Článek
Pokud se podíváme na tuzemskou verzi internetové encyklopedie Wikipedia, dočteme se tam, že Jiří Kajínek je český vrah, recidivista, televizní celebrita a influencer. Jak se z člověka odsouzeného za závažný zločin vlastně stane jedinec, kterému se dostává publicity v médiích? Případ Jiřího Kajínka je jednoduše kontroverzní.
Pro jeho rozkrytí se musíme vrátit o několik dekád nazpět. Jiří Kajínek se narodil v roce 1961 v Prachovicích nedaleko východočeské Chrudimi. Jak sám později vzpomínal, dětství prožil v idylickém zázemí. To mu nicméně příliš dlouho nevydrželo, na šikmou plochu se dostal ještě jako čerstvě dospělý. Začalo to majetkovou trestnou činností, za kterou byl už v 21 letech odsouzen.
Ve vězení se tak ocitl poprvé v roce 1982 za krádeže v rekreačních chatách. O tři roky později už měl na svědomí závažnější prohřešek. Tehdy mu soud dokonce přiřkl nedovolené ozbrojování a útok na veřejného činitele. Při zatýkání totiž zranil pěstmi dva policisty a třetího shodil ze schodů.
V únoru roku 1990 se dočkal propuštění, a to ovšem nikoli zásluhou amnestie vyhlášené tehdejším prezidentem Havlem, bylo mu vyhověno ohledně prominutí zbytku trestu. Ještě týž rok však byl odsouzen znovu, tentokrát zněl verdikt 11 let za mřížemi, a to za loupežné přepadení policistů se zbraní v ruce a krádež jejich vozu. Jiří Kajínek tak rozhodně už tehdy nebyl žádným neviňátkem, to zásadní mělo ale teprve přijít.
Vraždil opravdu Kajínek?
Dne 23. června 1998 byl Krajským soudem v Plzni odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu podnikatele Štefana Jandy a jeho osobního strážce Juliána Pokoše, k níž došlo v květnu 1993. K usmrcení mělo dojít nejméně 12 výstřely. Druhý člen ochranky Vojtěch Prokoš pokus o vraždu přežil a později se stal klíčovým svědkem v tomto případu.
V únoru 1994 byl zahájen soud a Jiří Kajínek po celou dobu zachovával stejnou rétoriku: Tvrdil, že nikoho nezabil. Soud mu ovšem neuvěřil a poslal ho za mříže. Vrchní soud trest potvrdil. Bránit se odsouzený zkoušel oficiální cestou dlouho a vytrvale. Celkem podal tři návrhy na obnovu procesu. V žádostech však nikdy nepředložil nic nového a natolik průkazného, aby by soudce přesvědčil, že má být případ znovu otevřen.
Mohlo by jít o kauzu, jakých se v Česku odehrálo nejen v té době, ale ještě dlouho poté mnoho. Jméno Jiřího Kajínka veřejnost neznala prakticky až do roku 2000. Právě tehdy se rozhodl, že cestu na svobodu si proklestí jinak. Podařilo se mu prchnout dne 29. října z mírovské věznice, z místa, odkud podle tehdejšího přesvědčení útěk jednoduše neměl být možný. Dokázal překonat mříže a ochoz a nezasáhla ho ani střelba dozorce, který jej zahlédl.
Jak se odsouzený dostal vlastně ven? Šlo o promyšlený nápad. Kajínek přepiloval mříže na okně své cely a pomocí lana z roztrhaných prostěradel a kotvy vyrobené z čela postele překonal hradby. Celkem čtyřicet dnů se posléze dokázal skrývat, dokud si pro něj na jistou pražskou adresu nedošlo policejní komando. Šlo o byt Marie Černé, manželky jednoho z orlických vrahů Ludvíka Černého odpykávajícího si doživotí.
Jiří Kajínek se dočkal milosti od prezidenta
Nebyl to přitom první pokus o útěk. V roce 1995 ve věznici v Českých Budějovicích při vycházce po dvoře přeskočil Kajínek zeď, ale krátce nato byl zadržen. O útěk z valdické věznice se pokusil v roce 1996. Tehdy pilkou na železo přeřezal mříž a dostal se na střechu kuchyně, kde jej dozorci objevili. Útěk z Mírova ale byl pověstným husarským kouskem, který už nikdy nezopakoval.
Posléze vystřídal hned několik tuzemských nápravných zařízení – ve Valdicích, Karviné i Rýnovicích. Což je standardní preventivní opatření, aby si vězeň nemohl na místě zvyknout a vybudovat si zde vazby potřebné k tomu, aby mohl prchnout. Nakonec ovšem už nic podobného potřeba nebylo, Jiří Kajínek mohl brány věznice překvapivě opustit oficiální cestou. Milost mu udělil v květnu 2017 prezident Miloš Zeman. Propuštění se stalo mediální atrakcí a vzbudilo bouřlivou diskusi.
V ní se veřejnost rozdělila na dva tábory. Ačkoli byl Jiří Kajínek pravomocně odsouzen za dvě nájemné vraždy, řada lidí nepřestává věřit v jeho nevinu a bývalý vězeň se pro ně stal jakýmsi romantickým hrdinou. V roce 2010 posloužil jeho životní příběh dokonce jako námět pro filmové zpracování v kriminálním thrilleru Petra Jákla.
Za mřížemi tak nakonec tento muž strávil 23 let života. Dnes se především snaží dál vytrvale očistit svoje jméno a usiluje o obnovu procesu. Za sebou má práci na životopisné knize, objevil se v televizním pořadu Já, Kajínek, na billboardech, bonbonech i upomínkových předmětech. Svůj příběh vyprávěl na besedách, s nimiž objížděl celé Česko. Na svobodě se také po uplynutí sedmileté podmínky stihl rovněž oženit, vzal si psycholožku Magdu.
Zdroje
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ji%C5%99%C3%AD_Kaj%C3%ADnek
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288585-archiv-ct24/211411058210038/
https://cesky.radio.cz/dozivotne-odsouzeny-vrah-kajinek-je-nevinny-8086890