Článek
Fenomén přítomnosti třetího muže často popisují lidé, kteří se dostali do opravdu náročné situace, jež si vyžádala mnoho jejich fyzických i psychických sil. Jedná se o osoby, které se vypravily na náročný výstup do hor či dlouhou cestu divočinou, případně se věnují adrenalinovým sportům. Obvykle se tento jev nemanifestuje v klidovém stavu, podmínkou jeho výskytu je opravdu krizová situace, kdy vše nejde podle plánu a člověk se ocitá na hranici života a smrti.
První zmínka o syndromu třetího muže
Jako první tento fenomén popsal Ernst Shackleton, který se s dalšími dvěma polárníky vydal na expedici do Antraktidy v roce 1916. Loď expedice uvízla na ledu a všichni tři tak byli nuceni vydat se na dlouhý pochod do stanice v zátoce Stromness Bay. Pochod jim trval 36 hodin a podmínky, jimž čelily, byly opravdu nebezpečné – jak počasí, tak náročný terén. Po návratu z expedice mluvil Shackleton o neodbytném pocitu, že během cesty s nimi byl ještě někdy, že tedy nebyly tři, ale čtyři.
A právě tato čtvrtá osoba je všechny motivovala, aby se nevzdávali a pokračovali v cestě dále, než dosáhnou cíle. Vyprávění o této čtvrté osobě pak převzal básník T. S. Elliot jako inspiraci pro svou báseň popisující třetí osobu, která pomáhá překonávat náročné překážky. Název fenoménu (syndromu či faktoru) tak pochází právě z uvedené básně a v návaznosti na ni a na vzpomínky Ernsta Shackletona pak mnoho dalších lidí, kteří se octli v obdobných nepříznivých podmínkách a na hranici života a smrti mluvilo o podobném až spirituálním zážitku.
Jak se syndrom třetího muže projevuje
Existuje řada zaznamenaných výpovědí o manifestaci syndromu třetího muže. Jednou z nich jsou například vzpomínky horolezce Franka Smytha, který se vydal s expedicí v roce 1933 na Mount Everest. Všichni členové expedice to vzdali, pouze on se za silného protivětru a sněhem a ledem vydal až k vrcholu, který ovšem nakonec nedosáhl. Po svém návrtu pak mluvil o zkušenosti, kdy, přestože věděl, že je na cestě sám, měl neustále pocit, že někdo jde po jeho boku a v jednu chvíli se s ním dokonce chtěl rozdělit o jídlo, než si uvědomil, že za ním nikdo nejde. V některých případech se tak syndrom třetího muže projevuje jako silný pocit přítomnosti někoho dalšího, může se však jednat pouze o hlas, který člověka volá na určité místo. V některých případech však mají lidé dokonce pocit, že na ně někdo přímo křičí, nebo je uchopí a táhne do bezpečí. Takovýto zážitek popisoval například Ron DiFrancesco, který byl uvězněn na 84. podlaží jižní budovy Světového obchodního centra v září 2001 po nárazu druhého letadla.
Jak syndrom třetího muže vzniká
O tom, jak tento silný pocit přítomnosti další bytosti, která člověku v krizové situaci poskytuje motivaci, vede jej nebo dokonce mu sama pomáhá pohybovat, existuje řada teorií, nikdo však ještě neposkytl dostatečně jednoznačné vysvětlení, jelikož neexistuje možnost, jak nasimulovat podmínky tak, aby jej bylo možné pozorovat z pozice dalšího člověka. Někteří vědci tvrdí, že se jedná biochemickou reakci, kdy prudce stoupne hladina adrenalinu a obecně se tělo dostane do stavu naprostého soustředění a maximálně zesílí pud sebezáchovy. Mnoho lidí ovšem věří, že se jedná o spirituální záležitost, která je často popisována jako přítomnost strážného anděla, který se náhle manifestuje ve své plné síle a dá člověku potřebnou podporu, která ho posune dál. S velkou pravděpodobností se nejspíše jedná o zvláštní druh halucinace, která má však velmi pozitivní účinek na lidskou psychiku.
Závěr
Fenomén syndromu třetího muže je poměrně dobře zdokumentovaný jev popsaný řadou lidí, kteří přežili opravdu náročné krizové zážitky. Jedná se o silný pocit přítomnosti dalšího člověk, který je neustále nablízku a pomáhá člověku překonat pocit, že je u konce svých sil a v bezvýchodné situaci. Syndrom se projevuje zvláštním typem halucinace, která nebývá zraková, spíše sluchová nebo pouze pocitová, je však tak silná, že dokáže člověka uklidnit a vyburcovat až k neuvěřitelným výkonům. Ačkoliv důvod, proč se tento silný pocit až halucinace manifestují není přesně znám, někteří vědci polemizují, že se může jednat o biochemické procesy spouštěné v organismu právě kvůli vysoké míře stresu. V každém případě již velké množství lidí dokázalo díky nim přežít opravdu neuvěřitelné situace.
Zdroje:
1. The Third Man Phenomenon
2. Guardian Angels Or The 'Third Man Factor'?
3. Third Man Syndrome: In Life Or Death Scenarios, Survivors Report A Helpful Person Appearing