Článek
Služby označované jako koučink v současné době poskytuje řada převážně soukromých subjektů, kteří nabízí poradenství prakticky pro všechny oblasti lidského života. Původně byl koučink a mentoring součástí náborových aktivit, které měly nově přijatého zaměstnance správným způsobem motivovat k požadovaným výkonům, ukázat mu, jakým způsobem má přistupovat k plnění úkolů a co se od něj očekává. V současné době se ovšem stále více uplatňují tzv. životní kouči, kteří se snaží lidem radit, jak správně řešit důležité životní otázky, zejména v situacích, kdy musí realizovat zásadní rozhodnutí.
Jak funguje životní koučink
Koučink byl dříve především doménou pracovního prostředí a z něj se ten životní také vyvinul. Řada koučů proto poskytuje různé druhy služeb, ke kterým patří i poradenství v oblasti podnikání. Základním záměrem spolupráce s životním koučem je stanovení cílů a jasného způsobu, jak jich dosáhnout. Využití služeb kouče je tak vhodné především pro osoby, které hledají nové uplatnění či se rozhodují, kam budou směřovat svou energii, ať už se jedná o práci, vzdělávání nebo třeba založení rodiny. Hlavním aspektem této činnosti je spolupráce s klientem, která vede k odhalení jeho potřeb a požadavků a ujasnění preferencí týkajících se nastavení životních milníků.
Jak se člověk může stát koučem
Na rozdíl od jiných druhů poradenství, životní (ale i pracovní, tedy motivační) koučink nevyžaduje klasické vysokoškolské studium. V případě, že má klient závažnější psychické problémy, je nutné v takovém případě vyhledat pomoc psychoterapeutickou nebo z oblasti jiné obdobné odbornosti. Koučink je určen především pro osoby, které nejsou schopny samostatně si vymezit své životní cíle a potřebují aplikovat metody, které jsou nad rámec obecného vzdělání.
Životním koučem se tak standardně stávají lidé, kteří za sebou již mají praxi v jiném oboru a koučink je pro ně určitou nadstavbou již získaných znalostí. Služba bývá v tuzemsku poskytována na základě živnostenského oprávnění, přičemž, živnost, kterou je potřeba na tuto činnost založit, je volná – podnikatel tak nemusí plnit žádné speciální podmínky, aby ji mohl provozovat. Obvykle se však doporučuje projít kurzem, jejichž nabídka je opravdu různorodá. Také proto může být kvalita poskytovaných služeb velmi variabilní.
Jaké služby jsou v rámci koučinku poskytovány
Životní koučink se obvykle zaměřuje na tři základní oblasti poradenství – osobní rozvoj, životní cíle a také koučink vztahový (ten může být buď podporou stávajícího vztahu nebo poskytovat pomoc při hledání vhodného partnera). V rámci jednotlivých oblastí je možné se zaměřovat na různé specifické aspekty, hledat kořenový problém, který brání lidem dosahovat svých cílů, nebo jim pomáhá udělat takové rozhodnutí, které je v souladu s jejich potřebami (primárně při výběru a změně kariéry nebo budoucího povolání). Koučink může být poskytován formou osobního rozhovoru v rámci individuálních i skupinových sezení, offline i online a pro všechny věkové kategorie (standardně se aplikuje u dospělých a dospívajících).
Současná situace v oblasti koučinku v tuzemsku
Zejména od pandemie se počet životních koučů výrazně zvýšil, a to i v tuzemsku. Mnoho lidí se v jejím průběhu i po ukončení cítilo ztraceně a hledali způsob, jak opět odstartovat svůj život. Koučink může být pro člověka velmi prospěšný, pokud ztratil svůj životní cíl, nebo stojí před důležitým rozhodnutím, s nímž si není schopen sám poradit. Problémem tohoto odvětví ovšem jsou skutečně minimální požadavky na kouče a prakticky neexistující regulace.
U koučů se předpokládá, že disponují vhodným vzděláním, které je opravňuje k požadování plateb v takové výši, jaká je aktuálně standardní. Pokud si projdete webové stránky s aktuální nabídkou koučinku, obvyklá cena hodinového sezení se v závislosti na typu a zaměření může pohybovat až kolem 2000 Kč. Tato taxa je poměrně vysoká a osoby, které službu využívají, tak očekávají opravdu kvalitní přístup. Nízká regulace odvětví jej však rozhodně nezaručuje a stejný ceník tak může vyžadovat osoba s certifikací a terapeutickým vzděláním i člověk, který žádným vzděláním nedisponuje. Pokud tedy přemýšlíte nad pomocí kouče, je vhodné vybírat takového, který nejenže má za sebou řadu spokojených klientů, ale disponuje také příslušným znalostním zázemím.
Závěr
Počet životních koučů v České republice je poměrně vysoký a důvodem je především skutečnost, že tento typ povolání je realizován na základě volné živnosti nevyžadující prakticky žádné vzdělání. Kvalitní kouč vám může pomoci najít správný směr ve vaší kariéře, motivovat vás ke změně nebo vás podpořit v případě problémů v milostném životě, vždy je však dobré hledat takového, který má v dané oblasti dostatek zkušeností i odpovídající odborné znalosti.
Zdroje:
1. How a Life Coach Can Help You
2. What is life coaching?
3. BBC News: Obor životního koučinku má pochybnou odvrácenou stranu
4. „Budu vaším cukrem i bičem na cestě k cíli.“ V Česku se přemnožili kouči