Článek
Pol Pot je považován za jednoho z nejbrutálnějších diktátorů celého 20. století. Hrůzné období jeho vlády je v Kambodži dodnes symbolem krutosti a nevýslovných hrůz totalitních režimů. Pol Pot si v ničem nezadal s diktátory typu Adolfa Hitlera nebo Stalina. Pouze fakt, že své zločiny páchal v daleké Kambodži, která sama sebe v době jeho vlády nazývala Demokratická Kampučia, brání v tom, aby byl považován za obecný symbol těch nejhorších zločinů proti lidskosti.
Saloth Sar, tedy Pol Pot, se narodil dne 19. května 1925 ve městě Prek Sbauv v Kambodži. Protože pocházel z poměrně zámožné rodiny, v mládí se mu mohlo dostat kvalitního vzdělání. V roce 1934 strávil rok v buddhistickém klášteře a techniku studoval od roku 1949 dokonce v Paříži. Právě tam se Pol Pot seznámil s komunistickým hnutím a hned se do jeho pařížských aktivit také sám zapojil. Po svém návratu do Kambodže v roce 1953 se stal jedním ze zakladatelů Komunistické strany Kambodže (KPK).
V letech 1956–1963 žil Pol Pot dvojím životem. Byl učitelem historie, geografie a francouzské literatury, současně se ale podílel na plánování státního převratu v zemi. Od června 1960 byla v čele země vláda Norodoma Sihanouka, mimochodem bývalého krále země, podporovaná západními státy v čele s USA. V roce 1963 vláda udeřila na své politické oponenty, tedy především komunisty.
Pol Pot odešel spolu s dalšími na sever země, kde navázali kontakty s Vietcongem a započali partyzánskou válku proti vládnoucímu režimu. Založena byla guerillová armáda s názvem „Rudí Khmerové“. Zpočátku ještě neměli sílu na otevřený boj s režimem, to se ale postupně měnilo a v roce 1968 vyhlásili celonárodní povstání.
Rudí Khmérové míří k vítězství
Krvavá občanská válka se nesla ve znamení násilností a krutostí na obou stranách. Rudí Khmerové i nadále spolupracovali s Vietcongem a na území Kambodže se proto částečně přenesla i válka ve Vietnamu. Přes hranice pronikali jihovietnamští vojáci, aby napadali zásobovací linie a americké letectvo tajně Kambodžu bombardovalo na příkaz prezidenta Nixona.
K Rudým Khmerům se hlásilo sále více lidí a pomalu ale jistě začali obsazovat stále větší území. V roce 1973 musela být ukončena americká vzdušná kampaň a v roce 1975 již měli Rudí Khmerové dostatek sil k útoku na hlavní město Phnom Pen. Během blokády hlavního města byl spuštěn americký letecký most s cílem zabránit vyhladovění obyvatelstva, město bylo nicméně dobyto a občanská válka v Kambodži skončila vítězstvím Rudých Khmerů. Občanská válka si vyžádala půl milionu životů, to nejhorší ale mělo teprve přijít.
Pol Potova krutovláda
Rudí Khmerové a Pol Pot, který již stál v jejich čele a nechával si říkat „Bratr číslo jedna“, okamžitě začali kontrolovat každý detail života obyvatel Kambodže. Na 2,5 milionu lidí bylo násilně přemístěno z měst na venkov, kde byli nuceni k práci na polích. Došlo k absolutní kolektivizaci zemědělství, bylo zakázáno náboženství i většina literatury. Zrušeny byly peníze i soukromé vlastnictví. Děti byly odebírány rodinám a byly nuceny sloužit v armádě. Byla určena pravidla pro oblékání i pro fyzický kontakt mezi pohlavími.
Každý, kdo se postavil nové Pol Potově krutovládě, skončil v koncentračních táborech, ze kterých již prakticky nebylo úniku. Známý je například případ tábora označovaného jako S-21. Po celé zemi se začaly plnit masové hroby. V koncentračních táborech lidé umírali na podvýživu, vyčerpání nebo v důsledku poprav. Celkem za vlády Pol Pota a jeho Rudých Khmerů zemřely asi dva až tři miliony lidí. Za čtyři roky hrůzovlády přišla Kambodža rukou Rudých Khmerů o čtvrtinu svých obyvatel.
Pád Rudých Khmerů
Situace se rozhodně změnil na kambodžsko-vietnamské hranici. Střetů s vietnamskou armádou přibývalo. To sice pomohlo trochu snížit tlak ze strany Spojených států, pro které byl Vietnam hlavním nepřítelem, či to zajistilo dodávky zbraní z Číny, to ale Pol Pota zachránit nemohlo.
V prosinci 1978 vtrhla do Kambodži vietnamská armáda a rychle dobyla Phnom Pen. Rudí Khmerové se opět snažili bojovat guerillovým způsobem, ale jejich moc a vliv postupně upadaly. Navíc se začaly objevovat neshody mezi různými frakcemi. V roce 1991 bylo uzavřeno příměří a v roce 1997 byl Pol Pot jednou odštěpeneckou frakcí uvězněn do domácího vězení. Dne 15. dubna 1998 potom ve věku 72 let zemřel ve spánku na srdeční selhání.
Pol Pot za své nelidské zločiny nebyl nikdy skutečně potrestán. Smrt ve spánku ve vysokém věku je pro něj až příliš milosrdná. Nebyl ale sám, mezinárodní tribunál pod patronátem OSN ve skutečnosti potrestal jen několik málo vůdců Rudých Khmerů.
Míra brutality a absolutního odlidštění dosáhla za vlády Pol Pota nové hranice a zcela jednoznačně stojí vedle těch nejhorších zločinů spáchaných nacistickými či stalinistickými režimy. Pol Pot bude navždy připomínán jako jeden z nejkrutějších diktátorů 20. století. Nezbývá než doufat, že vždy jen a pouze s opovržením.
Zdroje
1) Pol Pot
2) College of Liberal Arts, University of Minnesota: Holocaust and Genocide Studies, Cambodia
3) Voice of America: Cambodia Adrift