Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Už jste slyšely o vaginismu? Kvalitní sex je spojen s psychickým prožíváním více než si myslíte

Foto: Lood Goosen (Pexels)

Muž a žena, klape jim to v posteli?

Vyhýbání se sexuálnímu styku nemusí být způsobeno pouze přesvědčením. Některé žen trpí tzv. vaginismem, který jim v sexuálním styku fyzicky brání. Jedná se o popsaný lékařský stav a zbavit se ho lze správnou léčbou.

Článek

Sexuální styk nemusí být vždy příjemným zážitkem a nepříjemné zkušenosti mohou vyvolat specifické poruchy, které brání správnému prožívání pohlavního styku i jeho samotnému provozování. Jednou z takových poruch je i vaginismus – dobře popsaná porucha, kterou trpí výhradně ženy. Porucha je zpravidla získaná a může vznikat různými způsoby, důležité je však skutečnost, že je možné ji úspěšně léčit.

Co je vaginismus a jak vzniká

Vaginismus představuje stav, kdy při sexuálním styku není možné proniknout do pochvy ženy z důvodu nedobrovolného křečovitého stažení poševních svalů. Nejedná se o reakci, žádoucí, žena nedokáže svaly v tu chvíli ovládat, ačkoliv v za normálních okolností to lze. Stažení svalů zcela nebo částečně brání mužskému údu v průchodu a pohlavní styk tak není možné, nebo je velmi bolestivý.

Neschopnost pohlavního styku ženy výrazně omezuje při hledání vhodného partnera, mají tendence se sexuálnímu sblížení vyhýbat a v minulosti bývalo také důvodem pro rozvod. V současné době již tento problém není natolik tabuizován, jak tomu bylo v minulosti a vhodným terapeutickým přístupem je možné vaginismus léčit.

Jak k vaginismu dochází

Vaginismus může způsobit hned několik faktorů, přičemž jsou rozeznávány dva základní typy – primární a sekundární. Primární vaginismus je obvykle způsoben problémy na emoční úrovni a dochází k němu u dívek a žen, které jsou pannami (tedy k proniknutí penisu do vagíny nikdy nedošlo). Sekundární vaginismus je získaný a vzniká obvykle jako důsledek špatných sexuálních zkušeností (zneužívání, znásilnění, ale také strach z bolesti vlivem poranění pohlavního orgánu apod.), jeho hlavním specifikem je skutečnost, že žena dříve sexuální styk bez problémů měla, syndrom se objevil až později.

Příčiny rozvoje vaginismu se různí – kromě zmíněné špatné zkušenosti nebo úzkosti či jiných psychických problémů může vaginismus způsobit také poranění pochvy při porodu nebo hluboký strach z otěhotnění. Vaginismus se kromě křečovitých stahů při snaze o pohlavní styk může projevovat také dalšími symptomy, jako je strach z pohlavního styku a bolesti, ale také třeba neschopností zavést tampon. Ženy proto často preferují jiné formy sexuálního styku, především masturbaci nebo orální sex, vaginálnímu styku se dlouhodobě vyhýbají.

Diagnostika a léčba vaginismu

Velmi důležité je vaginismus správně diagnostikovat, často je mylně zaměňován s dyspareunií (bolestivým pohlavním stykem), který bývá způsoben fyziologickou překážkou, jakými jsou cysta či vaginální atrofie. Základním prostředkem diagnózy je tak gynekologické vyšetření, které vyloučí fyziologický původ bolesti nebo svalových stahů. Pokud je diagnóza vaginismu potvrzena, je vhodné začít s terapií, kterou je možné realizovat samostatně i párově.

Primárním přístupem při léčbě je odstranění strachu z bolesti. Terapie tak probíhá v několika rovinách, přičemž tou základní je sexuální terapie a pravidelné poradenství, které pomůže ženě problém pochopit a naučit se jeho symptomy rozpoznávat. Někdy se zařazuje také kognitivně behaviorální terapie, výuka relaxačních technik a hypnóza. Vedle léčby zaměřené na psychické problémy se aplikují také fyziologické nástroje pomáhající uvolňovat vaginální svaly (vaginální dilatátory), nebo cviky, které posilují schopnost svaly ovládat. Díky vhodnému přístupu a párové terapii je řada žen schopná se problému zcela zbavit nebo alespoň výrazně snížit symptomy.

Závěr

Vaginismus představuje specifickou fyziologickou poruchu, která brání pohlavnímu styku či způsobuje, že je velmi bolestivý. Často je způsobena úzkostí, poraněním pochvy nebo nepříjemnými sexuálními zkušenostmi, které způsobí, že se při snaze o proniknutí do poševního otvoru svaly pánevního dna, vnější části vulvy a často i stehenní svaly křečovitě stáhnou a není možné je uvolnit. Ženy trpící touto poruchou se sexuálnímu styku vyhýbají nebo volí jiné formy, které nevyžadují průnik přímo do poševního otvoru. Pokud je vaginismus správně diagnostikován, je možné jej zcela nebo částečně vyléčit vhodným přístupem a kombinovanou terapií cílící právě na jeho příčiny. Při diagnostice je ovšem nutné vyloučit všechny velmi podobné stavy.

Zdroje:

1. Vaginismus

2. Vaginismus

3. What Is Vaginismus?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz