Hlavní obsah
Finance

Do důchodu šli senioři za totáče už po dvaceti odpracovaných letech, čekaly je ale nuzné podmínky

Foto: Pexels

Seniorky jsou dnes vysmáté, dříve tomu tak nebylo.

Doba totalitního režimu, který s rokem 1989 skončil, je stále mnohými lidmi zejména z řad seniorů idealizována, a to i s ohledem na to, jak byly řešeny důchody. Ve skutečnosti se však dnešní důchodci mají mnohem lépe než tehdy.

Článek

Komunistický režim měl svá specifika, která zahrnovala i přístup k důchodcům. Jednoznačným pozitivem tohoto režimu bylo zavedení důchodového systému, jenž pamatoval na všechny seniory, kteří dostali určitou jistotu příjmu i po ukončení aktivního pracovního období života.

Nový důchodový systém, který byl zaveden s nástupem vlády komunistické strany v roce 1948 určil základní podmínky k přiznání důchodu, které vycházely mimo jiné také z povinnosti mít zaměstnání, jež byla uložena zákonem. Od dnešních podmínek se však výrazně liší, a to jak s ohledem na věk odchodu do důchodu, tak co se týká jeho výše a životní úrovně, kterou je jím možné zajistit.

Věk odchodu do důchodu za komunistů a nyní

Doba odchodu do důchodu se obvykle navazuje na průměrnou předpokládanou dobu dožití, jež také definuje schopnost člověka setrvávat v zaměstnání (nést jeho zátěž a být v dostatečné kondici). Za posledních padesát let se průměrná doba dožití výrazně zvýšila (až o 10 let u obou pohlaví), a to zejména díky změnám v životním stylu a pokroku medicíny, která je schopná léčit stále více závažnějších nemocí, případně potlačovat jejich příznaky a vliv na běžný život člověka. Kromě toho se zvýšila také bezpečnost používaných technologií a neustále dochází k eliminaci využívání lidské síly na těžkou práci. Z těchto důvodů se také aktuálně zpřísňují podmínky pro odchod do důchodu a zvyšuje věková hranice.

Odchod do důchodu za komunistů

Z dnešního pohledu se tak mohou zdát podmínky odchodu do důchodu seniorů za komunismu velmi lákavé – těmi hlavními bylo dosažení důchodového věku (u mužů 60 let a u žen 53-57 podle počtu dětí) a odpracování minimálně dvaceti let. Některá povolání měla podmínky zmírněné nebo naopak jim byl přiznán plat vyšší. Jednalo se například o profese vykonávající fyzicky náročnější práci (především horníci) nebo nějakou významnou funkci. Výška důchodu činila přibližně polovinu průměrné mzdy, příplatky opět dostávala spíše protežovaná zaměstnání. Výpočet důchodu vycházel jako dnes ze dvou složek, nebyl tedy jednotný pro všechny.

Odchod do důchodu dnes

Podmínky pro odchod do důchodu v současnosti jsou sice podobné, liší se ovšem jak věková hranice, tak počet odpracovaných let. Věk odchodů do důchodu se postupně zvyšuje na 65 let, minimální počet odpracovaných let až na 35, započítává se ovšem veškerá doba důchodového pojištění (tzn. např. mateřská a rodičovská dovolená apod.). Veliký rozdíl je pak ve výši důchodu, který je rovněž počítán ze dvou složek a z dosažených příjmů, průměrně dokonce však nedosahuje ani na polovinu průměrné mzdy.

Byly podmínky lepší dříve nebo nyní?

Ačkoliv se může zdát, že podmínky za komunismu byly pro důchodce lepší, opak je pravdou. Výše důchodu totiž poměrně dobře kopíruje potřeby a životní úroveň seniorů, na jakou byly zvyklí během aktivního pracovního života. Za komunismu však byly náklady na život v přepočtu vyšší než dnes, kupní síla seniorů je tak aktuálně vyšší a za svůj důchod si toho mohou pořídit mnohem více, než mohli dříve. Řada seniorů tak jezdí na dovolenou, nebo je schopná ze svého důchodu šetřit. V porovnání s důchodci v minulosti mají současní důchodci ovšem zvýšené náklady na živobytí především proto, že již nežijí ve větším rodinném kruhu, jak tomu bylo dříve. Právě bydlení může pro důchodce představovat velikou nákladovou položku, pokud nebydlí ve vlastním domě či bytě nebo s dětmi. Ostatní aspekty živobytí jsou obvykle levnější v porovnání s výší nákladů za stejné produkty a služby za komunismu.

Závěr

Dnešní důchodci odcházejí do důchodu později, což je však dáno především prodlužující se průměrnou dobou dožití, kterou musí důchodový systém reflektovat. Senioři nad 60 let jsou ovšem vitálnější díky pokročilé medicíně i snížení zátěže pracovního procesu s ohledem na manuální práci. Docházení do práce do vyššího věku je také spojeno s délkou doby, po kterou mají být senioři v důchodu podporování, která se výrazně prodloužila aktivní pracující před zásadnější důchodovou reformou zatíží výraznými odvody. Životní úroveň a podmínky seniorů jsou v současnosti lepší než dříve, jelikož náklady na produktu jsou nižší, pokud se přepočtou na současnou úroveň. Jak za produkty, tak za služby dnes zaplatíte méně, než byste při současných platových podmínkách zaplatili dříve.

Zdroje

1. Důchod za vlády komunistů? Nárok měli senioři, kteří odpracovali alespoň 20 let

2. Fakta: Jak se od roku 1989 změnil život seniorů

3.  Důchodci se mají hůře než za socialismu před 50 lety, myslí si většina Čechů. Data ale hovoří jinak

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz