Hlavní obsah
Názory a úvahy

Euro se Česku přijmout jednoznačně vyplatí, výběr převodního kurzu ovlivní úspory milionů lidí

Foto: Andrea Piacquadio (Pexels)

Pro seniory s penězi na spořicích účtech může být vhodný kurz požehnáním.

Česká republika se vstupem do EU zavázala i k přijetí eura. Vyplatí se České republice přijmout jednotnou měnu? Jakým způsobem to ovlivní život běžných Čechů včetně úspor?

Článek

Přijetí eura v Česku je nevyhnutelné a v současné době již není klíčovou otázkou zda, ale kdy. Postavil se za něj dokonce i stávající prezident Petr Pavel, který v nové měně spatřuje logickou budoucnost pro zemi poněkud paradoxně ležící právě v srdci Evropy. Měli bychom se tak na tuto novinku začít připravovat.

Řada lidí má přitom stále zbytečné obavy, a to zejména z následného zdražování a znehodnocování úspor. Zavedení jednotné evropské měny se ve skutečnosti Česku vyplatí. Tímto přístupem by se jednak eliminovalo riziko výkyvů kurzu koruny vůči euru, což by usnadnilo obchod a investice mezi ČR a zeměmi eurozóny. Česká ekonomika se stane atraktivnějším místem pro přímé zahraniční investice, což přispěje k vytváření nových pracovních příležitostí. Běžným Čechům se také usnadní cestování, jelikož dojde k odstranění transakčních poplatků.

Jaký dopad bude mít zavedení jednotné měny na každodenní život? Euro reprezentuje podle ekonomických expertů dostatečně stabilní měnu, která si udržuje kupní sílu a chrání úspory před znehodnocováním. O její stabilitu se stará Evropská centrální banka, jež je důvěryhodnou institucí mající za sebou již poměrně přesvědčivé výsledky v boji s inflací.

Euro neznehodnotí úspory ani nepřinese zdražování

Nahrazení české koruny tak žádným způsobem obyvatele neohrozí. Obavu nemusíme mít podle ekonomů o úspory v žádné formě, ať už se jedná o hotovost nebo o peníze na spořících účtech či stavebním spoření. Jednoduše se totiž „překlopí“ do nové měny. V té si ostatně Češi stále raději spoří už dnes. Členství v eurozóně naopak podle ministerstva financí rozšiřuje paletu nástrojů pro bezpečnější umisťování úspor.

Českým digitálním prostorem začal kolovat e-mail, který varuje, že pokud by Česká republika vstoupila do eurozóny, tak by Evropská centrální banka začala ve velkém vykupovat státní dluh a způsobilo by to záporný úrok na bankovních vkladech občanů. Na základě toho by tedy vláda musela zdanit úspory. Což je ovšem hoax vycházející ze zcela mylného uchopení různých mechanismů, které spolu ve skutečnosti nesouvisí.

Bude se vlivem přechodu na euro v Česku zdražovat? Ani k tomu by dojít nemělo. Podle analytika České spořitelny Michala Skořepy historicky určitý nárůst cen pozorován je, nicméně jen velmi malý, maximálně kolem dvou desetin procenta. Zvěsti o zdražování tak odborníci považují za spíše optický klam vnímaný subjektivně. Statistiky jej ve skutečnosti nepotvrzují, eventuálně jej nelze připsat na vrub výhradně samotné evropské měně. Podobně tomu bylo na Slovensku i v Chorvatsku, obě země přijímaly euro v turbulentním období finanční krize a zdražování.

Kolik budou jednotlivé potraviny přesně stát? Na to podle České národní banky v této chvíli odpověď jednoduše neznáme. Ceny zboží, služeb a všeho ostatního budou přepočítány na základě přepočítacího koeficientu (tzv. konverzního poměru), t.j. pevně stanoveného kurzu, jenž má být znám až několik měsíců před dnem zavedení eura. Jeho výše bude závislá na vývoji tržního kurzu koruny vůči euru.

Jak přesně euro zahýbe s cenami zatím nevíme

Fixní kurz, respektive přepočítací koeficient, vyhlásí Rada EU ve složení zemí, které zavedly euro a ČR, po předchozí konzultaci s Evropskou centrální bankou. Konečná výše kurzu bude záležet zejména na předchozím vývoji výše kurzu Kč, který bude 2 roky před zavedením eura fungovat v systému měnových kurzů ERM II, informuje projekt Tvoříme Evropu, jenž je hlavním informačním zdrojem na toto téma dostupným na českém internetu.

Plánované opatření, které by mělo zamezit tomu, že někteří obchodníci přechod na euro zneužijí k neúměrnému navyšování cen, by mělo spočívat v povinnosti uvádět určitou dobu ceny v obou měnách. K „šikovnému“ zaokrouhlování cen směrem nahoru by tedy podle stávajících informací taktéž docházet nemělo.

Evropská unie v současné době disponuje třetí nejvyšší hodnotou HDP na světě a eurozóna je nejsilnější měnovou unií a má druhou největší rezervní měnu. Česko navíc bude mít lepší vyjednávací pozici, pakliže se nebude zavedení evropské měny bránit. Přijetí eura tak může vést k tomu, že se Česko konečně začne přibližovat vyspělým evropským státům.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz