Hlavní obsah
Cestování

Dovolená v Bulharsku: Socialistické all inclusive

Foto: Pexels, Nextvoyage

Dnes se může každý svobodně rozhodnout, jestli stráví svou dovolenou u Středozemního moře, na pláži v Thajsku nebo na některých z karibských ostrovů. V časech komunismu před rokem 1989 ovšem takový pestrý výběr nikdo neměl.

Článek

Vysněnou destinací tehdy bylo Bulharsko se svými černomořskými plážemi!

Čechoslováci byli průkopníci turismu v Bulharsku

V letních měsících docházelo téměř k invazi československých turistů, kteří dostali povolení k výjezdu za hranice, k Černému moři. Odborníci se shodují na tom, že to byli právě obyvatelé Československa, kteří se zásadním způsobem shodují na rozvoji bulharského cestovního ruchu. Odhaduje se, že třeba v roce 1960 navštívilo Bulharsko přibližně 50 tisíc Čechoslováků, což představovalo čtvrtinu všech turistů ze zahraničí. Bulharská lidová republika vpustila suchozemské milovníky moře na svém území na sklonku padesátých let minulého století, ovšem podívat se sem bylo možné jen s odborářskými rekreanty nebo s cestovními kancelářemi Turista nebo Čedok.

Pro cestu do Bulharska bylo třeba získat výjezdní doložku. Cestovní pas nebyl nutností, mohl ho nahradit občanský průkaz, který byl opatřen cestovní přílohou. Nutností bylo celní i devizové prohlášení. Každý turista musel automaticky počítat s tím, že bude podroben přísným prohlídkám na státních hranicích.

Samotná cesta do Bulharska nějakou chvíli trvala, když většina turistů volila cestu vlakem. Ti bohatší si mohli dovolit vyrazit autem nebo i letadlem. CKM SSM v roce 1970 inzerovala 14denní letecký zájezd v Bulharsku na Slunečném pobřeží za tři tisíce korun.

Neoblíbenější bulharské destinace v čase komunismu

Mezi nejoblíbenější bulharské turistické destinace v časech komunismu patřily Zlaté písky, Albena a Sluneční pobřeží. Čechoslováci navštěvovali také mnoho kempů, což bylo pochopitelné, protože řada jich byla v československém vlastnictví. Nebylo zveřejněno, když se člověk v přímořské restauraci setkal s československým personálem. Černomořské pobřeží o délce skoro 360 kilometrů tak bylo každoročně zasypáno československými turisty, kteří si na tamních plážích chválili hlavně jemný písek a pohodlný vstup do vody. Tato charakteristika jim ostatně vydržela dodneška. Nejen na Slunečném pobřeží si mohli šťastlivci, kterým se podařilo do této země vycestovat, připít stejnojmenným bulharským koňakem s originálním názvem Slančev Brjag. Turisté cílili do velkých přístavních měst Burgas, Plovdiv nebo Varna. Specifickou atmosférou zásluhou unikátní evropsko-balkánské architektury vynikala města Sozopol, Primorsko a další.

Záviděli jste někdy na své dovolené obyvatelům západních zemí, že si toho mohou více dovolit, protože pochází z vyspělejšího státu? Přesně tímto způsobem vnímali Bulhaři za komunismu československé turisty, kteří se oslňovali vlastními auty i moderním oblečením. Z toho důvodu si je během dovolené předcházeli, aby se k nim příští rok opět vrátil nějaký ten peniz utratit. Čechoslováci se jim za jejich zájem někdy odvděčovali zbožím, které nebyl obyčejný Bulhar schopen sehnat, když namátkou lze uvést nafukovací kruhy, bižuterii nebo kosmetické drobnosti.

Specifika Bulharska: Skopové, mozaiky z mušlí i růžový olej

Pro turisty, kteří zamířili do Bulharska poprvé, byla zdrojem překvapení tamní kuchyně. S vepřovým a hovězím masem na talíři se zde bylo možné setkat jen výjimečně, naopak skopové maso na řadu různých způsobů bylo součástí každodenní gastronomické rutiny. Nezvyklý pokrm představovaly i bulharské jogurty, sýry a nepřeberné množství druhů koření.

Oblíbeným suvenýrem z Bulharska byly mozaiky a obrázky z mušliček, vyřezávané sošky nebo proslulý bulharský růžový olej, který se na sklonku socialismu dal sehnat pouze v obchodní síti Korekom, což byla bulharská obdoba Tuzexu. Když si chtěl někdo zadělat na problémy se zákonem, mohl se pokusit do Československa propašovat starožitnosti, ikony, archeologické vykopávky z časů Byzance nebo perské koberce.

Po roce 1989 obyvatelé České republiky na Bulharsku ve vlně porevolučního nadšení při plánování svých dovolených neprávem poněkud pozapomněli. V posledních letech se však bulharské destinace těší v cestovních kancelářích hledajících řadu poptávek českých turistů, kteří opět navštěvují místa jež byla splněným snem jejich prarodičů.

Zdroje

1) Článek který líčí, jak probíhaly dovolené v Bulharsku za socialismu:

2) Článek, který přibližuje vzpomínky turisty na dovolenou v socialistickém Bulharsku:

Webové stránky Fotr na tripu - Cestování za socialismu: Tisícovky naložených aut každoročně mířily do Bulharska, jelo se dva dny

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz