Článek
Čerstvé mléko není až takový zázrak, jak se hlásá
To, co se v obchodech prodává pod nálepkou čerstvé mléko, není vlastně až tak úplně čerstvé mléko. To asi nikoho příliš nepřekvapí. Spíš by nás překvapilo, kdyby nám běžné obchodní řetězce pro změnu nabídly něco nabité živinami. Toto, jak si říká, čerstvé mléko je pasterizované, to znamená, že bylo po krátkou dobu, třeba takových 15 vteřin, zahřáto na 70 °C. Tím se zabily nějaké ty bakterie a mikroorganismy, které by nám mohly v zažívacím traktu dělat paseku a které by mléko velmi brzy zkazily. I tak však mléko musíme uchovávat v chladu a po otevření rychle spotřebovat. Velmi pozitivní je, že v mléce zůstává vápník. O vitamíny jsme však přišli. Na druhou stranu zas neprosedíte tři hodiny na záchodě. Je to něco za něco.
Trvanlivé mléko není až takové zlo, jak se hlásá
Trvanlivému mléku se říká také UHT (ultra high temperature processing) mléko. Na cca dvě vteřiny se zahřeje na 140 °C a pak se rychle ochladí. Tím se zbaví prakticky všech bakterií a mikroorganismů. Občas se mylně domníváme, že se tím zbaví úplně všeho a pijeme vlastně jen bílou vodu, ale to není pravda. Ač je chuť od čerstvého mléka slabší, nutriční profil zůstává velmi podobný. Plus náchylnější jedinci mají větší jistotu, že nestráví nevyžádané chvíle na toaletě. Trvanlivé mléko navíc mnohem déle vydrží.
Kdo s koho?
Pokud kupujete tzv. čerstvé mléko proto, že vám chutná mnohem víc než trvanlivé, dobře děláte. Nicméně pokud jste si těch pár korun připlatili jen proto, že jste doufali v několikanásobně vyšší obsah vápníku a dalších živin, utráceli jste zbytečně. A pokud skutečně chcete pít mléko pořádné, musíte k té kravičce. Bio mléko, přímo z farmy totiž obsahuje mnohem více vitamínů. A vlastně všeho.
Zdroje: healthline, dairy, lidovky