Článek
Trocha statistiky
Data hovoří jasně. Na území USA bylo zaznamenáno celkem 180 fatálních střetů medvěda a člověka od roku 1784. To znamená méně než jeden útok ročně (konkrétně v průměru 0,75 ročně). Střetů s medvědy, které neskončily smrtí, je pochopitelně více. V průměru 11,7 ročně. Z nichž ovšem většina (52 %) byla v medvědově sebeobraně. Třetina pak motivována hladem, a jen 15 % cílených útoků. Tedy opět méně než 1 útok do roka.
Anketa
Muži jsou o poznání nebezpečnější. Počet vražd (tedy úmyslných fatálních útoků) na území USA se v průměru pohybuje okolo 22 000 ročně. A to nemluvíme o sexuálním násilí. Nahlášených případů znásilnění je na území USA okolo 430 000 ročně. Medvědi se sexuálního násilí nedopouštějí. Racionální volba je tedy jasná.
Mrazivé výpovědi
„Nikdo nebude pochybovat o tom, že mě napadl medvěd.“
„Alespoň nikdo neřekne, že jsem si napadení medvědem užívala.“
„Nikdo se nebude ptát, co jsem měla na sobě a jestli jsem medvědovi řekla jasné ne.“
„Nejhorší, co mi medvěd může udělat je, že mě zabije.“
„Pokud mě medvěd napadne, zastřelí ho. Nikdo nebude mluvit o tom, jaký byl medvěd spořádaný občan, že měl rodinu a kariéru. Nikoho jiného už nenapadne.“
„Nikdo neřekne, že jsem byla příliš ošklivá na to, aby mě napadnul medvěd.“
A nebo dokonce: „Medvěda nebudu muset potkávat na rodinných oslavách.“
Tyto a další výpovědi žen jednoduše ukazují, jak nesmyslné jsou argumenty, které zaznějí, pokud dojde k útoku muže na ženu. Proč je tak těžké uvěřit tomu, že ten na první pohled spořádaný občan, otec od rodiny, nebo dokonce policista, je ve skutečnosti monstrum? Proč je naproti tomu tak snadné uvěřit tomu, že někoho napadnul medvěd? Odpovědí je viktimizace.
Viktimizace
Svalování viny za trestný čin na jeho oběť se nazývá viktimizace. Jedná se o proces psychologicky vcelku jasný – lidé nemají rádi, pokud svět funguje „nespravedlivě“. Proto je dobré najít důvod, proč k útoku došlo a proč oběť není „prostě jen oběť“, ale „může si za to sama“. Proto se zjišťuje, proč byla v noci vůbec sama na ulici, co měla na sobě nebo se rovnou zpochybňuje to, že k útoku došlo.
Útok medvěda naproti tomu je něčím, co v naší hlavě žádné ospravedlnění nepotřebuje. Jsme schopni jej vnímat jako realitu, která se někomu přihodí bez nějaké vnější příčiny. Nemusíme na oběť svalovat vinu, a přirozeně věříme tomu, že k útoku došlo
Jak zabránit viktimizaci
Naštěstí můžeme přijmout opatření proti viktimizaci a začít s nimi sami u sebe.
Neobklopujme se aurou nenávisti. Přijměme fakt, že se i hodným lidem dějí ošklivé věci. Pokud zjistíme, že se někdo stal obětí trestního činu, věřme mu a podpořme ho. Nikdy nehledejme vinu v oběti. Všechny trestné činy se dějí proto, že se tak rozhodli jejich pachatelé.
Jedině tak můžeme žít jednou ve světě, ve kterém je bezpečnější potkat muže než medvěda. Do té doby je rozumnější vyhnout se mužům obloukem, a nebát se medvědů.
Zdroje
1) Statistika počtu útoků medvědů
2) Statistika počtu vražd
3) Virální TikTok trend: Muž, nebo medvěd
4) Statistika počtu sexuálně motivovaných útoků
5) Statistika počtu falešných obvinění ze sexuálně motivovaných útoků https://evawintl.org/best_practice_faqs/false-reports-percentage/