Hlavní obsah
Rodina a děti

Psychické zdraví matek. Co je lepší? Jít do práce, nebo zůstat s dětmi doma?

Foto: pexels

Naše kultura nás vede zůstat tři roky s dítětem doma. Je právě pobyt doma to pravé ořechové pro psychické zdraví matky? Pojďme se na to mrknout.

Článek

Ideální řešení? Částečný úvazek

Americká psychologická asociace zveřejnila výsledky výzkumu, který probíhal od roku 1991. Vyšlo najevo, že matky malých dětí, které pracují na částečný úvazek, jsou na tom psychicky lépe než matky pracující na plný úvazek (nečekaně), ale také než matky, které zůstávají v domácnosti (na české poměry na rodičovské dovolené).

Matky zaměstnané na částečný úvazek uváděly lepší zdravotní stav a méně příznaků deprese než matky, které se naplno věnovaly svým dětem. Navíc byly úplně stejně zapojeny do školní přípravy svých dětí jako matky, které byly doma a samozřejmě více než matky pracující na plný úvazek.

Částečně pracující matky ke svým dětem přistupovaly citlivěji, poskytovaly batolatům více příležitostí k učení než matky v domácnosti nebo plně zaměstnané matky.

„Hele, zadrž!“

Už slyším protestní výkřiky, že to není pravda. Možná je, možná není. Samozřejmě, že výjimky potvrzují pravidlo, ale…jak často slýcháme ženy na rodičovské dovolené stěžovat si na neúnosnou míru zátěže, převážně tedy té psychické?

Nechci nikoho shazovat, ona se ta rodičovská opravdu může někomu jevit jako vězení. Protože pokud si to nezařídíte nějak mega akčně, tak přichází příliš málo zajímavých podnětů. Další podařené hovínko, další teplotka, další dopoledne na hřišti nebo deštivý den strávený s plastelínou. Jistě, není větší radosti než pozorovat, jak se naše děti rozvíjí, ale nemusíme se stydět přiznat, že je nám to trochu málo.

Takže to „nedáváme“. Jo, i přesto, že nemusíme vyvařovat plíny. Nebo možná právě proto. Zase to vyzní blbě, ale možná máme „málo práce“. A tím nechci matky odsuzovat ani posílat k pásu. Máme pračku, sušičku, jednorázové plíny, robotický vysavač a pomalý hrnec a jsme za to rády. Jenže pak přemýšlíme „nad blbostma“. Ony to nejsou blbosti, ale rozumíme si.

A co vlastně říkají české výzkumy?

Z dotazníků vyplynulo, že ženy, které jdou brzy alespoň na částečný úvazek do práce, prožívají méně stresu než ty, které zůstávají jen doma s dítětem,“ přiblížila výzkumnice Petra Daňsová.

Navíc ženy, které jsou doma, mají o něco více času brouzdat po internetu nebo číst v moudrých knihách. A dle závěrů Terezy Chrudinové se ukázalo, že „matky, které vyhledávají informace o výchově, vykazují vyšší míru depresivity než matky, které je nevyhledávají.“

Vyváženost a rovnováha

Každá žena je jiná a každou naplňuje něco jiného. Takže není třeba radikálních prohlášení a radikálních kroků, ale žít vyvážený život se jeví jako správná cesta. Pokud máte malé děti a vrhnete se na plný úvazek budovat kariéru, pravděpodobně nebudete stíhat ani jedno. Když naopak dva, tři roky sedíte s jedním dítětem doma a hrajete pexeso, můžete se cítit vyždímaná a „vykojená“. V tom případě není ostuda pozvolna se zapojovat do pracovního procesu. Často se říká, že české matky jsou líné a chtějí se poflakovat na gauči s mobilem v ruce, ale opak je pravdou.

České ženy pracovat chtějí

Tak jako na západě vládne trend vrátit se do práce ještě v kojeneckém věku dítěte, u nás zůstáváme s dětmi doma posvátné tři roky. Protože slýcháme, že to je přesně to, co děti potřebují. A ano, je to pravda. Čas s dětmi nám nikdo nevrátí, díky za tu možnost. Jenže české ženy tuší, že vlk se může nažrat a koza zůstat celá, a proto chtějí pracovat, ideálně na částečný úvazek. Ukazují to výzkumy Deloitte a MUMDOO.

50 % matek, které chtějí pracovat, nepracují. Proč nepracují? Protože k tomu nemají vhodné podmínky. Nenašly zaměstnání, které by se dalo skloubit s rodinou, a nemají dostupné hlídání.

Co s tím?

Asi nic. Změna bude muset přijít shora. Na druhou stranu, pokud jste ta matka, která chce pracovat, hledejte možnosti. A pokud při malých dětech pracovat nechcete nebo nemáte příležitost, tak hoďte nějaké odsuzující myšlenky za hlavu. Děti jsou malé jen jednou a jak často ve svém okolí slýchám „ještě se napracuješ dost“.

Zdroje:

  • https://www.em.muni.cz/veda-a-vyzkum/9673-psychologove-zkoumaji-jaci-jsou-dnesni-rodice
  • https://www.apa.org/news/press/releases/2011/12/working-moms
  • https://www.dreport.cz/blog/matky-deti-kariery-novy-pruzkum-o-flexibilni-praci-i-debata-insideru-v-deloitte/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz