Článek
Svérázný Václav Moravec
Na Václava Moravce může mít každý svůj názor. Někdo by řekl, že je moderátor samolibý, a že například potřeba zmínění jeho jména u každého pořadu vzbuzuje minimálně pousmání. Za maskou tvrdého přímého moderátora se ale skrývá překvapivě civilní a sympatický člověk, který se však kritické žurnalistice nikdy nevyhýbal. A který zároveň, kromě Otázek Václava Moravce, přinesl na obrazovky českých diváků Fokus, jež mohl přitáhnout úplně jiné lidi. Bohužel tento pořad v polovině února skončil. A lehce zatěžující je ve světle nadálého rušení kritických pořadů názor Moravce již z minulého roku z rozhovoru s Čestmírem Strakatým, že i nás, soudě dle vývoje médií na Slovensku, mohou čekat „autoritativnější časy“.
Když jsem ze Zlína jel do Bratislavy na vysílání Slovenské televize, a před vámi sedí jedna moderátorka a jeden moderátor, kteří jsou vyhozeni z práce, protože se majitelům nelíbilo jejich působení, tak je to věru skličující.
Do situace na Slovensku se asi není nutno příliš zanořovat, bohužel, jak mnozí víme, se tam stalo to, že Slovenský parlament zrušil veřejnoprávní média. K jakému společenskému (ne)vývoji to ale vede, si, myslím, už dnes můžeme velmi jednoduše prohlédnout právě díky Slovensku v přímém přenosu. A nenechme se zmást, možná máme pocit, že jsme v Česku proti našim sousedům na míle napřed, nabubřelost a neinformovanost by nás ale v budoucnu mohla vyjít velmi draho. A jak řekl sám bývalý moderátor Fokusu: „Ano, my máme jednu výhodu, a to je, že máme silnější instituce, než mají na Slovensku, ale jestli nás něco spojuje, pak je to, co já nazývám nedokončenou transformací.“
Moravec to potom vysvětluje jako nedokonalý přestup z autoritativního režimu do pluralitní demokracie. Proto je třeba mít se před podivuhodnými snahami „odklánět“ léty prověřené a teď z nějakého důvodu nepohodlné novináře či jejich pořady velmi na pozoru.
Na shledanou v lepších časech.
Fokus Václava Moravce fungoval deset let
Publicistický diskuzní pořad, který se věnoval společenským tématům, vysílala Česká televize přibližně deset let, od února 2015. Nabízel diskuzi mnoha generací a před obrazovkou se setkávali známé osobnosti, vědci, umělci, sportovci nebo novináři spolu se studenty českých gymnázií. Namátkou se FVM věnoval například fenoménům jako je nenávist, hranice medicíny, střet generací nebo společnost (ne)vzdělanosti.
V posledním dílů se sám moderátor rozloučil slovy: „Díky za 97 dílů Fokusu – že jste byli s námi a my s vámi. Díky za přízeň, kterou jste nám věnovali, a na shledanou v lepších časech.“ Budeme doufat, že lepší časy obecně nastanou brzy, případně, že si ty současné, poměrně dobré, ale již trochu „vachrlaté“ časy nenecháme vzít.
Končíme, ale třeba se ještě uvidíme
Mimochodem, snaha ušetřit je samozřejmě pochopitelná, důležité je ale ptát se, proč zrovna pořad, který přinášel velmi zajímavé vhledy do společnosti dostal červenou kartu. Uklidňovat některé z nás může vědomí, že ředitel divize zpravodajství a publicistiky Petr Mrzena označuje nastálou situaci za nutnou z hlediska vytvoření úspor do konce roku s tím, že je možné, že se ještě v průběhu roku 2025 k vysílání některých pořadů může televize vrátit. Na to už si ale myslím není záhodno spoléhat.
A ještě jedna věc. Určitě podporuji zvyšování koncesionářských poplatků, protože mít silná veřejnoprávní média je pro demokracii zásadní a hlavně - naposled se poplatky zvyšovaly před 17 lety a od té dobu už opravdu utekl určitý čas. Ceny všeho jsou jinde. Od té doby přinesla Česká televize nespočet reportáží, volebního pokrytí nebo rozhovorů, díky kterým jsme mohli všechno sledovat živě. Bylo by však myslím vysoce nápomocné (a to celému procesu), aby Česká televize potřebu zvýšit množství financí poctivěji a přehledněji vysvětlovala. Pak by s navyšováním možná mělo problém mnohem méně lidí.
Nora Fridrichová a spol.
Tlaky na to odstavit na druhou kolej některé kritické novináře se bohužel ukázaly již v minulosti. Jeden z jiných zrušených pořadů je například 168 hodin, který se zabýval velmi kritickou žurnalistikou, nejen vůči politikům, a moderovala jej Nora Fridrichová. Z České televize na čas odešel také novinář Jakub Železný, který se nyní vrátil a lehce přesměroval do pořadu Historie.cs.
Je tak nasnadě, že demokracii a média si musíme dál strážit. Protože, abychom použili a lehce doplnili přímo slova Václava Moravce, přicházet o kvalitní novinářské pořady by bylo opravdu skličující.
A ještě poslední věta… závěrečný díl Fokusu Václava Moravce se jmenoval příznačně: Co je v politice vtipné a kdy přestává legrace? A já tak nějak nevím, jestli to není trochu smutná ironie.
Mám totiž někdy pocit, že legrace poněkud plíživě dostává na frak tak nějak všeobecně. Tak se držme a nenechme kvalitní žurnalistiku bojovat o samotě.
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-fridrichova-o-konci-168-hodin-kritizovane-reportaze-mely-politicky-podtext-257592
https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/jakub-zelezny-se-vraci-moderator-historie-cs.A250130_172409_mediahub_jan