Článek
Autoritářské myšlenky si v Česku pomalu hledají své místo u sousedů u plotů, v hospodách na rohu a překvapivě i u rodinných stolů.
Je to k nevíře, ale nenávistné komentáře o imigrantech, zpochybňování svobody médií a obdivování „silných vůdců“ už nejsou výjimkou. Možná máte i vy v rodině strýce, co sdílí konspirační teorie na Facebooku, nebo tetu, která věří, že „dřív bývalo líp,“ i když to „líp“ znamenalo potlačování menšin a omezování svobod.
Jak je to možné? Frustace z globalizace, ekonomická nejistota života v kapitalismu a pocit ztráty kontroly nad vlastními životy - to vše vytváří živnou půdu pro jednoduchá řešení a zdánlivě silné vůdce, kteří slibují rychlé návraty do zlaté éry. Jenže cesta zpět nevede, vede pouze k další nesvobodě a potlačování základních lidských práv.
Nebezpečí není jen v extrémních politických stranách, ale i v postupné normalizaci nenávistných a autoritářských názorů. Proto je důležité se ozvat. A to nejen proti Okamurovým výkřikům, které za fašismus označuje i místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek, ale i proti nenávistným kecům u nedělního oběda vašeho dědečka.
- Mluvte s lidmi kolem sebe. Zeptejte se jich, odkud čerpají informace. Snažte se jim vysvětlit nebezpečí stereotypů a konspirací.
- Buďte aktivní občané. Choďte k volbám, zajímejte se o dění kolem sebe a podporujte média, která pracují poctivě.
- Nebojte se ozvat. Mlčení je v tomto případě spoluúčast.
Ubránit demokracii není jen o velkých politických bitvách, ale i o každodenních dialozích s lidmi kolem nás. Fašismus nemusí pochodoval v uniformách, může se tvářit jako hodný soused s „neobvyklými názory“. Pamatujme, že svoboda není nikdy garantovaná, o tu je potřeba neustále pečovat.
Zdroje
1) Bartošek trvá na tom, že hnutí SPD je fašistické