Hlavní obsah
Lidé a společnost

Nejšílenější vánoční tradice

Foto: pexels

My Vánoce spojujeme se svíčkami, jmelím, kaprem a salátem. Nicméně jinde ve světě mohou Vánoce vyvolat úplně jiné asociace. Kolečkové brusle, kuře z KFC nebo ředkvičky. Na jaké šílené vánoční zvyky narazíme v zahraničí?

Článek

Na štědrovečerní tabuli kuře z KFCéčka (Japonsko)

Americkému řetězci KFC se výbornou marketingovou kampaní podařilo přesvědčit Japonce, že pravé jídlo k vánoční večeři je právě smažené kuře. Už od 70. let tak mnoho Japonců večeří kuře z fastfoodu. Buď jedí přímo v KFCéčku nebo si nechají kuře doručit domů. Objednávky musí odeslat už týdny předem.

Na mši jedině na kolečkových bruslích (Venezuela)

V Caracasu ve Venezuele je zvykem jezdit na ranní bohoslužby v období od 16. do 24. prosince na kolečkových bruslích. Kvůli bruslařům bývají do 8 hodin rána zavřeny i hlavní silnice.

Exkrementské Vánoce (Katalánsko)

Katalánci se Vánoc nebojí a kdo ví proč je spojují s vylučováním. Rodinky si před Vánoci ozdobí dřevěné polínko, namalují mu obličej, postaví ho na stůl a přikryjí peřinkou. Každý den ho „krmí“ oříšky a sladkostmi a na Štědrý večer začnou do polena mlátit, aby vykadilo dárky. Děti se pak za dárky odběhnou pomodlit a dospělí je tam naskládají. Nádhera. Obecně mají Katalánci v exkrementech zálibu. Betlémy zdobí panáčky, kteří mají kalhoty staženy u kolen a kadí. Pěkné. Moc.

Vánoční pavouk (Ukrajina)

Za pavouka může dojemná legenda o chudé ženě, která si nemohla dovolit ozdobit vánoční stromek, proto ji zachránil pavouk, který jí strom obmotal třpytivými pavučinami. To je důvod, proč někteří Ukrajinci na stromek kromě vánočních ozdob přihodí ještě nějakou tu dekoraci pavouka.

Sochy z ředkviček (Mexiko)

V mexickém městě Oaxaca se den před Vánoci sejdou nadšení umělci, aby předvedli mistrovská díla vyřezená ze ředkviček. Tato tradice vznikla před více než sto lety, kdy obchodníci chtěli ke svým stánkům přilákat co nejvíce zákazníků právě pomocí umně vyřezaných ředkviček. V dnešních dnech jde o speciální ředkve, dlouhé asi 50 cm a těžké 3 kg, které se sklízejí 18.12. Řezbáři pak mají několik dní na vytvoření fascinujícího díla. Den před Vánoci se přijdou pochlubit svými výtvory na náměstí. No a po pár hodinách ředkvičky okorají a je po všem.

A co české vánoční tradice?

Tak ty nám připadají romantické. Nicméně…Rozříznu jablko, neobjeví se hvězdička a dozvím se, že umřu. Překlopí se mi loďka a dozvím se, že umřu. Házím botou a dozvím se, že půjdu z baráku. Liju olovo a dozvím se…vlastně ani nechci vědět, co se dozvím. Takže české vánoční věštění je taky docela unikát.

Zdroje:

  • https://www.wanderlustmagazine.com/inspiration/worlds-weirdest-christmas-traditions/
  • https://www.yha.com.au/travel-and-tours/traveller-stories/the-eight-strangest-christmas-traditions-on-earth/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz