Článek
Češi mají hokej v DNA
Nedá se nic dělat. Od počátku 20. století se DNA Čechů mírně upgradovala. Každý máme hokejový gen. U většiny populace jde o recesivní gen. Takže proto není každý druhý chlapeček Jágr nebo každý druhý tatínek pravidelný návštěvník hokejových stadionů a odborný kritik z gauče. Nicméně tento u běžné populace recesivní gen to prostě během mistrovství nedá, vystoupí zpoza jiných genů a dominuje. Protože jsme pro něj připravili podnětné prostředí.
Národní hokejovou minulost nezapřeš
První hokejové utkání vůbec se konalo v Montrealu 3.8.1875. O tři roky později byla sepsána pravidla a hokej začal pomalu ale jistě ovládat svět. První hokejové utkání v českých zemích proběhlo 6. 1. 1901.
1908 vznikl Český svaz Hockeyový. 1999 se čeští hokejisté poprvé účastnili mezinárodního turnaje, na kterém všechny čtyři zápasy prohráli. Ale nenechali se odradit a při své první účasti na Mistrovství Evropy v roce 1911 vyhráli. Takové byly začátky.
No a pak 1998 přišlo legendární Nagano a samozřejmě zlaté medaile z Mistrovství světa, a to v letech 1996, 1999, 2000, 2001 (3 roky po sobě!), 2005, 2010 a 2024. Češi zkrátka v český hokej věří a minulost je přesvědčuje o tom, že stojí za to dva týdny z roku obětovat, vyvěsit vlajku na okno, usadit se na gauč a fandit.
Má to i svou vlasteneckou stránku
Češi nejsou velcí vlastenci. Ano, rádi by byli, ale nejsou, to ostatně dokazuje celá historie České země. Ale právě proto, že ve skrytu duše vlastenectví obdivujeme, tak i když bychom asi za Čechy krásné, Čechy mé narukovat nešli, vztahujeme své ruce po něčem, co národ sjednotí a co národ učiní výjimečným. A nabízí se nám hokej. Takže proto.
Všem Čechům, kteří se do konce května stávají hokejovými fanoušky, přeji překrásné chvíle u televize a samozřejmě zlato.
Anketa
Zdroje: screenvoice, kudyznudy