky. Pro ně jsou hodiny angličtiny či jiného jazyka vyloženým utrpením nejen ve škole, ale také v povinně dobrovolných firemních kurzech. A navíc, pokud už jazyk jakž takž zvládnete, musíte si jeho znalost udržovat, jinak ho postupně začnete zapomínat. Je to jako s posilováním. Jakmile přestanete pravidelně cvičit, svaly začnou ochabovat. Je to tedy běh na hodně dlouhou trať.

Překladač dokonalejší člověka

Překladače mluví za nás – rychle, bez trémy a také nezapomínají. Navíc náklady na jejich pořízení neznamenají žádné ohromné částky. Některé nové typy mobilů mají tyto asistenční služby již ve své nabídce. Druhou stranou mince je kvalita překladu. Jednoduché fráze typu „Kolik stojí tohle tričko?“ překladače zpravidla zvládají bez problémů, u složitějších textů či textů, kde je myšlenky potřeba hledat také mezi řádky, to už tak slavné není. Musíte je pečlivě kontrolovat. Ale i tak jsou skvělým pomocníkem, který vám značně ulehčí práci.

Studium cizího jazyka jako zbytečnost?

Zdá se tedy, že cizí jazyky už nebudeme potřebovat. Myslím si však, že stále existuje celá řada důvodů, proč učení se cizímu jazyku řada lidí nevzdá, nebo s ním dokonce i začne.

Lidský přesah

Jazyk je totiž víc než jen správný překlad slov. Je to most, který spojuje lidi, lidské příběhy a odlišné kultury. Tento most neumí postavit žádná aplikace. Vzniká pouze při osobním kontaktu skutečných lidí, protože přenáší nejen informace, ale také emoce. To roboti nedokážou, jejich chování řídí pouze naprogramované algoritmy.

Rozšiřování bytí

Na rčení Kolika jazyky mluvíš, tolikrát jsi člověkem je mnoho pravdy. Jazyk nám dává možnost nahlédnout do mentality daného národa, jeho kultury, a rozšířit si tím vlastní obzory. Díky tomu můžeme na spoustu věcí změnit svůj pohled. Najednou zjistíme, že žádná skutečnost není úplně černá a bílá, že i protinožci touží po stejných hodnotách –míru, rodině, zdraví a bojí se osamění a bezmoci.

Posilovna pro mozek

Učit se jazyk totiž není jen o tom dorozumět se v hotelu nebo si zvládnout koupit zmrzlinu na pláži. Je to trénink pro mozek, který tímto nutíme přemýšlet, a to často jinak než v zaběhnuté denní rutině. To je pro něj velmi užitečné, protože se nám takto vytvářejí nové mozkové spoje, tzv. synapse. Čím více jich člověk má, tím lépe pro něj. Učením se cizímu jazyku trénujeme také svou paměť, pozornost a pružnost myšlení. Jedná se v podstatě o jednu velkou posilovnu mozku a jeho funkcí. Je to něco jako mozkový jogging, který, když si zvolíme odpovídající tempo a náročnost, můžeme provozovat v každém věku.

Prevence demence

Čím víc jazyků známe, tím pružněji naše hlava přepíná mezi myšlenkami. A nejen to, vědecké studie ukazují, že lidé, kteří si aktivně udržují znalost cizího jazyka i ve vyšším věku, oddalují riziko demence a ztráty paměti. Jazyk v hlavě není jen dovednost, je to účinný lék. Na rozdíl od chemických léků však nemá žádné vedlejší škodlivé účinky.

Rozvoj vlastních kvalit

Tak jako sport nás vede k houževnatosti a vytrvalosti, tak i studium cizího jazyka v nás rozvíjí řadu vlastností – systematičnost, pevnou vůli, vytrvalost a píli. (Pokud se totiž nepřinutíme pravidelně se jazyku věnovat, nebudeme mít pořádné výsledky.) Tyto vlastnosti se člověku vždy v životě hodí. Učí nás totiž, jak překonávat překážky a nesnáze.

Rozvoj komunikačních dovedností

Cizí jazyk nás nutí rozvíjet naše komunikační schopnosti. Ne pro každého je jednoduché oslovit neznámého člověka a obrátit se na něj s dotazem. O to těžší to je, jsme-li v cizí zemi. Pokud toto dokážeme (a vůbec nevadí, když se dopustíme gramatických chyb), pak vycházíme ze své komfortní zóny a překonáváme sami sebe. A i kdyby tato situace vyústila v malý trapas, svět se nezboří. A nezřídka právě tyto situace bývají začátkem přátelské konverzace s cizincem. A co na tom, že občas použijeme rukou a nohou, když nenacházíme správné slovo. Lidé totiž nevnímají pouze to, co říkáme, ale také, jak to říkáme. Raději budou poslouchat lámanou angličtinu usměvavého člověka s vlídnýma očima než perfektní projev arogantního suveréna.

Zábava a přátelství

V mnoha kurzech cizího jazyka se postupem času vytvoří velmi přátelská atmosféra. Účastníci se do výuky těší, protože jim je spolu dobře – při aktivitách se pobaví, zasmějí, na chvíli zapomenou na starosti všedního dne. Osvojení si nových slovíček a gramatiky je pro ně vlastně „bonus“ navíc. Je to pro ně mnohem více zábava než povinnost (o čemž v mých kurzech svědčí i to, že se někdy zcela dobrovolně dožadují domácího úkolu z angličtiny). Taková skupina má svou vlastní energii vzájemné podpory a souznění, která je nepřenosná a umělou inteligencí nenapodobitelná.

Cizí jazyky už nebudou pro každého

A právě pro toto všechno a třeba i pro něco dalšího, věřím, že má smysl učit se cizím jazykům i nadále. Ne kvůli známkám, ne kvůli povinnostem, ale kvůli sobě. Studium cizího jazyka je způsob, jak trénovat mozek, neztratit zvídavost, zůstat ve spojení se světem i sám se sebou. Cizí jazyk není jen klíč k porozumění druhým, je to i klíč k rozvoji své vlastní osobnosti.

Tuto pestrou a zároveň náročnou cestu ale nebude chtít absolvovat každý. Půjdou po ní jen ti, pro které je nekončící studium cizího jazyka hlavně koníčkem. Ti, pro které to byla jen nepříjemná povinnost, ji opustí při první vhodné příležitosti. Například ve chvíli, kdy si pořídí svůj první simultánní překladač.

Autorka je lektorkou anglického jazyka s dlouholetou praxí

Zdroj:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-ai-umela-inteligence-deti-se-nemusi-ucit-cizi-jazyky-to-neni-hrozba-ale-prilezitost-veri-expertka-262331

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz