Článek
Speciální policejní tým Return působil na jihu Moravy a zabýval se krádežemi automobilů. V tomto byl velmi úspěšný. Za rok tým zadržel 32 pachatelů, objasnil 83 skutků a vypátral 17 kradených aut za 20 milionů korun. Skupina byla zřízena v roce 1998 a její úspěšnost byla téměř stoprocentní.
Nadřízení si spolupráci s tímto útvarem proto pochopitelně pochvalovali. Ovšem to ještě netušili o tom, že k řešení přečinů docházelo za cenu mimořádně pochybných praktik. Celkem osm členů Returnu totiž nakonec čelilo podezření z týrání lidí podezřelých z krádeží. Z působení špičkového policejního týmu se kvůli tomu stala kauza, která intenzivně hýbala nejen brněnským regionem.
Násilím měli policisté nutit podezřelé k podepsání předem připravených doznání. Ve výčtu praktik před soudem poté nechybělo bití, kopání nebo mlácení obuškem přes chodidla. Poškození si rovněž stěžovali na možnost odejít svobodně na toalety. Mezi těmi byli povětšinou recidivisté. Posléze čtyři z celkových osmi obviněných dostali podmínku za týrání zadrženého muže.
Hlavní postavou celé kauzy se stal někdejší elitní policista Dušan Vyskočil. Toho brněnský městský soud odsoudil ke třem letům vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Obžalovaný ale s výší trestu nebyl spokojený a začal se proto odvolávat.
Za kruté zacházení s podezřelými dostali členové Returnu podmínky
Vyskočil podal dokonce ústavní stížnost na procesní vady. Rozsudek z formálních důvodů později zrušil Ústavní soud. Příslušník policie ale nakonec potrestání neunikl. Odvolací soud usoudil, že stížnost je neodůvodněná a původní verdikt tak platí. Obviněný policista odešel nakonec od Krajského soudu v Brně s původním podmíněným trestem.
Do médií se dostalo hned několik konkrétních případů, v nichž měl s násilnostmi figurovat právě Vyskočil. Například v listopadu 1998 údajně s komplici bil podezřelého telefonním seznamem do hlavy a pěstmi do břicha. V březnu následujícího roku měl jiného muže smýkat za vlasy po zemi a topit ve vaně.
Další klíčovou osobou celé kauzy Return se stal Václav Kaláb. Ten ovšem nejprve tvrdil, že zranění mohli pachatelům ještě před zadržením způsobit jejich komplicové. Zadržení zloději měli totiž podle policistů předávat zisk z prodeje kradených aut svým šéfům, peníze si ovšem ponechávali.
Skandál, který odhalil značně kontroverzní metody Returnu, přitom vypukl už v roce 1999. Záhy tak musel být celý tým rozpuštěn. Kaláb s Vyskočilem byli také od policie propuštěni. K dalším jménům, která se ocitla na seznamu obviněných, patřili koncem 90. let také Václav Vejnár a Martin Stejskal. Vyšetřování trvalo 7 měsíců.
Policisté se přitom zpočátku bránili s tím, že jsou veškerá obvinění vykonstruovaná. Motivem měla být údajně závist kolegů kvůli profesním úspěchům. Podobné závěry se ale neprokázaly. Kaláb s Vyskočilem se dokonce před spravedlností ukrývali, vyhlášeno po nich bylo dokonce celostátní pátrání. Nicméně se nakonec přihlásili sami.
Nejde o první případ, kdy se policie zpronevěřila heslu „pomáhat a chránit“
Nejedná se přitom o jediný známý případ brutálního zacházení tuzemské policie. Vietnamec Hoang Son Lam zemřel po zásahu hlídky v brněnské Körnerově ulici v lednu 2009. Trojice policistů tehdy „nafasovala“ obvinění z ublížení na zdraví a rovněž ze zneužití pravomoci veřejného činitele. V popisu zranění figurovala přeražená žebra a natržená slezina.
V září 2014 kriminalisté přivezli na policejní oddělení Brno-Výstaviště jednačtyřicetiletého muže, který byl už v minulosti několikrát trestaný. Ten tvrdil, že ho policista přiměl skočit z okna. Při pádu si zlomil nohu. Obžaloba následně ve skutku viděla účast na sebevraždě, porušení povinnosti strážní služby a mučení a jiné nelidské a kruté zacházení formou spolupachatelství.
Až k Evropskému soudu pro lidská práva se dostala smrt Roma Stanislava Tomáše během policejního zásahu v Teplicích v roce 2021. Tuzemská policie se bránila s tím, že smrt recidivisty se zákrokem nesouvisela a podepsalo se na ní užívání návykových látek. Lidskoprávní organizace ovšem apelovaly na zjevný nedostatek úcty, jelikož smrt jednoduše neměla být cílem takovéhoto zákroku.
V roce 2023 vyskočil během výslechu ze třetího poschodí policejní služebny v Karviné romský mladík. Výslech absolvoval kvůli ukradenému mobilnímu telefonu. Na následky svého zranění ochrnul, posléze však zemřel. Kontroverzním případem se rovněž zabývala Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Zdroje
https://www.idnes.cz/brno/zpravy/kriminalni-pripady-policiste-tyrali-zadrzeneho.A160123_2220694_brno-zpravy_kol
https://www.policista.cz/clanky/reportaz/byvaly-policista-z-tymu-return-u-soudu-neuspel-180/
https://domaci.hn.cz/c1-29855250-policista-z-tymu-return-pujde-za-biti-podezrelych-na-tri-roky-za-mrize