Článek
Co je zánět středního ucha?
Zánět středního ucha je klasickým dětským onemocněním. Nejčastěji se vyskytuje u dětí od půl roku do dvou let. 80 % dětí jej alespoň jednou během prvních deseti let svého života prodělalo, většina dokonce do tří let věku. Akutní zánět středního ucha je po infekcích horních cest dýchacích druhou nejčastější dětskou diagnózou na pohotovosti.
Co způsobuje zánět středního ucha?
Virová nebo bakteriální infekce, která doputovala do středního ucha z nosu nebo nosohltanu. Nicméně existují velice zajímavé rizikové faktory, kvůli kterým může být někdo na zánět středního ucha náchylnější než ostatní.
Rizikové faktory
- snížená imunita
- genetické predispozice
- mužské pohlaví
- nedostatek vitamínu A
- nedostatečné kojení
- používání dudlíku
- reflux
- pasivní vystavení kouři
- alergie
- školka
Jak je to s tím pícháním?
V Čechách je píchání poměrně běžné, protože rychle vyřeší problém a uleví od bolesti, nicméně v západním zahraničí tuto metodu prostě nepraktikují. Pokud přijde pacient s akutním zánětem středního ucha, rozhodnou, která antibiotika nasadit, a doporučí léky proti bolesti. Bubínek do pár hodin či dní sám splaskne nebo taky praskne. V našich končinách se doporučuje píchat, protože prasklý bubínek je na zahojení dle odborníků horší než propíchnutý bubínek, každopádně názor si musí udělat každý sám nebo spíš nechat rozhodnutí na svém lékaři, protože stejně jako západní doktoři zřejmě nezačnou bubínek z ničeho nic propichovat, ti naši zase neopustí řešení, které pacienta okamžitě zbaví bolesti. Ale uznejte, zajímavé to je.
Zdroj: National Library of Medicine