Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Konec depky? Světlo na konci tunelu existuje

Foto: Engin Akyurt (Pexels)

Znáte ten pocit, když se dny slévají do šedivé kaše a jediná vaše aktivita je přepínání programů u televize? Nejste sami. A i když se vám teď zdá, že z téhle šlamastyky není úniku, věřte, že světlo na konci tunelu existuje.

Článek

Depresivní stavy jsou jako nepozvaní hosté – vplíží se do života nenápadně a než se nadějete, omotají si vás kolem prstu jako had. Najednou nemáte chuť na nic, co vám dřív dělalo radost, energie je na bodu mrazu a i obyčejná cesta do Kauflandu se zdá jako výstup na Sněžku. Možná se vám honí hlavou černé myšlenky a cítíte se osaměle, i když jste obklopeni lidmi. Zní vám to povědomě?

Dobrá zpráva je, že i z té nejhlubší jámy se dá vyhrabat. A nepotřebujete k tomu hromadu peněz ani soukromého terapeuta (i když ti samozřejmě můžou pomoct, o tom žádná). Někdy stačí pár drobných změn a triků, které zvládne každý. Tak co, jdeme na to?

Ráno dělá den (a večer pohodu)

Zkuste si zavést nějakou pravidelnou ranní rutinu. Nemusí to být nic složitého – stačí si hned po probuzení ustlat postel (věřte mi, ten pocit splněného úkolu hned zrána je k nezaplacení), dát si v klidu kafe nebo čaj a třeba si přečíst pár stránek knížky. Mně osobně pomáhá, když si ráno na chvilku sednu k oknu a jen tak koukám ven. A když už jsme u toho – pokud vás vaše současná rutina spíš deptá, zkuste ji trochu proházet. Občasná změna prospěje každému. Co třeba zkusit chodit na ranní procházky do Stromovky, nebo si místo sledování zpráv pustit oblíbenou hudbu?

Seznam je váš kámoš

Můj tajný trumf? Seznamy úkolů. Vím, zní to banálně, ale věřte mi, když máte před sebou černé na bílém i ty nejmenší úkoly (jako třeba „zavolat babičce“ nebo "zalít kytky"), hned se cítíte líp, když je můžete odškrtnout. Ten pocit, že jste něco dokázali, i když je to maličkost, dokáže s psychikou divy. A když už jsme u toho, nebojte se úkoly rozdělit na menší části. Místo „uklidit celý byt“ si dejte za cíl „uklidit kuchyňskou linku“. Postupnými krůčky se daleko dojde. A nezapomeňte se za každý splněný úkol odměnit – třeba si dejte kousek vaší oblíbené Studentské pečeti.

Kreativitě se meze nekladou

Pamatuje si ještě někdo na ty hodiny strávené kreslením nebo malováním ve škole? Možná je čas oprášit staré koníčky. Kreativní činnosti totiž skvěle pomáhají vyjádřit emoce a uvolnit nahromaděný stres. A nemusí to být hned umělecké dílo hodné Národní galerie. Stačí si jen tak čmárat do bloku, zkusit si uplést šálu, nebo třeba upéct bábovku podle receptu vaší babičky. Ta vůně skořice a vanilky už sama o sobě dokáže zvednout náladu. A co třeba zkusit něco úplně nového? Třeba si zajít na kurz keramiky nebo si doma jen tak zkusit skládat origami.

Hýbejte se, i když se vám nechce

Jasně, pot a námaha při cvičení nejsou pro každého. Ale i obyčejná procházka v přírodě, třeba kolem Vltavy, dokáže zázraky. Pohyb uvolňuje endorfiny, ty malé zázračné látky, které zlepšují náladu a snižují bolest. A pokud nejste zrovna fanoušek posilovny, nezoufejte. I domácí práce, jako je luxování nebo mytí oken, se počítají. A co teprve práce na zahrádce, když už se konečně oteplí? Zemina voní, ptáci zpívají… hned je svět veselejší.

Pište si deník (ale schovejte ho před zvědavci!)

Psaní deníku může být skvělý způsob, jak si utřídit myšlenky a emoce. Nemusíte psát žádné sáhodlouhé eseje, stačí si každý den zaznamenat pár vět o tom, jak se cítíte a co se vám stalo. Mně osobně to pomáhá lépe pochopit sama sebe. A taková malá rada na závěr – najděte si pro svůj deník tajné místo, kam se nikdo jiný nedostane. Lidi jsou občas strašně zvědaví!

Spojte se s těmi, které máte rádi

Pokud máte to štěstí, že máte kolem sebe rodinu a přátele, kteří vás podrží, neváhejte se na ně obrátit. Vím, někdy je těžké se otevřít a ukázat svou zranitelnost, ale věřte mi, že v blízkosti milovaných lidí se budete cítit bezpečněji a lépe. A pamatujte, i když se vám teď zdá, že je všechno beznadějné, tohle období nepotevá věčně. A pokud ve svém okolí nenacházíte oporu, zkuste se podívat na online komunity nebo podpůrné skupiny. Nikdy nejste sami.

Závěrem…

Depresivní stavy jsou náročné, ale dají se zvládnout. Chce to čas, trpělivost a hlavně – nevzdávat se. Zkuste si každý den zavést jednu malou změnu a sledujte, jak se budete cítit. A pamatujte, je v pořádku požádat o pomoc, když ji potřebujete. Nikdo na to nemusí být sám.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz