Článek
Stále stejný příběh se opakuje každoročně po celé republice. Žena se nechá psychicky a fyzicky týrat, jen aby udržela rodinu. Spíš by se mělo psát „rodinu“, protože co je dobrého na skupině lidí, které pohromadě nedrží vzájemná láska, respekt a opora, ale místo toho jen strach a neschopnost postavit se na vlastní nohy? Jaké vztahy asi budou mít děti v budoucnu, když doma vidí násilí, nadávky a scény kvůli každé maličkosti? Bude jejich rodinný život lepší? Těžko, příklady táhnou.
Rozchod nemusí být tragédií. To potvrdí každý, kdo z nefunkčního vztahu utekl. Většinou jsou naštvaní jen sami na sebe, proč to neudělali dřív. Když ve vztahu nemáte oporu, podepisuje se to i na vašem rodičovství. Jednu známou probudila až chvíle, kdy manžel začal místo ní mlátit syna, který ji šel bránit. Až pak konečně řekla dost a požádala o rozvod.
Být samoživitelkou není potupa
Hodně žen se bojí z nefunkčního manželství odejít, protože se obávají, že ekonomickou situaci nezvládnou. A to i ty, které musí doma manžela doslova prosit o každou korunu. Existuje řada neziskových organizací, které samoživitelkám (i samoživitelům) pomáhají, jsou azylové domy i státní sociální podpora. Ano, nemusí být finančně žádná hitparáda, ale pořád je lepší mít oblečení z druhé ruky, než se nechat před dětmi ponižovat nebo mlátit.
Je spousta žen, které to zvládly. Jen je třeba překonat strach a udělat první krok. Že muži nechtějí často platit potravu? Neziskovky nabízejí i právní pomoc. Žádné peníze nestojí za trápení a stres, kterému je vystavena nejen žena, ale i děti. Ty vidí a chápou často mnohem víc, než si dospělí myslím. A nefunkčními rodinnými vztahy trpí. Není lepší, když jako mužský vzor slouží třeba kamarád maminky, soused nebo učitel než otec – násilník?
Výměna manželek jako sociologický vzorek
I ti, kteří tvrdí, že se na „to“ nedívají, určitě viděli alespoň kousek nějaké Výměny manželek. Někteří lidé se na pořad koukají, aby se utvrdili, že jinde je to ještě horší než u nich doma. A ti, kterým to doma klape, se zase chtějí ujistit, že směr, kterým jdou, je správný. Je to vlastně takový malý vzorek našich rodin. A občas zůstává rozum stát nad tím, v čem všem jsou schopni lidé žít, a ještě to veřejně ukazovat.
Domácí násilí, nadměrná konzumace alkoholu, sprosté nadávky, ale také absolutní nedostatek hygienických návyků, nezájem o výchovu dětí a lenost na straně některých žen prostě nejsou normální. Produkce asi nevybere dvě vzorné rodiny, to by nikoho nebavilo, ale některé rodiny jsou opravdu absolutně mimo běžné limity.
Malé tresty neomlouvají stát ani násilníky
Tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí odchází od soudu s podmíněným trestem. I to je jeden z důvodů, proč je u nás domácí násilí tak časté. Od dob covidové pandemie u nás vzrostlo domácí násilí až o 50 %. Jako by už některé rodiny neuměly spolu trávit více času. Podle výzkumu organizace Persefona „Sexuální násilí očima české veřejnosti z roku 2016“ až 40 % osob čelilo v dětství fyzickému, psychickému nebo sexuálnímu násilí, přičemž původci násilí byli ve většině případů vrstevníci nebo rodiče. Přímo s domácím násilím se setkal každý třetí člověk u nás.
Některé oběti domácího násilí se bojí svému tyranovi postavit i proto, že stát takové skutky trestá málo. Ale snad už se to postupně změní. Už pár let mohou policisté násilníka vykázat z domu a veřejné mínění podporuje, aby násilníci za své činy skutečně pykali. Velký odpor vzbudil také podmíněné tresty za znásilnění a zneužití dětí. Snad si stát konečně uvědomí, že finanční újma je sice špatná, ale tolik, jako újma fyzická a psychická. Pak se snad i oběti domácí tyranie odhodlají dříve utéct do bezpečí.
Rodinu nezajistí papír ani „tradiční“ hodnoty
Různé konzervativní spolky nám vnucují jediný správný pohled na rodinu jako otce, matku a děti. Opravdu? Proč by nebyla rodinou také milující mámu (nebo táta) a děti, nebo dvě milující mámy a děti, případně dva milující tátové a děti? Lásku mohou dát i prarodiče, strýcové, tety nebo pěstouni. Důležité ji opravdu dávat, a nejen představovat rodinnou Potěmkinovu vesnici, která ve skutečnosti nejen nefunguje, ale i ničí. Pojďme přestat mluvit jiným do jejich životů, ale starejme se o to, aby ten náš byl co nejlepší nejen pro nás, ale i pro naše blízké.
Zdroje:
1) Bez trestu
2) Statistika: Každý třetí člověk se setkal s domácím násilím