Hlavní obsah
Lidé a společnost

Bedrotting: Americký trend hnití zaživa v posteli přišel i do Česka

Foto: Neznámý autor, uvolněno v licenci CC0 Public Domain skrze pxhere

Žena hnije v posteli.

Populární sociální sítě v poslední době stále častěji mluví o fenoménu označovaném bedrotting (či bed rotting). Jedná se o trávení času v posteli nic neděláním. Jedná se o fenomén pozitivní, nebo negativní? A jaké důsledky může mít pro váš život?

Článek

Vyrovnávání se s náročným či stresujícím životním obdobím u spousty lidí vyvolává nutkání trávit v posteli více času, než je zapotřebí pro dostatečný odpočinek ve formě spánku. Tento fenomén je známý jako bedrotting nebo bed rotting, tedy doslovně zahnívání v posteli, a vyznačuje se jednou specifickou činností, a to trávením enormního času v posteli obvykle o samotě (často i několik dnů) přerušovaného pouze zajišťováním základních potřeb, jako jsou jídlo nebo vyprazdňování. Obecně nemusí být bedrotting aktivity vyloženě negativní, jakmile však dosáhne určité úrovně, měli byste zpozornět a zamyslet se nad tím, zda není na čase s ním něco dělat.

Co je bedrotting a jaké formy může nabývat

Ačkoliv třeba tento pojem není příliš znám, samotná aktivita (nebo spíše neaktivita) je provozována často a velkým množstvím lidí. Snadno lze říct, že jej za svůj život vyzkouší prakticky každý, ne u všech se však může bedrotting dostat až do takové fáze, kdy je škodlivý. Standardně je za bedrotting totiž označován jakýkoliv čas, který trávíte v posteli probuzený bez ohledu na to, jakou aktivitu vykonáváte.

Pozitivní bedrotting

Bedrotting může mít velmi pozitivní účinek na lidský organismus v případě, že máte za sebou opravdu náročné období – dokončíte velký projekt, ukončíte významnou etapu života apod. Pomůže vám načerpat síly, zrelaxovat se, dohnat spánkový deficit a celkově necháte svůj mozek odpočinout, osvěžit a připravit na další náročné úkoly. Pozitivní bedrotting netrvá zpravidla déle než jeden den a objevuje se jednou maximálně dvakrát do měsíce v závislosti na tom, jak náročné máte povolání. Během bedrottingu lidé často sledují filmy nebo prochází sociální sítě či jinak odpočívají, nevyvíjí náročnou aktivitu ani neprovozují činnosti, u kterých by se namáhali psychicky či fyzicky. Po takto stráveném dnu mají obvykle již nutkání se do nějaké činnosti pustit a navazují na svůj aktivní život.

Negativní bedrotting

Do negativní roviny se bedrotting přelévá v případě, že se mu věnujete delší dobu nepřetržitě (tzn. více dnů za sebou), nebo mnohem častěji během jednoho měsíce. V takovém případě již totiž může začít negativně ovlivňovat nejen váš pracovní, ale i společenský život, či zdravotní stav. Lidé provozující bedrotting častěji nebo po delší dobu totiž přestanou mít zájem nejen o to navazovat či budovat vztahy s okolím, ale také o sebe pečovat – nesprchují se, přestanou si čistit zuby a prakticky neposilují tělo fyzickou aktivitou. Negativní bedrotting je navíc výrazně podpořen rozvojem donáškové služby, kdy si všechno můžete v podstatě objednat až před práh, lidé tak nemají potřebu se dostat do reprezentativního stavu ani v případě, že si musí obstarat jídlo či jiné základní potřeby.

Příčiny a důsledky negativního bedrottingu

Zatímco pozitivní bedrotting bývá jednoznačným důsledkem dokončení náročného úkolu nebo etapy života a pomůže člověku jednoduše upustit páru, negativní bedrotting mívá hlubší příčiny a obvykle bývá spojen s pocitem úzkosti či obecně neúspěchu nebo naopak strachu z budoucnosti. Současná společnost zejména na mladé lidi vyvolává veliký tlak s ohledem na uplatnění či hledání vlastní role a místa v ní, proto se také tento fenomén rozvíjí především u generace Z, která vyrůstala se sociálními sítěmi prakticky od malička a představují pro ni základní informační zdroj na poli společenského života a rozvoje. Důsledky negativního bedrottingu však mohou být dalekosáhlé, jelikož člověk tímto způsobem ztrácí cenný osobní kontakt s blízkými osobami a v podstatě i s realitou. Rozvinout se tak u něj mohou problémy v oblasti mentálního zdraví, ale také fyzického, jelikož omezuje aktivity pro udržení dobré kondice a stravuje se především nezdravě. Bedrotting může navíc negtivně ovlivnit spánek, jelikož člověk přestává být přes den unavený, paradoxně tak může vést ke spánkovému deficitu a insomnii.

Závěr

Bedrotting, tedy trávení dlouhého času v posteli, ve své podstatě není aktivitou veskrze negativní a může mít blahodárný účinek na lidský organismus, je-li obdobně jako většina aktivit, provozován s mírou. Krátké fáze této relaxační neaktivity vám mohou pomoci si odpočinout, uvolnit se a načerpat síly k dalším náročným úkolům. Pozor byste si ovšem měli dávat v případě, že se začínáte bedrottingu věnovat až příliš často a všímáte si, že kvůli němu nestíháte práci (či školu), nebo přestáváte chodit ven či do společnosti. Negativní bedrotting může přejít až do mentálních či fyzických zdravotních obtíží.

Zdroje:

1. Is Bed Rotting Bad for You?

2. What Is Bed Rotting?

3. Actually, ‚Bed Rotting‘ Can Be a Very Legit Form of Self-Care

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz