Hlavní obsah
Psychologie a seberozvoj

Zmizel jako pára nad hrncem? Proč to bolí a jak se z toho oklepat, když vás někdo „vyghostuje“

Foto: Andrea Piacquadio (Pexels)

Znáte to, píšete si s někým, zdá se, že to klape, a pak najednou ticho po pěšině. Žádná zpráva, žádné vysvětlení – prostě zmizí. Tohle „ghosting“, moderní fenomén randění, kdy jeden člověk náhle ukončí veškerou komunikaci bez jakéhokoliv rozloučení.

Článek

Proč se to ale děje a co s tím sakra dělat, abyste se z toho otřepali? Pojďme se na to podívat zblízka, žádné americké blbosti, jen česká realita.

Tak si představte třeba Marka z vedlejšího paneláku. Začali jste si psát na seznamce, pak přes WhatsApp, párkrát jste zašli na pivo do Lokálu U Zlaté lodi, smáli jste se stejným vtipům o Pepovi Nosovi z Tele Tele a zdálo se, že by z toho mohlo něco být. A pak… nic. Jeho profil na sociálních sítích je pořád aktivní, vidíte, že si prohlíží stories vašich společných známých, ale na vaše zprávy už neodpovídá. Ani ťuk. Prostě se vypařil jak pára nad hrncem. Tohle mlčení, tenhle náhlý konec bez jakéhokoliv vysvětlení, dokáže člověka pěkně rozhodit. Začnete si klást tisíc otázek, přehrávat si vaše poslední konverzace, hledat chybu tam, kde možná vůbec není.

Proč to ti chlapi (a občas i my, ženy, ruku na srdce) dělají? Psychologové se shodují na několika hlavních důvodech. Jedním z nich může být strach z konfrontace. Vysvětlovat někomu, že s ním nechcete být, není zrovna procházka růžovým sadem. Vyžaduje to určitou dávku emoční zralosti a komunikačních dovedností, které ne každý má. Je prostě „jednodušší“ zmizet, než čelit nepříjemnému rozhovoru a potenciálním slzám. Dalším důvodem může být emoční nezralost. Někteří lidé prostě neumí zpracovávat složité emoce a vztahy. Neuvědomují si, jak moc jejich chování může druhému ublížit, a upřednostňují svůj momentální komfort před city někoho jiného. V neposlední řadě v tom mohou hrát roli i různé typy vztahové vazby. Lidé s vyhýbavým typem vazby se mohou ghostingu uchýlit, protože jim dělá problém intimita a zranitelnost. Naopak, ti s úzkostnou vazbou mohou „vyghostovat“ ze strachu z odmítnutí nebo z pocitu, že nejsou dost dobří. Paradoxní, že?

A proč to vlastně tak bolí? Protože nám chybí uzavření. Ten pocit nejistoty, kdy si neustále kladete otázky „Proč?“, „Co jsem udělala špatně?“, „Stalo se mu něco?“, je vyčerpávající. Naše mysl se točí v bludném kruhu spekulací a sebedojmů. Je to horší než jasné odmítnutí, protože tady zůstává otevřených příliš mnoho dveří k nejrůznějším scénářům. Ghosting také tvrdě zasahuje do našeho sebevědomí. Cítíme se nemilovaní, odmítnutí, bezvýznamní. Tyhle pocity mohou dlouho přetrvávat a ovlivnit naše budoucí vztahy a interakce. Je ale důležité si uvědomit, že to, že vás někdo „vyghostuje“, vypovídá mnohem víc o něm než o vás. A v neposlední řadě, emoční bolest je reálná. Náš mozek zpracovává sociální odmítnutí podobně jako fyzickou bolest, spouští stresové reakce a emoční utrpení. Vaše pocity jsou naprosto validní a zaslouží si pozornost a uzdravení.

Tak co s tím? Jak se z toho oklepat a jít dál?

  1. Přiznejte si své pocity. Je v pořádku cítit se zraněně, naštvaně, zmateně. Neduste to v sobě. Promluvte si o tom s kamarádkou u kafe v Café Savoy, napište si o tom do deníku, klidně si i poplačte. Důležité je ty emoce prožít a ne je potlačovat.
  2. Nepřemýšlejte nad tím donekonečna a neobviňujte se. Připomínejte si, že ghosting je odrazem problémů toho druhého, ne vaší nedostatečnosti. Přestaňte analyzovat každou vaši zprávu a hledat chybu u sebe. Udržujte si zdravý odstup.
  3. Udělejte si vlastní „uzavření“. Možná se od Marka nikdy nedočkáte vysvětlení. Ale můžete si ho vytvořit sama pro sebe. Napište mu dopis (nemusíte ho poslat), ve kterém vyjádříte své pocity a myšlenky. Tahle forma "rozloučení" vám může pomoct uvolnit nahromaděné emoce a posunout se dál.
  4. Zaměřte se na sebe. Dělejte věci, které vám dělají radost a u kterých si odpočinete. Zajděte si na masáž do Tawanu, pusťte si oblíbený seriál na Netflixu s pořádnou dávkou brambůrků, vyrazte na procházku do Stromovky s kamarádkou. Pečujte o své fyzické i duševní zdraví.
  5. Poučte se a jděte dál. Zkuste se na celou situaci podívat jako na zkušenost, která vás něco naučila o sobě a o vztazích. Využijte to k osobnímu růstu a posílení své odolnosti. Každá zkušenost, i ta bolestivá, nás může posunout dál a pomoct nám lépe pochopit, co ve vztahu skutečně potřebujeme. Možná zjistíte, že Marek nebyl ten pravý ořechový a někde na vás čeká někdo, kdo si vaši pozornost a respekt zaslouží víc. Třeba potkáte sympaťáka na farmářských trzích na Jiřáku, kdo ví?

Ghosting je sice pěkně naštvávající záležitost, ale pamatujte, že máte moc ovlivnit svůj život a budoucí vztahy. Soustřeďte se na sebe, učte se, rosťte a udržujte si zdravou rovnováhu. A hlavně, neztrácejte radost ze života. Jste silná a zvládnete to!

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz