Článek
Začátek vztahu bývá obvykle plný nadějí a představ do budoucnosti. V první fázi vztahu se lidé obvykle poznávají a jen málokdy přemýšlejí nad tím, zda spolu do budoucna vydrží. Při delším chození pak většina párů začne uvažovat o společném bydlení, následně o svatbě a založení rodiny. Příchod jednotlivých fází však není přesně stanoven, u některých lidí přichází velmi rychle, jiné páry si dávají na čas, aby se před dalším milníkem vždy dostatečně poznali.
Pokud ovšem v některé z uvedených fází partneři setrvávají bez vyhlídky na dosažení dalšího milníku, muže se stát, že se začnou vzájemně odcizovat. V takovém případě pak může jít o tzv. přechozený vztah, tedy vztah, který nikam nevede a partneři v něm vlastně nejsou šťastní.
Čím se vyznačuje přechozený vztah
Jako přechozený se označuje dlouhodobý vztah, který nemá pozitivní budoucnost. Partneři spolu žijí v podstatě ze zvyku, ale vlastně vedle sebe – společné chvíle je netěší a vyhledávají spíše takové aktivity, kde se mohou realizovat sami nebo trávit čas s někým jiným. Vztah pro partnery není naplňující a vlastně ani nemají potřebu jej posouvat do další fáze, setrvávají v něm spíše kvůli stabilitě, vhodnému zázemí nebo finanční jistotě. V současné době se odhaduje, že počet přechozených vztahů dokonce přesahuje počet těch šťastných.
Jak poznáte, že žijete v přechozeném vztahu
Přechozený vztah se vyznačuje typickými znaky, podle kterých jej snadno poznáte. Mnoho lidí si změnu svého přístupu k partnerovi často uvědomuje pouze vzdáleně a to, že je jejich vztah v podstatě nefunkční, kvůli jeho výhodám nevnímají. Mezi základní znaky přechozeného vztahu je mizející pocit štěstí a spokojenosti – vztah se stává spíše něčím všedním, a ačkoliv do určité míry plní svou funkci, není pro partnery přínosný.
Jelikož se přístup partnerů ke vztahu mění, mění se i samotný vztah a oba to pociťují jako něco negativního. Vytrácí se z něj nejen radost se společného soužití, ale i efektivní komunikace, kterou nahrazují častější hádky a nedorozumění. Lidé mají také často pocit, že před partnerem nejsou sebou samými, mění se jejich priority a cíle, které se už neshodují. Pokud začnete pozorovat uvedené symptomy, velmi pravděpodobně se v přechozeném vztahu nacházíte a měli byste uvažovat o jeho ukončení.
Výhody ukončení přechozeného vztahu
Ačkoliv partnerům přechozený vztah často nabízí určitou míru bezpečí a pohodlí, jelikož pro ně znamená obvykle finanční stabilitu, ve skutečnosti by pro ně bylo mnohem příznivější vztah ukončit a hledat partnera nového. Lidé ve vztahu zpravidla setrvávají ze strachu, že nebudou schopni žít sami nebo nalézt někoho, s kým jim bude dobře, tedy z budoucnosti, která je neznámá a mohla by přinést něco horšího. Někteří jsou navíc zvyklí na to, že je s nimi zacházeno špatně a neumí si představit jiné soužití. Ve skutečnosti je však právě ukončení přechozeného vztahu základní krok, který je dovede k lepšímu životu.
Ukončením přechozeného vztahu se lidé často zbaví úzkostí a depresí, u nichž netuší, že jejich původ je právě v nefunkčním vztahu bez budoucnosti. Obvykle se jím také vrátí sebevědomí a začnou si sami sebe vážit, zejména pokud jsou nějakou dobu sami a zjistí, že jsou schopni se o sebe bez problémů postarat. Díky zkušenosti s přechozeným vztahem lidé také přestanou mít příliš vysoké nároky na partnera a nesnaží se prosazovat za každou cenu, stanou se tak volnějšími a otevřenými novým možnostem.
V opačném případě, tedy nerozhodne-li se jeden z partnerů nebo oba vztah ukončit, prohlubuje se jejich odcizení i cynismus. Nespokojenost vztahu převádí do nespokojenosti se životem a celkově se může postupně velmi výrazně zhoršit jejich mentální zdraví.
Závěr
Přechozeným se nazývá partnerský vztah, ve kterém se oba partneři cítí nespokojeni, ale nemají odvahu jej z jakéhokoliv důvodu ukončit. Takový vztah se obvykle zasekl v určité fázi a nepostupuje dále, stává se dysfunkčním a bez budoucnosti. Přechozený vztah se vyznačuje typickými znaky a pokud je partneři pozorují, měli by si dodat odvahy a ukončit jej, v opačném případě může mít velmi negativní vliv na jejich duševní zdraví.
Zdroje:
1. Stop Wasting Time in a Dead-End Relationship
2. 11 Signs of Dead-End Relationships & Ways to Cope
3. The 3 Top Reasons Why People Stay In Dead End Relationships