Článek
Karel IV. měl pro krásné ženy slabost po celý život. Kronikáři líčí jeho mládí jako velmi divoké. A zřejmě nejen mládí. Už ženat dostal napomenutí od samotného papeže, že nosí příliš krátký oděv nebo že jedná frivolně s manželkami německých patriciů. Své vlastní manželky měl Karel IV. 4, čímž se v Českých zemích řadí mezi rekordmany.
Blanka z Vaolis
Blanka a Karel IV. byli oddáni, když jim bylo oběma 7 let. Samozřejmě z politických důvodů. Ale netřeba si představovat nějaké šílenosti, manželé žili prvních několik let spíše odděleně, společně začali fungovat až od jejich 18 let, příchodem Blanky do Prahy. Ač byla Francouzka a neuměla pořádně česky, ani německy (ale učila se), české obyvatelstvo si ji oblíbilo. Zapůsobila osobním půvabem i bohatou garderobou. Do státnických záležitostí se příliš nemíchala.
Když bylo manželům 19, narodilo se jim první dítě - dcera Markéta. Po dlouhé sedmileté pauze pak královna opět porodila, opět dceru - Kateřinu.
Roku 1348, když měla Blanka 32 let, náhle zemřela, zřejmě na tuberkulózu. A panovník si musel hledat manželku další, protože dědic nikde.
Anna Falcká
Po půl roce od smrti Blanky už Karel IV. slavil svatbu s dvacetiletou Annou Falckou. Té se hned na první pokus a zhruba 10 měsíců od sňatku podařilo porodit králi mužského potomka. Karel se radoval. Ne však dlouho, za necelé dva roky malý Václav zemřel.
Během manželství s Annou Karel IV. velice vážně onemocněl, některé prameny hovoří o otravě, jeden florentský kronikář z ní podezřívá právě Annu Falckou. Ta prý manžela přiotrávila nechtěně, údajně šlo o elixír lásky. Kdo ví, každopádně sama Anna si života moc neužila, zemřela jako dvacetičtyřletá.
Anna Svídnická
Další Karlovou volbou byla dívka, kterou původně vyhlédl pro svého synka Václava. Bylo mu vcelku jedno, že v době jeho narození bylo nevěstě už 11 let. Václav však umřel v dětském věku, takže nakonec to byl sám Karel IV., tehdy sedmatřicetiletý, který třináctiletou Annu Svídnickou pojal za manželku.
Na potomka s Annou čekali 5 let (ono se vzhledem k věku není až tak co divit). Karel měl ovšem opět „smůlu“. Bylo to děvčátko - Alžběta (či Eliška). Za další 3 roky se císař konečně dočkal dědice koruny české i císařské - Václava IV. Karel se mohl radostí zbláznit a nechal Václava korunovat na českého krále už ve dvou letech. Kroniky hovoří, že Václav pokadil oltář, plakal, byl protivný a utišil se teprve koláčkem od kuchaře.
Ani toto manželství však nemělo dlouhého trvání. Anna Svídnická zemřela v necelých 24 letech při porodu třetího dítěte (syna mimochodem, který umřel také). A Karel IV. zůstal bez manželky rekordních 10 měsíců.
Alžběta (Eliška) Pomořanská
Ano, ta z Noci na Karlštejně. Čtyřiceti sedmiletý císař si bere šestnáctiletou Alžbětu Pomořanskou. Byla statná, urostlá, zdravá a silná. Velmi silná. Několik očitých svědků popisuje, jak dokázala holýma rukama zlomit různé železné věci - podkovy, nože, brnění, pancíře. Od Libuše prý v českých zemí silnější ženy nebylo. Její zdraví se hodilo i při plození potomků. Porodila králi šest dětí (Anna, Zikmund, Jan, Karel, Markéta, Jindřich). Dospělosti se dožily jen některé.
Jako jediná žena Karla IV. byla korunována v Římě na císařovnu, pár měsíců po porodu zanechala syna kojné a podnikla náročnou cestu. Když bylo Alžbětě 31 let, Karel IV. zemřel. Ona žila dalších 15 let, snažila se angažovat v politice a prosazovat zájmy vlastního syna Zikmunda oproti zájmům dědice Václava IV. Ze všech manželek Karla IV. měla nejvýraznější politické ambice.
Zdroj:
- Ženy a milenky českých králů (Čechura, Hlavačka, Maur)