Článek
Americký investor Michael Burry je zakladatelem hedgeového fondu Scion Capital, který vedl od roku 2000 do roku 2008, než jej uzavřel, aby se mohl soustředit na své osobní investice. Nazýván bývá také „prorokem velké finanční krize“.
V letech 2007 až 2010 totiž dokázal předpovědět s několikaletým předstihem hypoteční krizi. Zároveň ale na správném odhadu jejího příchodu dokázal vydělat. Ziskovost jeho fondu dosáhla impozantních 489 %, což mu přineslo miliardy dolarů. O jeho ohromujícím úspěchu vznikla i kniha vydaná pod názvem The Big Short, která byla posléze i zfilmována.
Nelze se tak divit tomu, že Burry je považován za investora s vynikající intuicí a jeho portfolio dnes patří k nejsledovanějším a nejkopírovanějším na trhu. To, které vybudoval pod hlavičkou jeho investičního fondu Scion Asset Management, na konci druhého kvartálu letošního roku konkrétně obsahovalo deset společností a jeho celková hodnota činila 52,5 milionu dolarů.
Do čeho investuje? Berry se v roce 2024 prioritně zaměřil zejména na čínské technologické giganty Alibaba Group a JD.com, a to i navzdory pokračujícímu propadu čínských akciových trhů. Není to ovšem poprvé, kdy se ve svých investicích spolehl právě na tyto společnosti. Už koncem roku 2022, kdy se Čína vzpamatovávala z pandemie covidu, pořídil akcie obou zmíněných firem. Své pozice nakonec uzavřel ve druhém čtvrtletí roku 2023, aby je o několik měsíců později znovu otevřel.
Slavný investor varuje před pasivními investicemi do akciových indexů
Ve svých investičních záměrech se naopak překvapivě odklonil od dříve preferovaného zlata, jehož se v srpnu letošního roku kompletně zbavil. Ještě v prvním čtvrtletí letošního roku nakoupil přitom 444 000 akcií Sprott Physical Gold Trust (PHYS), jejichž hodnota přesahuje 10 milionů dolarů. Burry tento drahý kov přitom pokládal za tradiční způsob zajištění proti inflaci a PHYS vykazoval v první půli letošního roku 23% zisk.
Dále kromě akcií čínských společností také obrátil svou pozornost na spotřební zboží. Drží tak i významný podíl ve společnosti Shift4 Payments. Ta zpracovává platby pro více než 200 000 podniků v oblasti maloobchodu, pohostinství, volného času a restaurací. Specializuje se na obchodní řešení, jako je mobilní platební software a hardware. Aktuálně tato značka reprezentuje cca 14 % Burryho portfolia a tvoří tak dokonce druhou jeho největší část jeho portfolia s celkovou hodnotou kolem 7,3 milionu dolarů.
V minulosti tento známý investor taktéž důrazně varoval před pasivními investicemi do akciových indexů, které podle něj představují stejné riziko, jakým byly před finanční krizí v roce 2008 deriváty podložené americkými hypotékami. Už v roce 2019 Michael Burry ostatně upozornil na to, že situace je stejná jako před vypuknutím zmíněné hypoteční krize.
V roce 2023 tak podle CNN dokonce vsadil více než 1,6 miliard dolarů na krach akciového trhu v USA. Jeho investiční fond Scion Asset Management nakoupil prodejní opce za 866 miliónů dolarů proti fondu, který sleduje index S&P 500 a prodejní opce za 739 miliónů dolarů proti jinému fondu, který sleduje index Nasdaq 100. Burry tak využil více než 90 % svého portfolia k sázkám na pokles trhu.
Čeká nás opět finanční krize?
Současně není známý Američan jediným investorem, který dnes bije na poplach. Jeremy Grantham z GMO nedávno prohlásil, že index S&P 500 by mohl v nejhorším případě klesnout až o 50 %. Mark Spitznagel z Universa Investments zase upozorňuje, že se schyluje k největší časované bombě ve finanční historii.
Americké bankovnictví by se mohlo i podle dalších expertů ocitnout v krizi podobné té, která před 16 lety doslova otřásla globální ekonomikou. K tomuto názoru se konkrétně kloní tým ekonomů při americkém Národním úřadu pro ekonomický výzkum (NBER) pod vedením Eriky Jiang.
Ze studie, kterou výše uvedení autoři zpracovali, vyplývá, že loňský pokles cen nemovitostí v kombinaci s růstem úrokových sazeb může banky ohrozit podobně jako krize na hypotečním trhu v letech 2007 až 2008. Pátý rok od příchodu pandemie covidu se česká ani evropská ani světová ekonomika nedočkaly skutečného oživení, což může podle odborníků skutečně roztočit spirálu, která svět zavede do další krize, přinesl chmurnou předpověď týdeník Economist.
Zdroje