Hlavní obsah
Zdraví

Fascinující fakta o vašich uších. Nikdy nespí, rostou a nemusíte je čistit

Foto: pexels

Uši jsou pozoruhodným orgánem, kterému málokdy věnujeme pozornost. Všichni samozřejmě víme, že ucho nám pomáhá nejen slyšet, ale taky udržovat rovnováhu, jenže zajímavých faktů je ještě mnohem víc.

Článek

Čert a uši nikdy nespí

Zatímco vy spíte, vaše uši ne. I když většinu méně hlasitých a monotónních zvuků „neslyšíte“, není to proto, že by si zdřímly uši, ale můžete poděkovat svému mozku, který se rozhodl během vašeho spánku určité zvuky blokovat. Uši jako takové však dovolenou nemají nikdy.

Uši se čistí samy

Pokud nervózně žmouláte uchošťour a snažíte se vehementně vypoklonkovat všechen ušní maz z ucha ven, prokazujete si medvědí službu. Pokud produkce ušního mazu není nadměrná, uši se nepotřebují čistit. Ušní maz totiž chrání ucho před prachem a špínou.

Pro zajímavost. Ušní maz je kombinace oleje, potu a odumřelých kožních buněk. Díky své lepivé konzistenci zachycuje nečistoty a částice. Funguje jako filtr mezi ušima a vnějším světem.

Uši neustále rostou

Uši se s přibývajícím věkem skutečně zvětšují. Ne proto, že by doslova rostly, ale proto, že chrupavka se pomalu rozpadá a gravitace tak ušní boltce pomalu, ale jistě prodlužuje. Uši jsou vytahanější, tedy delší, dá se říct větší.

Hluk je hlavní příčinou ztráty sluchu

Za ztrátu sluchu je zodpovědných několik faktorů. Stárnutí, infekce, některé druhy léků, ale hlavně? Vystavení se hluku. Když na koncertě stojíte před bednou, působí na vás 120 decibelů a váš sluch začne být ničen přibližně za 7 a půl minuty.

V uchu najdeme nejmenší kosti v těle

Zatímco nejdelší kost je ta stehenní, v uchu máme hned tři nejmenší kůstky - kladívko, kovadlinku a třmínek, z nichž třmínek je nejmenší (má velikost zhruba zrnka rýže).

Vláskové buňky v uchu se neobnovují

V uchu najdeme drobná nervová vlákna (vláskové buňky), které pomáhají jak se sluchem, tak s rovnováhou. Tyto buňky jsou velmi citlivé a pokud dojde k jejich poškození, zlomí se a nikdy nenarostou zpátky.

Jak o uši pečovat?

Všichni chceme, aby nám bystrý sluch vydržel co nejdéle. Jak tomu napomoci?

  1. Noste špunty do uší. Když dopředu víte, že budete vystaveni velkému hluku, vezměte je s sebou.
  2. Zvykněte si na nižší hlasitost. Když si doma na reprácích, v autě, nebo do sluchátek pouštíte hudbu, nepřehánějte to s hlasitostí. Raději si navykněte na nižší volume.
  3. Dopřejte uším pauzu. Když už se vyskytnete na akci s vysokými decibely, čas od času vyjděte ven nebo poodejděte dál, třeba i jen na 5 minut. Uši si odpočinou.
  4. Zbavte se vatových tyčinek do uší. Ty totiž maz často do ucha spíš zatlačí, než aby ho čistily. Poraďte se se svým lékařem, jakými způsoby uši bezpečně čistit.

Pravidelně choďte na ORL, nekuřte, cvičte a redukujte stres.

Zdroje:

  • https://www.crhearing.com/post/9-facts-you-didnt-know-about-hearing
  • https://audiologicalservices.net/patient-resources/5-amazing-facts-about-ears/
  • https://www.hiddenhearing.co.uk/hearing-blog/hearing-loss/10-interesting-facts-about-your-ears
  • https://www.lompocvmc.com/blogs/2021/september/11-easy-ways-to-protect-your-hearing-and-ear-hea/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz