Hlavní obsah
Finance

Nejvíce loni vydělávali manažeři, lékaři jsou před ajťáky

Foto: National Cancer Institute (unsplash)

Doktoři se mohli koukat na ajťáky shora.

Výše výdělku je pro řadu z nás tím vůbec nejdůležitějším parametrem při volbě profese. Která povolání si z tohoto pohledu v současnosti vedou v Česku nejlépe?

Článek

Do výše mzdy se promítá dosažené vzdělání, pohlaví a region. Ve státním sektoru se výdělek odvíjí hlavně od jednotných platových tabulek, do nichž se vedle náplně práce či vzdělání promítá také délka praxe. Tyto faktory se následně odráží v tom, v jakém konkrétním oboru se mohou pracovníci uplatnit.

Který obor je tím nejvíce perspektivním z hlediska finančního zajištění? Mezi tradičně nejlépe hodnocené profese patří IT specialisté, lékaři a zdravotníci, manažeři a vedoucí pracovníci, finanční experti a právníci.

Podle žebříčku serveru Peníze.cz vypadá přehled nejvýdělečnějších profesí za rok 2024 konkrétně takto:

  • Nejvyšší představitel velké společnosti
  • Primář
  • Chirurg
  • Řídící pracovník v IT či komunikačních technologiích
  • Řídící pracovník ve financích či pojišťovnictví
  • Nejvyšší státní úředník
  • Řídící pracovník v právní oblasti

Co vyplývá z tohoto žebříčku? Obecně lze říci, že nejvíce jsou si schopni vydělat lidé na těch postech, které s sebou nesou vysokou míru zodpovědnosti. Jak se na ně dostat? K nejdůležitějším dovednostem, které by měl mít ten, kdo chce opravdu uspět, patří zejména komunikační dovednosti, dále analytické a kritické myšlení, schopnost týmové práce a spolupráce a také se zvládnou prosadit ti, kteří jsou dostatečně adaptabilní a vyznačují rychlou schopností učení se. Stejně tak je podstatná digitální gramotnost.

Na českém pracovním trhu si nejlépe vedou manažeři

Z výše uvedeného srovnání vyplývá, že vůbec nejúspěšnější jsou z hlediska mezd na trhu práce především lidé působící na postech vrcholového managementu. Sem patří široká škála profesí, jako jsou obchodní, ekonomičtí, IT a personální ředitelé či marketingoví manažeři.

Kolik vlastně v průměru berou čeští manažeři? Na tuto otázku se pokusila ve spolupráci se společností Vissto Solutions odpovědět platforma ExecutiveJob, která do svého průzkumu zahrnula více než 1 300 respondentů. Průměrná manažerská mzda činila na počátku roku 2024, jak vyplynulo z jeho závěrů, přesně 135 513 Kč měsíčně. To je v meziročním srovnání nárůst o 9 %.

Nicméně podle dostupných srovnání existuje značný rozdíl napříč obory. Například schopný manažer v oblasti zdravotní péče dosáhne jen na čtvrtinu toho, co jeho protějšek v bance. Nejlépe se tak mají manažeři hlavně z finančního nebo IT světa.

Lékaři si vedou stále lépe

Stejně tak se do první trojice nejlépe finančně hodnocených profesí probojovali zdravotníci. Ostatně už v roce 2022 dosahovala průměrná hrubá mzda lékařů 84 810 Kč měsíčně, což byl při porovnání s průměrnou hrubou mzdou všech zaměstnanců v Česku téměř dvojnásobek.

Podle databáze Národní soustavy povolání, která je spravována ministerstvem práce a sociálních věcí, si například praktičtí lékaři v roce 2023 měsíčně mohli vydělat od 47 000 do 145 000 Kč. Teoreticky se tak mohli opět pohybovat vysoko nad tuzemským průměrem.

Nicméně v odborných kruzích stále zaznívají hlasy, že tato profese je doceněná zcela nedostatečně. O vysokých výdělcích totiž jednoznačně nelze hovořit paušálně. V konečném důsledku totiž výši platu ovlivňuje mimo jiné počet přesčasových hodin, osobní ohodnocení, to, jestli již lékaři mají atestaci a také délka jejich praxe.

Nahradí „ajťáky“ umělá inteligence?

K tradičním profesním oblastem, jež jsou považovány za lukrativní, patří rovněž informační technologie. Podle průzkumu společnosti Smitio z března 2024 ohodnocení IT specialistů taktéž vysoce převyšuje český průměr, a to nezávisle na oboru. Pohybuje se kolem 75 000 Kč měsíčně. Absolutní špičky si však při nástupu do nové firmy mohou říct ještě o znatelně vyšší peníze, a to až 200 000 Kč.

Právě IT se však v současné době vlivem prudkého technologického vývoje doslova otřásá v základech. Může některé „ajťáky“ do budoucna nahradit umělá inteligence? Toho se zřejmě bát nemusíme. Jak vyplývá z dat Českého statistického úřadu, pracuje v tomto oboru v současnosti v Česku na 160 000 lidí. A dalších až 20 000 by podle aktuálních informací ještě tuzemské firmy potřebovaly. Zodpovědná je za to zejména postupující digitalizace.

Ruku v ruce s tím kráčí i automatizace. A právě to je i podstatou využití AI: Stane se partnerem lidí a bude možno jí svěřit zejména rutinní činnosti. Nástroje umělé inteligence minimálně z části bezesporu nahradí některé zaměstnance. Nicméně určitě nevezmou práci všem „ajťákům“.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz